Ubuntu 10.10 nie ma opcji przy rozruchu

witam miałem XP i Linuxa Mint przy starcie systemu pytało mnie który z 2 systemów wybrać postanowiłem sobie doinstalować Ubuntu na 3 partycji lecz przy instalacji instalator nie zedytował boot.ini (co zrobił Mint) i mimo mam zainstalowanego Ubuntu 10.10 na dysku to nie moge go odpalić mint dodał na partycji C plik z rozszerzeniem .mbr i to odwołanie do tego pliku podał w boot.ini czy Ubuntu powinien zrobić tak samo ?? jak to teraz naprawić ??

instalowałem na

/dev/sdb7 - partycja z “linux swap”

/dev/sdb6 - partycja z “/” -ext4

Z tego co piszesz wynika, że instalowałeś Minta i Ubuntu przy pomocy Wubi, tak? Jeśli tak, to dodaj ręczenie wpis do boot.ini. Jeśli jednak Ubuntu instalowałeś w sposób tradycyjny, to zaraz po uruchomieniu komputera wciśnij klawisz shift i powinna się pojawić opcja wyboru systemu.

Pozdrawiam!

Możesz spróbować :

update-grub

Zwróć uwagę, że kolega ma bootloadera Windowsowego.

Do zakładającego temat: tak, musisz podobny wpis podać w boot.ini po tym jak oczywiście stworzysz plik *.mbr dla UBUNTU. Ale moim zdaniem to zainstaluj po prostu GRUB’a lub LILO z linuxa i olej bootowanie przez windows.

No nie do końca, teraz musiałby skonfigurować tak Gruba, żeby uruchomił system z pliku na partycji Windowsa, a z tym jest zdecydowanie więcej zabawy, niż z dodaniem jednej linijki do boot.ini.

Pozdrawiam!

Och ludzie, ludzie.

Wejdź sobie na minta odpal konsole.

sudo grub-install --no-floppy /dev/sda

<- bądź /dev/hda. Zależy gdzie masz mbr. Następnie:

update-grub

W konsoli wyświetli Ci znalezienie Ubuntu. Jednak musisz Windowsa dodać ręcznie sam do pliku

/etc/grub.d/40_custom

Jak to zrobić możesz przeczytać tutaj: http://tinyurl.com/c2gepyJak już sobie dodasz odpowiedni wpis to

update-grub

i reboot.

Czytałeś post wyżej? Może najpierw kolega niech wyjaśni dokładniej problem, zanim zaczniesz dawać jakiekolwiek rady, które mogą tylko przysporzyć w przyszłości więcej pracy.

Pozdrawiam!