Ubuntu 10.10 + VirtualBox[XP] - inst. urządzeń USB

Jestem 2-dniowym użytkownikiem Liunksa i mam następujący problem:

Mam drukarkę, do której nie ma sterowników pod Linuksa, więc zainstalowałem VirtuaBox’a od Oracle (nie tego OSE bo tam USB nie działa), zainstalowałem te dodatki VBoxGuestAddctions w wirtualnym XP. W ustawieniach maszyny (zwykły użytkownik) mogę dodać filtrację “nieznanego urządzenia” ale gdy włączę XP nie widać go. Przekopiowałem z katalogu domowego ‘.VirtualBox’ do katalogu root i włączyłem VBoxa przez sudo i TAM NORMALNIE DZIAŁAŁO. Teraz właściwe pytanie jak uruchomić to na zwykłym koncie?

Dałem sobie radę z ręcznym instalowaniem sterowników do grafiki (SiS Mirage 3) i innymi problemami, to mam nadzieję, że z tym się uda (żeby wszystkie nowopodłączone urządzenia działały w taki sposób)i Ubuntu 10.10+ zagości na stałe na moim laptopie i całkowicie odinstaluję Windows’a (nie licząc tego w VBox’ie).

Dzięki za pomoc i proszę o dokładne wytłumaczenie co powinienem zrobić bo jestem zielony, trochę sam próbowałem poszukać ale nie udało mi się nic sensownego znaleźć.

PS. na użytkowniku pendrive działał a drukarka nie, dopiero na root’cie działały obydwa urządzenia.

Musisz dodać siebie do grupy vboxusers, żeby korzystać z urządzeń USB pod maszyną, a zrobisz to jednym poleceniem w terminalu:

sudo gpasswd -a $USER vboxusers

Musisz się wylogować i zalogować, aby uzyskać efekt lub ponownie uruchomić komputer w razie, gdyby dalej nie działało :slight_smile:

Pozdrawiam!

Tzn. widać urządzenie w menu ale jest “szare” i nie można go zaznaczyć na zwykłym użytkowniku, przy uruchomieniu VB poprzez sudo już jest możliwość zaznaczenia urządzenia (Urządzenia->Urządzenia USB->nieznane urządzenie)

A z dodaniem siebie do grupy poradziłem sobie wcześniej:

For Maverick Add yourself to the user group vboxusers, then log out and back in, to make use of available USB devices. To do this via the graphical interface, click in the menu System/Administration/ Users and Groups. :slight_smile:

Twoj sposób także wypróbowałem ale nie dało efektu.

Myślę, że korzystasz z OpenSUSE. Zgadłem.

Z tego, co kojarzę, to VirtualBox wymaga do obsługi niektórych urządzeń USB, by USBFS był dostępny. Musisz więc wyedytować odpowiednio /etc/fstab.

O szczegółach poszukaj na google(VirtualBox USBFS) lub w jakiejś pomocy VirtualBoksa.

Nie zgadłeś. Czytaj uważniej nazwy tematów.

https://help.ubuntu.com/community/VirtualBox/USB

http://forums.virtualbox.org/viewtopic. … 944#p33944

No to dziwne, że nie działa, a restartowałeś komputer?

Pozdrawiam!

A może spróbuj:

sudo chmod -R 777 /dev/bus/usb/*

Tylko że to raczej będzie działać do rebootu.

dzięki, jest połowiczny sukces, bo edycja fstab poprzez “none /proc/bus/usb usbfs devgid=groupid,devmode=664 0 0” nic nie dawała, tylko ja teraz to na stałe ustawić?

PS. po restarcie nie działa tak jak napisałeś.

Wpisz to do /etc/rc.local, tylko bez sudo.

z rc.local nie działa, błąd montowania przy starcie (pewnie dlatego, że urządzenie nie jest non stop podłączone), tą jedną linijkę kopiowaną do konsoli da się przeżyć, a ważne, że to w ogóle działa! Wielkie dzięki za pomoc.

A może jest jakiś inny sposób dodania tego na stałe, bo nadal nie mam uprawnień po restarcie po dopisaniu do /etc/rc.local linijki “chmod -R 777 /dev/bus/usb/”?

Żeby móc korzystać z urządzeń USB pod wirtualną maszyną, musisz mieć do tego uprawienia. Klikasz na System, Administracja, Użytkownicy i Grupy. Klikasz na swoje konto i na Zaawansowane ustawienia. Następnie na zakładce Uprawienia Użytkowników zaznaczasz użycie wirtualizacji VirtualBox.

Tak w ogóle to należysz do grup adm, admin i plugdev? Pokaż wynik polecenia

cat /etc/group | egrep -e '(adm|plugdev)'

@Triniti888 to o czym piszesz jest równoważne z dodaniem użytkownika do grupy vboxusers :slight_smile:

Pozdrawiam!

adm:x:4:bartek

plugdev:x:46:bartek

lpadmin:x:111:bartek

admin:x:119:bartek

żeby nie było niejasności

vboxusers:x:124:bartek

A spróbuj VMware Player zamiast męczyć się z VirtualBoxem. Ta edycja jest bezpłatna, ale obsługuje mapowanie USB

http://www.dobreprogramy.pl/VMware-Play … 13408.html