Ubunt prawa dostępu other

Witam. Mam katalog X a w nim 200 innych katalogów. Jak skonfigurować katalog X żeby wszystkie podrzędne dziedziczyły po nim prawa dostępu?.

Próbuję to zrobić w logiczny sposób prawym przyciskiem na katalog X “Uprawnienia” -> “Inni” -> następnie nadaję prawo “odczyt i zapis” -> “zastosuj do zawartych plików” i jak to w linuxie bywa, logiczny sposób zmiany uprawnień katalogów,plików podrzędnych nie działa(chmod również).

komenda chmod powinno pomóc ale z uprawnieniami admina czyli sudo chmod i wpisujesz odpowiednie uprawnienia, potem prawidłową ścieżkę do katalogu

chmod działa, ale tylko na katalog nadrzędny, a to co w nim zawarte ma ograniczone uprawnienia - zwłaszcza dla other.

Do chmod dodaj parametr -R, czyli chmod -R albo chmod --recursive (co wolisz)

ubuuser , pomogło dzięki. Jest drugi problem :frowning: , jak nadać prawa programowi który tworzy pliki. Chcę żeby program je tworzył od razu z prawami “all for all”, jest taka możliwość, czy za każdym razem trzeba wejść do terminalu i klepać chmoda?

EDIT//

Za bardzo się pośpieszyłem z wnioskiem. Polecenie chmod a+wr /home/user/www - działa tylko na pliki wewnątrz folderu, a ja mam foldery w folderach :-x.

@Up

Zrozumiałem swój błąd, duża litera “R” i dodanie na końcu polecenia pomogło :lol: .