Ubuntu 10.04 - sterowniki ATI błąd przy instalacji

Mam problem, przy instalacji najnowszych Catalyst’ów wyskakuje mi taki oto komunikat: http://img3.imageshack.us/f/zrzutekranufn.png/

Na starszych Linuksach nigdy tego nie miałem, co więcej Control Center się zainstalował.

Podaj model karty graficznej. Błąd wystąpił z powodu prawdopodobnego braku wsparcia dla twojej karty graficznej tego sterownika.

9550

Przecież na oryginalnej stronce wybiera się model karty, więc powinno wszystko być OK.

Ta karta chyba już od ponad roku jest pozbawiona wsparcia. ATi jej nie supportuje. Jedyny wariant to używanie Ubuntu 8.04 - dalej komponenty systemu poszły do przodu a sterowniki już nie z braku wsparcia:

Rozwiązanie na distra obecne - używanie sterowników otwartych ATi (społecznościowych)

Przepraszam, mój błąd. A próbowałeś zainstalować poprzez automatyczne wykrywanie sterowników w Ubuntu?

To nie działa już - nie zainstaluje sterowników własnościowych. Nawet jeśli się uda, to zaliczy piękny crash X-ów. Jedyne co może mu ten ficzer podsunąć to sterowniki otwarte, które może już ma.

Nie no nie mam, bo tego to ja akurat w ogóle nie ogarniam. :wink:

Sprawdź, czy masz w systemie pakiet xserver-xorg-video-radeon. Piszę z pamięci, gdyż od dawna nie obsługiwałem dpkg:

dpkg -l | grep xserver-xorg-video-radeon

Ewentualnie sprawdź poprzez Synaptic czy co tam chcesz. Idealne sterowniki to to nie są, ale czasem zdarzy się aż nawet ich nowsza wersja, które wnoszą sporo. System działa i wszystko inne, czasem problem z grami jest pod tymi driverami.

Próbowałeś instalować sterowniki w trybie tekstowym? Z tą kartą jest dużo problemów na Ubuntu. Tutaj masz podobny temat ubuntu-filmy-youtube-zacinaja-sie-cos-kolo-3fps-t407127-15.html

Po raz kolejny powtarzam - ta karta nie jest już wspierana, więc możecie instalować to tekstowo, graficznie, kosmologicznie i jak chcecie, a to i tak nic nie da - sterowniki są pod stare kernele i stare wersje Xorga.

Dodane 18.08.2010 (Śr) 16:27

Oczywiście sterowniki producenta (własnościowe).

Czyli to cudo wystarczy do oglądania filmów i uruchamiania starszych gierek?

Filmy tak, co do gier - loteria.

Sprawdź czy sterowniki otwarte, te na których obecnie działa system obsługują rendering 3D poleceniem:

gears

lub:

glxgears

Jeśli Compiz będzie działał, to jest wszystko ok, jest 3D, to i z grami nie powinno być problemu.

Jeśli miałem to wpisać w terminalu, to chyba nie

.

Zainstaluj otwarte stery , radeon 9550 nie wspierany jest przez dziadowską firme ati(amd)

2 ati nie jest na komputery pc z linuxem,bo firma olewa użytkowników tego systemu

jeśli są sterowniki do karty to są słabej jakości i jest wtedy mało wydajna karta pod linux

jedynie dev społeczni zajęli się tym problemem co ati zrobiło,

sam miałem asus rade0n 9550 i wydajność była mizerna,

teraz mam integre w lapku radeon x200m i mi chodzi na tym samym sterowniku co ci polecamy.

na przyszłość chcesz używać Linux to kup karte geforce :).