Ubuntu 11.04 nie chce połączyć się z siecią bezprzewodową

Witam! Wiem, że tematów temu podobnych przewinęło się już tu multum, jednak pomimo ich przeczytania nie potrafię poradzić sobie z problemem.

Do rzeczy: zainstalowałem dzisiaj Ubuntu 11.04, system wykrył dostępne sieci bezprzewodowe, w tym i mojego usługodawcę, ale nie może się z nim połączyć (sieć nie ma zabezpieczeń). Posiadam internet radiowy od lokalnego sprzedawcy, firma nosi nazwę MEGAINTERNET, tu ich strona:http://www.megainternet.pl/.

Mam antenę satelitarną do odbioru sygnału, antena jest połączona kablem koncentrycznym z moją kartą sieciową TP-Link (nie wiem dokładnie jaki model, wiem natomiast, że pasują do niej sterowniki TL-WN510G_550G_551G, ale nie mogę znaleźć takich sterowników na Linuxa).

Windows 7 łączy się z tą siecią bezprzewodową bez problemu, następnie ja muszę połączyć się z utworzonym przez siebie połączeniem (protokół PPPoE), w którym trzeba podać nazwę dostawcy, login i hasło.

Dla uproszczenia całego problemu przesyłam link do obrazka:

http://imageshack.us/f/717/beztytuulgq.png/

Poza tym nie wiem jak utworzyć takie połączenie PPPoE w Ubuntu. Kompletnie nie znam się na Linuxie, dopiero zacząłem przygodę z tym systemem.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

jak klikniesz “modyfikuj połączenie” w NetworkMenadżerze to chyba powinna być tam opcja wprowadzenia loginu i hasła.

skrzek próbowałem, ale to nie działa

Jakieś pomysły? :slight_smile:

Nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałem, ale mam nadzieję, że pomogę.

UWAGA: Jeżeli masz kartę Ralinka prawdopodobnie będziesz musiał postąpić nieco inaczej. Sprawdź, czy możesz ustalić połączenie z jakąś dowolną siecią, czy pokazuje Ci różne siły sygnału dla różnych sieci oraz czy polecenie

iwlist scan

pokazuje CI dostępne sieci dla wlan0. Jeżeli choć jedno pytanie daje negatywną odpowiedź, daj znać jaką masz kartę, postaram się pomóc.Na początek może wpisz w terminalu:

iwlist scan

To pozwoli Ci zyskać 100% pewność, że karta bezprzewodowa jest jako wlan0. Zwykle tak właśnie jest i jak chcesz, nie musisz nawet tego sprawdzać.Jak sprawdzić? Z lewej powinieneś mieć coś w stylu:

lo

eth0

wlan0

_Jeżeli zamiast wlan0 masz coś innego lub jest kilka kart bezprzewodowych to wybierz tę, za pomocą której chcesz się łączyć z siecią._Dobrze, przechodzimy do rzeczy. Wklep:

sudo pppoeconf wlan0

Wpisujesz swoje hasło do konta i wciskasz ENTER. Potem przechodzisz całą proceduję wciskając ENTER (w międzyczasie będziesz musiał podać nazwę użytkownika i hasło PPPoE). Na koniec wydajesz polecenie:

sudo gedit /etc/network/interfaces

Konfigurator dodał tam linie:

auto dsl-provider

iface dsl-provider inet ppp

pre-up /sbin/ifconfig wlan0 up # line maintained by pppoeconf

provider dsl-provide

Usuń teraz dwie ostatnie, czyli:

auto wlan0

iface wlan0 inet manual

Ten ostatni krok nie jest bezwzględnie konieczny, ale go wykonaj.

Mam jeszcze jedno, być może prostsze rozwiązanie w zanadrzu. Jakby coś wyszło nie tak, napisz.

