Ubuntu 11.10 pasek boczny na stałe

da sie ustawić by pasek boczny uruchomieniowy był cały czas na wierzchu a nie tylko wtedy gdy najeżdżam myszą ?

Proste! :slight_smile:

Wpisujesz w terminalu (by go otworzyć możesz np. użyć skrótu CTRL+ALT+T):

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

Potem wyszukujesz np. według hasła “compiz”. Klikasz na Menedżer ustawień CompizConfig.

W kategorii Pulpit znajdziesz Ubuntu Unity Plugin (możesz go wyszukać). Klikasz na niego i zmieniasz dowoli. Np. położenie paska Unity, efekty i wiele, wiele innych opcji.

To co chcesz zmienić znajduje się w zakładce Behaviour (ang. “Zachowanie”) pod pozycją Hide Laucher. Wybierasz z rozwijanej listy Never (ang. “Nigdy”).

Zmiany są widoczne od razu.

Jakbyś chciał powrócić do poprzedniego ustawienia wystarczy kliknąć strzałkę od prawej (z krzyżykiem). Przywrócone zostanie domyślne ustawienie dla danej pozycji.

UWAGA: Radzę nie kombinować z innymi pluginami.

Tak nawiasem mówiąc, dobrze byłoby abyś przyzwyczaił się do zwijanego paska. Obecnie dla mnie jest to dość wygodne, bo wszystko jest na pełnym ekranie, a jak chcę się na coś przełączyć po prostu jadę myszką do lewej strony lub wciskam klawisz Windows (w Ubuntu nazwany Super) na klawiaturze.

Mam nadzieję, że pomogłem. Jakby były pytania, postaram się na nie odpowiedzieć :slight_smile:

Z charakteru mojej pracy jestem zmuszony czasami zmieniać programy co ~3 sekundy i robię to np 10 razy w ciągu minuty, za każdym razem muszę czekać aż ten pasek się rozwinie/schowa, jest to niby sekunda ale gdy robi się to tak często - zaczyna irytować…

Oczywiście, rozumiem Twoje preferencje. Możesz również skorzystać ze skrótów klawiaturowych.

Opisane są one np. tutaj: http://www.ubuntutimes.pl/topic/17-skroty-klawiaturowe-ubuntu-1110/. Oczywiście wymienione są tam tylko niektóre.

PROSZĘ O PILNĄ POMOC!!

mam rozwalony system przez ten cały compizconfig… beznadziejne narzędzie! zmieniłem sobie nasycenie cienia paska, nic poza tym i wywaliło mi wszystko! mam goły pulpit, mogę tylko uruchamiać programy skrótami klawiaturowymi, nie mogę już tego compiza włączyć gdy wpisuję w terminal compiz to mam

compiz (core) - Error: Screen 0 on display ":0.0" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.

i nic. a gdy wpiszę compiz --replace to mam:

Checking if settings need to be migrated ...no

Checking if internal files need to be migrated ...no

Backend : gconf

Integration : true

Profile : default

Adding plugins

Skipping upgrade com.canonical.unity.unity.01.upgrade

Skipping upgrade com.canonical.unity.unity.02.upgrade

Initializing core options...done

Initializing bailer options...done

Initializing detection options...done

Initializing composite options...done

Initializing opengl options...done

Initializing decor options...done

Initializing mousepoll options...done

Initializing vpswitch options...done

Initializing animation options...done

Initializing snap options...done

compiz (expo) - Warn: failed to bind image to texture

Initializing expo options...done

Initializing move options...done

Initializing place options...done

Initializing grid options...done

Initializing gnomecompat options...done

Initializing wall options...done

Initializing ezoom options...done

Initializing workarounds options...done

Initializing staticswitcher options...done

Initializing resize options...done

Initializing fade options...done

Initializing scale options...done

Initializing session options...done

Setting Update "run_command_terminal_key"

Setting Update "fullscreen_visual_bell"

compiz (core) - Warn: failed to receive ConfigureNotify event on 0x260078c


compiz (core) - Warn: failed to receive ConfigureNotify event on 0x260077e

i nic. CO ja mam teraz zrobić by odzyskać paski menu i ogólnie system… teraz jest masakra! A ja muszę pracować na tym systemie…

Uruchom ccsm i wyklikaj sobie na nowo konfigurację compiza.

Alt + Ctrl +t odpalisz terminal, a potem już z gorki.

ps -A | grep compiz

daje

1889 ? 00:00:01 compiz

jak zabije ten proces to jest zrzucenie wszystkich okien na okolo 100x200px i nic już sie nie da zrobić, jest kompletna zwiecha pomaga jedynie wylaczenie zasilania…

proszę o pomoc, jutro muszę mieć sprawny ten laptop

Dodane 02.11.2011 (Śr) 21:42

no dobra mam ten ccsm ale nie mogę przywrócić domyslnego unity…

Dodane 02.11.2011 (Śr) 21:55

ok udało się, ale się przestraszyłem :confused:

Nie mówiłem ruszać pozostałych opcji. Mimo wszystko przepraszam za zamieszanie.

To co zmieniałeś znajduje się w zakładce “Experimental” (Eksperymentalne), więc nic więcej nie trzeba mówić.

nie ma za co przepraszać… ja zamiast wejść w opcje to odznaczyłem unity plugin niestety zmiana wchodzi natychmiast nie ma np przycisku zapisz ktory by to potwierdzał czyli odznaczenie usuwa unity czyli juz jest po systemie.

Przepraszam, ale co innego napisałeś i po prostu dlatego inaczej zrozumiałem:

Trochę zdziwiłem się czemu aż tak Ci wszystko wywaliło, teraz już wiem, że wywaliłeś całe Unity.

Na poprzednim Ubuntu też ruszałem coś z Experimental i byłem zdziwiony, że coś to mogło zepsuć, ale niby experimental to experimental…