Ubuntu 11.04 jak wylaczyc Ekran Gruba

Witam,

Mam ubuntu 11.04 i Windowsa 7 w dual boocie. Chcialbym zostawic jeszcze Win 7 wrazie czego zebym mogl wlaczyc w kazdej chwili ale jak narazie wylaczyc zeby ekran GRUB mi tylko nie odliczal sekund do wyboru systemu.

W programie start up manager, ustawilem timeout time na 0 i dalem ubuntu jako domyslne, ale i tak jak sie wlacza komputer to na jakies 3 4 sekundy jest fioletowy ekran i lampka od twardego dysku i wszystko jest wylaczone,czyli chuba nic nie robi i dopiero potem zaczyna sie ladowac ubuntu…

Da sie to jakos wylaczyc zeby odrazy sie ubuntu ladowal?

Program start up manager wyglada tak ;

startupw.png

Z gory dzieki…

bartekxx15 , na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swojego posta i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.

Niestety ale mieszkam w szkocji, i najczesciej pisze po angielsku wiec jezyk klawiatury przy instalcji ubuntu wybralem angielski… Czyli brak polskich znakow.

Nie dokońca brak. Otwórz terminal i wpisz:

setxkbmap pl

I z marszu masz polskie znaczki. Co do gruba:

sudo nano /boot/grub/grub.cfg

I szukasz zmiennej Timeout=5

Zamieniasz 5 na 0, i tyle.

nie można wpisać mnie niż jedna sekunda bo jak wpiszesz zero to będzie stało w miejscu

I tak co aktualizację jądra?

Edytuj plik /etc/default/grub i zmień w nim wartość GRUB_TIMEOUT, potem wykonaj

sudo update-grub

w celu aktualizacji pliku konfiguracyjnego Gruba (/boot/grub/grub.cfg).

Pozdrawiam!

W pliku grub mam takie cos :

GRUB_DEFAULT=0

#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0

GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true

GRUB_TIMEOUT=0

GRUB_DISTRIBUTOR=lsb_release -i -s 2\> /dev/null || echo Debian

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash”

GRUB_CMDLINE_LINUX=" quiet"

Obojetnie czy zero czy 1 ustawiam I tak chwile stoi na fioletowym ekranie, ale zaczynam myslec ze moze to Ubutnu ma ten ekran a nie GRUB jak I na 0 I na 1 jest ten ekran?

Zrobilem filmik jak sie restartuje komputer to powiecie mi czy to grub czy Ubuntu?

Co do polskich znakow, jak wlacze polskie to mi za to zamieni angielskie, jak znaczek funta I takie rozne…

Oto filmik :

To co pokazujesz to raczej nie jest grub. Wiesz co ja zauważyłem? Jeżeli w grubie od razu dam enter na Arch to arch potrzebuje 2-3s dłużej na uruchomienie się, a jeżeli odczekam ten czas 5s że by grub sam sobie wybrał Arch jako domyślny system to system się 2-3s szybciej włącza (chodzi o czas ładowania jądra i ramdisk-u do ram). Wygląda na to że grub jeżeli ma ustawiony jakiś czas na wybranie już w tym czasie ładuje w tle domyślny system, dlatego po ustawieniu czasu na 0s system może się ładować minimalnie dużej. Oczywiście to dotyczy grub2.

Te kilka sekund masz też po to, aby dostać się do Gruba, w celu włączenia, np. innego systemu, przynajmniej tak jest w Ubuntu.

Pozdrawiam!

GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=1

GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true

GRUB_TIMEOUT=10

Masz 1 sekundę na wciśnięcie SHIFT by uruchomić menu inaczej wystartuje opcja wybrana w GRUB_DEFAULT (zwykle pozycja “0”)

GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0

GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true

GRUB_TIMEOUT=0

Nie ma menu, nie można się do niego prosto “włamać”, po prostu startuje pozycja wybrana w opcji GRUB_DEFAULT

Po zmianach oczywiście trzeba klepnąć: sudo update-grub

dziekuje bardzo :smiley: