Ubuntu 10.10 i brak sterownikow rtl8188su (wifi)

Witam postanowiłem ze się przesiądę na ubuntu tzn spr jeszcze go nie zainstalowałem , na razie abo virtualbox albo livecd, no ale nie w tym rzecz.

Mam kartę wi fi pentagram ( relatek rtl8188su) i nie wiem co zrobić aby mi to wykryło…

Co muszę zrobić aby ten internet mi w końcu zadziałał?

Witaj,

Spróbuj na ostatniej, stabilnej wersji Ubuntu - 11.10 lub rozwojowej Ubuntu 12.04. Ubuntu 10.10 jest już wersją przestarzałą.

Jeżeli tylko testujesz, spróbuj na będącym jeszcze w fazie rozwoju Ubuntu 12.04 której wydanie już 26 kwietnia. Co prawda Ubuntu 12.04 już teraz działa bardzo stabilnie, należy pamiętać, że to wciąż wersja rozwojowa - mogą pojawić się pewne problemy. Piszę o tym, abyś pamiętał, że to nadal wersja testowa, choć muszę przyznać, że “pracuje” bardzo dobrze :slight_smile:

Jeżeli będziesz po 26 kwietnia instalował Ubuntu “na stałe”, proponuję zainstalować właśnie Ubuntu 12.04. Jest to wydanie LTS (z wydłużonym wsparciem). Wydania takie zwykle są najlepiej dopracowane, ale nie obfitują w masę nowości.

Ubuntu możesz pobrać z: http://www.ubuntu.com/download

Ubuntu 12.04 beta2 :

[*]64-ry bity (domyślnie rekomendowane od Ubuntu 12.04)

[*]32-bity

a można by od razu dać jakaś deskę ratunku co do instalacji w razie jak by to nie pomogło?

Karty oparte na Realtek RTL8188SU działają od Ubuntu 11.04 bez problemów (tak przynajmniej znalazłem tutaj).

Z tego powodu radzę spróbować na Ubuntu 12.04 (rozwojowa) lub 11.10 (stabilna).

no i mam problem …

Odpalam z liveecd i coś tam wykrył, ale pentagram mignie raz i potem znów gaśnie , nie idzie się połączyć, wpisuje ssid , klucz wep i lipa

Na jakiej wersji Ubuntu testowałeś?

12.04

Sprawdź jeszcze dla pewności na Ubuntu 11.10.

Co prawda producent (Realtek) udostępnia jakieś sterowniki, ale można się posłużyć ndiswrapper’em, który automatycznie przepisuje sterowniki z Windows tak, aby działały na Linuksie. Potrzebny będzie plik .INF sterownika z Windows.

Najpierw sprawdź na stabilnej 11.10.

jeju i tak bd zmieniał co chwile wersje, no ale skoro 12.04 jest nowsza od 11.04 to powinno działać…

jeszcze sprawdzę jak bd miał chwile czasu czy zadziała.

A jak ja mam w tym kreatorze sieci 3 rodzaje wep i po wpisaniu mogę zatwierdzić 2 a 3 nie

Teoretycznie jest możliwe, że może działać na 11.10, a nie będzie działać na 12.04. Proszę pamiętać, że 12.04 to nadal wersja testowa.

Najlepiej podeślij jakiś zrzut ekranu, bo nie za bardzo rozumiem o co Ci chodziło w ostatnim zdaniu.

–Aktualizacja–

Aha, chyba wiem o co chodzi. Usuń tę sieć ręcznie, a następnie dodaj jeszcze raz klikając w aplecie połączeń (taka antenka) nazwę sieci.

Zastosowane zabezpieczenie sieci powinno zostać automatycznie wykryte.

bo mam kreator sieci .

I na liście wyboru zabezpieczeń są 3 rodzaje wep , 2 są takie które po wpisaniu tego klucza wep mogę kliknąć niżej zastosuj a ta 3 801.x czy cos takiego po wpisaniu klucza nie mogę zatwierdzić.

Proszę usunąć sieć ręcznie z listy (aplet połączeń -> “Modyfikuj połączenia” -> zaznacz Twoją sieć i kliknij “Usuń”). Następnie w aplecie połączeń kliknij na nazwę swojej sieci i wpisz klucz sieciowy. Typ zabezpieczenia powinien zostać wykryty automatycznie.

a jeszcze mam problem bo nie wszystko mam po polsku po mimo tego ze wybieram język polski

Ten problem zniknie jak zainstalujesz system. Po prostu nie wszystkie pakiety językowe można było zmieścić na płycie CD (zauważ ile języków obsługuje domyślnie Ubuntu). Ewentualnie możesz samemu “dobrać” pakiety językowe, choć to trochę mija się z celem na LiveCD.

Zapewniam Cię, że wszystkie programy domyślnie dostępne będą po polsku. Również znakomita większość innych jest przetłumaczona na język polski. Po prostu jest trochę osób które charytatywnie tłumaczy programy (w tym ja ;); Ty też możesz). Nawet nie musisz szukać spolszczeń.

Mam rozumieć, że z kartą już w porządku?

nie jeszcze ;p zaraz wsadzę płytkę i sprawdzę to

Działa wszystko : ) dzięki .

A jeszcze pytanko czy jak zainstaluje te ubuntu na drugiej partycji czyli obok xp .

to żadnej różnicy w nie wiem zmianie prędkości komputera ? czy bd mulił itp

Nie. Będą to dwa niezależne systemy.

Tutaj masz opisany cały przebieg instalacji. Proponuję skorzystać z “automatu” czyli suwakiem zdecydować ile co ma zajmować. Dla wszystkiego dobrze zrobić kopię ważnych danych, ale raczej nic się nie powinno stać.

Proponuję również zaznaczenie dwóch opcji podczas instalacji - 'Pobranie aktualizacji podczas instalacji" i “Zainstalowanie dodatkowego oprogramowania”. Dzięki temu np. zostanie pobrany Flash, Java czy kodeki.

Proponuję również poczekać z instalacją do stabilnej wersji Ubuntu 12.04 (LTS), która już 26 kwietnia.