Ubuntu 11.10 i Windows 7 - system nie chce się uruchomić

Cześć. Chciałem na Windows 7 zainstalować najnowsze Ubuntu. Ubuntu instalowałem z pozycji Windowsa 7 (przed instalacją zmniejszyłem wolumin i przygotowałem partycje 20GB na Ubuntu). Po instalacji i restarcie nie pokazuje się wybór systemu tylko czarny ekran i mryga twarda spacja w lewym górnym rogu. System (Windows 7) uruchomił się dopiero gdy skorzystałem z Hiren’s Boot. Odinstalowałem ubuntu, reset, ale windows 7 znowu nie chce się załadować. Ma ktoś jakiś pomysł jak to naprawić?

Zmieniłeś tablice partycji.

Użyj płytkę z win7 i skonfiguruj mbr .

próbowałem robić:

  • bootrec /fixmbr - pomyślnie

  • bootrec /fixboot - błąd, że wolumin nie zawiera rozpoznawalnego systemu plików. itd

Problem leży w mbr. Nie jestem pewien, czy naprawa jest możliwa, ponieważ mamy jeszcze wpis

Gruba z Ubuntu, który na pewno pozostał.

Osobiście reinstalowałbym Win 7, po uprzednim zabezpieczeniu ważnych danych.

Inną opcją byłoby usunięcie/sformatowanie mbr np: GParted i ponowne użycie płyty Win7 do naprawy/instalacji bootloadera, operacja nieco ryzykowna.

Ostatecznie reinstalacja Win 7 uleczyłaby wszystko.

PS.Ubuntu trzeba było instalować “obok” Win7 nie “w nim”, stąd problemy.

To chyba nie bardzo do działu “Linux” się nadaje.

Przenoszę.

jak możesz to uruchom windowsa to zainstaluj easybcd

bcd deployment>write mbr

gotowe

ubuntu nie uszkodził BCD(bootloader vista/7)tylko zmienił wpis do bootowania na swojego gruba a w grubie jest odnośnik do bootloader win 7

Zainstalowałem wszystko do nowa, tzn. najpierw Windows 7 a potem Ubuntu z płyty. Mam tylko jedno pytanie: Jak zmienić, by przy włączaniu laptopa jak pojawia się menu z wyborem systemów, po odczekaniu 10 sek. automatycznie włączał się Windows 7 a nie Ubuntu?

http://start.ubuntu.pl/dualboot-custom.html

zrób to co ja napisałem i

wejdz w add new entry->linuks/bsd->Grub 2 i add entry->OK

powinno być gotowe teraz win będzie pierwszy i z pozomu bootowania windowsa uruchomisz bootowanie linuksa

jeśli nie będzie działać będziesz musiał popróbować z 1 grube(niedawno miałem linuksa, kubuntu, ale usunąłem spodobał mi się ale narazie jestem skazany na win) strzelam ze 1 partycja albo 1 linuksa to będzie ale najpierw sprawdź tego grub 2