Ubuntu 11.10 i Windows 7 - system nie chce się uruchomić

(Krzysztofnawrot) #1

Cześć. Chciałem na Windows 7 zainstalować najnowsze Ubuntu. Ubuntu instalowałem z pozycji Windowsa 7 (przed instalacją zmniejszyłem wolumin i przygotowałem partycje 20GB na Ubuntu). Po instalacji i restarcie nie pokazuje się wybór systemu tylko czarny ekran i mryga twarda spacja w lewym górnym rogu. System (Windows 7) uruchomił się dopiero gdy skorzystałem z Hiren's Boot. Odinstalowałem ubuntu, reset, ale windows 7 znowu nie chce się załadować. Ma ktoś jakiś pomysł jak to naprawić?

(reos) #2

Zmieniłeś tablice partycji.

Użyj płytkę z win7 i skonfiguruj mbr .

(Krzysztofnawrot) #3

próbowałem robić:

• bootrec /fixmbr - pomyślnie

• bootrec /fixboot - błąd, że wolumin nie zawiera rozpoznawalnego systemu plików. itd

(reos) #4

Problem leży w mbr. Nie jestem pewien, czy naprawa jest możliwa, ponieważ mamy jeszcze wpis

Gruba z Ubuntu, który na pewno pozostał.

Osobiście reinstalowałbym Win 7, po uprzednim zabezpieczeniu ważnych danych.

Inną opcją byłoby usunięcie/sformatowanie mbr np: GParted i ponowne użycie płyty Win7 do naprawy/instalacji bootloadera, operacja nieco ryzykowna.

Ostatecznie reinstalacja Win 7 uleczyłaby wszystko.

PS.Ubuntu trzeba było instalować "obok" Win7 nie "w nim", stąd problemy.

To chyba nie bardzo do działu "Linux" się nadaje.

Przenoszę.

(pawcio1212) #6

jak możesz to uruchom windowsa to zainstaluj easybcd

bcd deployment>write mbr

gotowe

ubuntu nie uszkodził BCD(bootloader vista/7)tylko zmienił wpis do bootowania na swojego gruba a w grubie jest odnośnik do bootloader win 7

(Krzysztofnawrot) #7

Zainstalowałem wszystko do nowa, tzn. najpierw Windows 7 a potem Ubuntu z płyty. Mam tylko jedno pytanie: Jak zmienić, by przy włączaniu laptopa jak pojawia się menu z wyborem systemów, po odczekaniu 10 sek. automatycznie włączał się Windows 7 a nie Ubuntu?

(reos) #8

http://start.ubuntu.pl/dualboot-custom.html

(pawcio1212) #9

zrób to co ja napisałem i

wejdz w add new entry->linuks/bsd->Grub 2 i add entry->OK

powinno być gotowe teraz win będzie pierwszy i z pozomu bootowania windowsa uruchomisz bootowanie linuksa

jeśli nie będzie działać będziesz musiał popróbować z 1 grube(niedawno miałem linuksa, kubuntu, ale usunąłem spodobał mi się ale narazie jestem skazany na win) strzelam ze 1 partycja albo 1 linuksa to będzie ale najpierw sprawdź tego grub 2