-Łukasz-

Zrobiłem tak jak napisałeś, ale dalej nie mogę połączyć się z internetem. System utworzył sobie połączenie PPPoE (tak mi się przynajmniej wydaje). Problem jednak pozostał. Jak mówiłem, u mojego usługodawcy najpierw muszę połączyć się z siecią bezprzewodową, którą system operacyjny, czy to Windows czy Linux, wyszukuje (SSID: MEGANET-SV-SIEM) a następnie łączę się z połączeniem PPPoE (to z hasłem i loginem). Wtedy mam łączność ze światem :smiley:

Gdy wpisałem polecenie:

iwlist scan

otrzymałem takie coś, druga z wykrytych sieci jest moja

administrator@administrator-EP43-DS3L:~$ iwlist scan

lo Interface doesn't support scanning.


eth0 Interface doesn't support scanning.


wlan0 Scan completed :

          Cell 01 - Address: 00:21:27:C2:A8:D9

                    Channel:1

                    Frequency:2.412 GHz (Channel 1)

                    Quality=16/70 Signal level=-94 dBm  

                    Encryption key:off

                    ESSID:"procnet21"

                    Bit Rates:1 Mb/s; 2 Mb/s; 5.5 Mb/s; 11 Mb/s; 6 Mb/s

                              9 Mb/s; 12 Mb/s; 18 Mb/s

                    Bit Rates:24 Mb/s; 36 Mb/s; 48 Mb/s; 54 Mb/s

                    Mode:Master

                    Extra:tsf=00000158e07d22f0

                    Extra: Last beacon: 40ms ago

                    IE: Unknown: 000970726F636E65743231

                    IE: Unknown: 010882848B960C121824

                    IE: Unknown: 030101

                    IE: Unknown: 050400010018

                    IE: Unknown: 2A0100

                    IE: Unknown: 32043048606C

                    IE: Unknown: DD2A000C42000000011E0000000000660F03000070726F636E65743231000000000000000000000005026C09

          Cell 02 - Address: C6:E7:F2:85:C7:C8

                    Channel:1

                    Frequency:2.412 GHz (Channel 1)

                    Quality=70/70 Signal level=0 dBm  

                    Encryption key:off

                    ESSID:"MEGANET-SV-SIEM"

                    Bit Rates:1 Mb/s; 2 Mb/s; 5.5 Mb/s; 11 Mb/s; 6 Mb/s

                              9 Mb/s; 12 Mb/s; 18 Mb/s

                    Bit Rates:24 Mb/s; 36 Mb/s; 48 Mb/s; 54 Mb/s

                    Mode:Ad-Hoc

                    Extra:tsf=0000000000000000

                    Extra: Last beacon: 58760ms ago

                    IE: Unknown: 000F4D4547414E45542D53562D5349454D

                    IE: Unknown: 010882040B160C121824

                    IE: Unknown: 030101

                    IE: Unknown: 06020000

                    IE: Unknown: 32043048606C

                    IE: Unknown: DD070050F202000100

                    administrator@administrator-EP43-DS3L:~$

Proszę o pomoc, nie chcę rezygnować z Linuxa :slight_smile:

Możesz spróbować zainstalować Widc (inny manager sieci) - masz chyba domyślnie w repozytorium, zainstaluj poprzez Centrum oprogramowania Ubuntu. Jednakże nie wiem, czy Ci go nie zastąpi CI domyślnego. Zawsze jednak możesz spróbować z płyty.

Nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałem co do połączenia z siecią.

Dla wszystkiego wklej jeszcze plik /etc/network/interfaces (przed instalacją Widc):

sudo gedit /etc/network/interfaces

i skopiuj treść tutaj.

Wpisując polecenie

sudo gedit /etc/network/interfaces

otrzymałem takie coś:

auto lo

iface lo inet loopback



auto dsl-provider

iface dsl-provider inet ppp

pre-up /sbin/ifconfig wlan0 up # line maintained by pppoeconf

provider dsl-provider

Przez Centrum Oprogramowania Ubuntu nie mogę zainstalować WICD. Pisze tylko “Użyj tego źródła”

Link do obrazka:

http://imageshack.us/f/23/zrzutekranucy.png/

Jest jakiś sposób na zainstalowanie WICD?

