Ubuntu 10.04 i uszkodzony Windows XP

Witam! Ostatnio zamówiłem na pewnej stronie płytę z Ubuntu 10.04, dziś otrzymałem paczkę zawierającą Ubuntu live cd. Włożyłem płytę do napędu i uruchomiłem system, bez instalacji. Pobawiłem się w tym trochę, i stwierdziłem, że system jest bardzo fajny, więc postanowiłem go zainstalować. Mam dwie partycje: jedna około 16GB o druga około 144GB. Na pierwszej znajduje się Windows XP, na drugiej tylko przechowywałem dane. Wybrałem instalacje Ubuntu na pierwszej partycji, obok Windowsa. Instalacja przebiegała pomyślnie, dopóki nie zacząłem się bawić Workspace’ami, i przechodzić pomiędzy nimi - gdy wróciłem do pierwszego, nie zastałem tam już okienka instalacji, nie zastałem tam nic. Poczekałem chwilę, i pojawłio się okienko z błędem, a za nim dwa kolejne - mówiły coś o uszkodzonym pakiecie, nie pamiętam co dokładnie. Zaraz potem pojawiło się kolejne - “aplikacja instalator została niespodziewanie zamknięta”, i potem nic, Ubuntu normalnie działał. Uruchomiłem ponownie komputer, bez płyty live cd w napędzie, i zastałem tylko migający znaczek _. Włożyłem płytę z XP, sformatowałem pierwszą partycję, i spróbowałem na niej zainstalować Windowsa, wszystko szło dobrze, do czasu ponownego uruchomienia komputera, czyli jednego z kroków instalacji, wtedy pojawia się komunikat “dowolny klawisz spowoduje rozruch z płyty cd”, po czym po chwili gdy pokaże się 5 kropek na ekranie pojawia się kilka kolorowych kwadracików, i dziwnych znaków i nic się dalej nie dzieje! Dodam że linux z płyty normalnie się da uruchomić. Liczę na waszą pomoc, komputer jest mi bardzo potrzebny! Niestety nie mogę sformatować dysku, bo mam na nim MEGA ważne dokumenty i inne rzeczy, których nie mam jak zbackupować!

Witam.

Spróbuj zrobić tak:

  1. Uruchom komputer

  2. Włóż do napędu płytkę z Windowsem

  3. Uruchom konsolę odzyskiwania

  4. W konsoli wpisz polecenie fixmbr.

Więcej informacji o konsoli odzyskiwania tutaj: http://support.microsoft.com/kb/314058/pl

Pozdrawiam.

Dziękuję, później spróbuję zrobić to z konsolą odzyskiwania - pisze z komputera w szkole, mam jeszcze jedno pytanie: litery na partycjach mi się pozamieniały tzn. Partycja 16GB na której był windows ma teraz literę D:, a 144GB ma literę C:, da się to jakoś spowrotem zamienić nie mając dostępu do windowsa?

Niestety nie mam pojęcia jak to zrobić. Być może ktoś inny wypowie się w tej sprawie.

W pierwszym poście pisałeś:

Możesz skopiować dane z poziomu Linuksa liveCD. Ubuntu udostępnia narzędzie do wypalania płytek, radziłbym Ci z niego skorzystać. Ewentualnie można skopiować dane na pendrive’a lub na jakiś serwis typu SkyDrive.

Pozdrawiam.

Ja miałem to samo. Zamienione litery dysków po instalacji Ubuntu 10.04PL. Dlatego nie może załadować systemu. Zaczynam się zastanawiać czy dobrze przeprowadziłem instalacje systemu. Układ partycji I-systemowa, II dane, III-SWAP, IV -EXT4. Miejsce IV wybrałem /. Wszystko dobrze zrobione?

na przyszłość polecam przed instalacją na jednym twardzielu z windows wykonanie kopii narzędziem

info

zawsze się taka kopia może przydać przy usuwaniu loadera Grub

inna metoda pozbycia się problemu z linuksowym loaderem to użycie SG

czytaj

http://www.supergrubdisk.org/

http://www.supergrubdisk.org/w/index.ph … nstallGRUB