Ubuntu 10.10 - sterowniki? odpowiedniki programów?

Witam,

Dzisiaj dotarła do mnie płytka Ubuntu 10.10, uruchomiłem system z CD i w sumie przekonałem się w kilka chwil, że warto spróbować z czymś nowym. Pozytywnie zaskoczyło mnie połączenie internetowe, myślałem, że będę musiał szukać sterowników do mojego modemu, ale okazało się, że połaczenie z internetem wymaga tylko prostej konfiguracji, nothin’ more.

Zanim jeszcze zainstaluje Ubuntu kosztem XP, chciałbym się dowiedzieć paru rzeczy, napiszę w punktach.

  1. Czy będe potrzebował sterowników do GeForce MX440?
  • bo gdy uruchomiłem system z CD, wszystko wyświetlało się należycie.
  1. Jakie popularne Windows’owskie rozszerzenia będę musiał sobie odpuścić?

  2. Czy jest jakiś odpowiednik dla CCleaner?

  3. Wiecie może, czy jest AQQ w wersji na linuxa? tak tylko pytam :slight_smile:

  4. Gdy podłączę moją Nokie przez USB, wykryje ją bez problemu?

pozdrawiam!

  1. Możesz zainstalować własnościowe, chyba że nie potrzebujesz akceleracji 3D i domyślne Cię zadowalają,

  2. A jakie to są popularne windowsowskie rozszerzenia? Masz na myśli rozszerzenia plików, czy co?

  3. Nie znam, acz usuwanie cache’u z przeglądarki czy opróżnianie kosza można zrobić paroma kliknięciami, po co do tego osobny program?

  4. Nie ma.

  5. Zależy jaki model, powinno wykryć. Wystarczy że sprawdzisz na LiveCD, czy wykrywa.

Prawdopodobnie tak, jeśli chcesz grać w jakieś gry czy korzystać z Compiza, karta zapewne działa na sterowniku otwartym, a nie sterowniku producenta - Nvidia. Ale jeśli Compiz działa i akceleracja 3D też jest, to instalacja sterowników od producenta karty będzie zbędna.

W większości przypadków wszelkie pliki wykonywalne (exe, msi itp.).

W Ubuntu jest coś co nazywa się Computer Janitor (Czyszczenie komputera) ale Linux, w tym Ubuntu nie zaśmieca się tak łatwo i szybko jak Windows, a nawet jeśli się zaśmieci, to zapewniam Cię, że nie tyje tak jak Windows - na instalację Linuksa partycja o wielkości 10 GB starczy Ci spokojnie i będziesz musiał się postarać, aby zabrakło Ci miejsca na tej partycji :slight_smile:

Nie, nie ma ale zapewne jakiś komunikator obsługuje tę sieć, sprawdź np. Pidgin (zapewne należy wybrać protokół XMPP/Jabber).

Jako pamięć masowa pewnie tak, do obsługi telefonów Nokia (synchronizacja, wysyłanie smsów itp.), sprawdź program Wammu. Jest chyba jeszcze jakaś aplikacja dedykowana telefonom Nokii ale nie pamiętam nazwy.

Pozdrawiam!

  1. Znalazłem coś takiego:

http://www.linux.pl/?id=news&show=3781

ewentualnie wtyczka do Pingina:

http://www.komunikatory.pl/news-5445

Pozdrawiam.

Do czyszczenia plików tymczasowych w Ubuntu polecam BleachBit.

sudo apt-get install bleachbit

Do zarządzania telefonem w Ubuntu polecam s60remote.

Nie musisz się żegnać z rozszerzeniami z Windowsa. Dostępne są: Wine oraz PlayOnLinux i Virtualbox.

W Ubuntu nie uruchomisz normalnie plików EXE (tylko poprzez Wine). Inne rozszerzenia są rozpoznawalne, zależy to oczywiście od zainstalowanych aplikacji.

Lista zamienników aplikacji.

Zamiennik Total Commandera

Zamiennik Winampa

Do zastąpienia AQQ polecam Tlen.

Sterowniki do MX440

Pozdrawiam :slight_smile:

Jeśli jesteś użytkownikiem karty nvidia geforce 2 lub 4 mx440 to znaczy że kompize powinno ci działać i akceleracja 3D. Odpalasz terminal i wklepujesz te 4 linijki:

sudo add-apt-repository ppa:dajhorn/nvidia-96

sudo apt-get update

sudo apt-get install nvidia-96

sudo nvidia-xconfig

następnie otwierasz xorg.conf za pomoca komendy (wpisanej w terminalu):

sudo nano /etc/X11/xorg.conf

Odszukujesz linijke z wpisem Section “Device” i dodajesz w tej sekcji na końcu poniższe dwie linijki:

Option “AddARGBGLXVisuals” "True"

Option “DisableGLXRootClipping” "True"

Teraz klikasz SYSTEM/ADMINISTRACJA/MENEDZER AKTUALIZACJI. Jeśli nie masz żadnej aktualizacji klikasz SPRAWDZ jeśli masz klikasz aktualizuj. Po tej aktualizacji uruchamiasz ponownie komputer i sprawdzasz zmiany.

ps. wszystko jest proste jak się wie.ludzie inteligientni :] wiedzą o tym i piszą zrozumiale.

Mam tą kartę - potwierdzam w 100% to co wyżej napisane.

  1. Da się uruchamiać przez WINE, niestety część może nie działać.

  2. Tylko w Ubuntu chyba jest coś w standardzie. Poza tym samemu się to robi.

  3. Najbliższy odpowiednik to Tlen (XAMP, Tlen, GG), wiem że jeśli ktoś ma konto na AQQ to może z Tobą pogadać.

Na przykładzie Nokii E50 (Symbian S60v3) z kablem Nokia->USB:

Jako pamięć masowa jest widziany jako dysk jeśli jest włożona karta SD.

Jako modem jest widziany np. w openSUSE jeśli na telefonie zamiast trybu transferu danych wybierzemy PC Suite. Wtedy wystarczy ustawić w programie APN, numer (zwykle *99#), ewentualnie login i hasło.