Po prostu klikasz na “Użyj tego źródła”. Tylko nie wiem, czy dobry pakiet wybrałeś (masz tam kilka).

Poradniki (nie wiem, czy coś się nie zmieniło):

http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2007/07/28/wicd/

http://wicd.sourceforge.net/moinmoin/Wicd%20on%20Ubuntu

Prawdopodobnie nie musisz już wykonywać tych poleceń, ale nie daję gwarancji.

Raczej powinno Ci działać te PPPoE tamta metoda, choć różnie z tym może być. Spróbuj jeszcze raz, np. z płytki jak możesz.

A przy okazji, jaka masz kartę?

Gy klikam na “Użyj tego źródła” to coś się ładuje po lewej stronie, ale za chwilę to znika i tyle. Internetu dalej nie ma. Gdy wpisuję w wyszukiwarce w Centrum Oprogramowania Ubuntu WICD to znajduje mi 2 pozycje, którą bym nie włączył i nie nacisnął “Użyj tego źródła” to dalej nic się nie dzieje. Spróbuję zainstalować WICD wg tych instrukcji.

PS. Wiem już, jaki mam model kary sieciowej, TP-Link oparty na Atheros AR2413

Spróbuj jeszcze raz tym sposobem co podałem. Sprawdź, czy wszystko prawidłowo wpisujesz.

Ustalmy jeszcze jedną kwestę. Próbujesz kliknąć na “Użyj tego źródła” z LiveCD, czy na standardowej instalacji? Z płyty wg. moich informacji nie można zmieniać repozytoriów, więc nie będzie działać.

Dodatkowo, aby uaktualnić repozytoria (np. domyślnie po kliknięciu “Użyj tego źródła” potrzebne jest połączenie z internetem, do instalacji programu z Centrum Oprogramowania także (chyba, że masz np. paczkę .deb, czy .bin lub ew. pliki źródłowe i umiesz je skompilować).

Nie wiem, czy masz możliwość połączenia przez kabel ew. przez WiFi u kogoś.

Tak na marginesie, poradniki te są mocno zdezaktualizowane.

Spróbuj (nie daję gwarancji) zamiast:

deb http://apt.wicd.net hardy extras

wpisać:

deb http://apt.wicd.net natty extras

Choć wersja z Centrum także powinna działać.

Instaluję w centrum oprogramowania klikając na “Użyj tego źródła” na standardowej instalacji.

Znalazłem jakąś paczkę DEB z WICD ale jak ją próbuję zainstalować to otrzymuję taki komunikat:

Niemożliwe spełnienie zależności: wicd-daemon (= 1.7.0+ds1-2)

Nie mam możliwości podłączenia komputera do innej sieci.

Dodane 03.10.2011 (Pn) 21:55

  1. Problem powyżej już rozwiązałem. Ściągnąłem złe paczki DEB, potrzebowałem więc innych: pobrałem je z:http://packages.ubuntu.com/ podam teraz jakie, może się komuś przydadzą:

wicd

python-wicd

wicd-gtk

wicd-daemon

wicd-cli (lub wicd-client)

Aby znaleźć odpowiednie paczki dla siebie należy wybrać swoją dystrybucję, w moim przypadku był to 11.04 “Natty Narwhal” na stronie (natty (11.04))

  1. Sam problem internetu także został rozwiązany :smiley: utworzyłem połączenie PPPoE jeszcze raz, a w ustawieniach sieci “MEGANET-SV-SIEM” wpisałem ręcznie adres IP i bramę ( w Windowsie to połączenie konfigurowało się automatycznie, w Linuksie jednak nie chciało, więc trzeba my było pomóc :D) Internet zaczął dzałać!

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc i pozdrawiam :slight_smile: