[Ubunt 12.04] Format dysku z UDF na NTFS

Witam.

Ostatnim czasem postanowiłem zmienić system operacyjny swojego komputera. Wiele naczytałem się o Linuxach, więc postanowiłem zainstalować ubunta.

Chciałem samemu, powoli, małymi kroczkami poznawać ten zawiły świat, lecz jako, że nie jestem jedynym użytkownikiem komputera - muszę wrócić na Windowsa.

Przy instalacji Win 8 wyskakuje mi błąd, że W8 nie może zostać zainstalowany na dysku ani na partycji ponieważ format dysu to UDF a potrzebny jest NTFS (przy instalacji ubunta sformatowałem cały dysk - był bardzo zasyfiony - teraz wiem, że źle zrobiłem)

Dodam, że przy instalacji ubunta dysk nie miał być dzielony na partycje, a przy instalowaniu W8 już jest dysk 690GB i partycja 4GB.

Żadnym narzędziem znajdującym się na płytce instalatora W8 nie da się nic zrobić.

Jakaś pomoc?

Ja próbuję pozyskać W7, ponieważ gdzieś przeczytałem, że z poziomu tamtego instalatora można sobie zformatować dysk i podzielić na partycję. Zobaczmy co z tego będzie.

Pozdrawiam!

Gparted nagrac na plyte i uruchomic w trybie live?

Jak uruchomić w trybie live? : O

www.dobreprogramy.pl/GParted,Program,Windows,13209.html

Nagrywasz na plyte.Restartujesz komputer z plyta w napedzie.

No ale mam na komputerze ubunta a ten program jest na windows.

  • ja swoje w8 instaluje z plyty.

Zaraz zobacze co da sie zrobic.

Ten program dziala na windowsie jak i w ubuntu.Ale zeby go uruchomic w wersji live nagrywa sie go na plyte i startuje normalnie.

Ok już nagrywam.

Dam znać co się wydarzy - komentuje na żywo z laptopa :slight_smile:

Dodane 19.05.2013 (N) 14:14

Ok. Sformatowałem dysk do NTFS - nie porobiłem partycji - nie chciałem nic mieszać.

Sprawdzę, czy teraz będę mógł zainstalować W8.

Dodane 19.05.2013 (N) 14:16

Ok. Instaluje się.

Dzięki za pomoc :wink: