Ubuntu 11.10 po uruchomieniu wyłącza komputer (AMD Radeon)

(Jerzy23k) #1

Hej,

mój problem polega na tym, że moje ubuntu nie działa na moim Lenovo właściwie. Ubuntu włącza się i działa, ale tylko do pewnego momentu, kiedy to bez powodu, w losowym momencie komputer się wyłącza. Co ciekawe, przez parę minut później nie chce się włączyć, lub po włączeniu od razu 'siada'. Ponadto sytuacja nie ma miejsca w trakcie działania Windows XP, Windows 8 Consumer Preview, ani Windows 7, który był preinstalowany i jest dalej obecny na dysku. Moja maszyna to Lenovo G770 z procesorem Intel Core i5 2410M o taktowaniu 2.3GHz, mam 4GB pamięci operacyjnej, dysk zapchany jak się da oraz potrzebuję Ubuntu do szkoły, bo będę brał udział w zajęciach dot. wolnego i otwartego oprogramowania, pracować będę na Ubuntu, a jeżeli wszystko ma siadać co 5min, to się mija z celem.

(Marcin86s) #2

Próbowałeś odpalić w recovery mode czy jak to teraz sie tam wabi?

(Jerzy23k) #3

Recovery mode mi nic nie da, bo mógłbym przywrócić co najwyżej oryginalnie Windows 7. Ubuntu instalowałem kilka razy, tą samą wersję i za każdym razem to samo. #-o

(system) #4

Wygląda na problem z jakims sterownikiem. Ubuntu przegrzewa pewnie laptopa i on się wyłącza.

(Mutant5) #5

Jak wyżej, takie zachowanie jest wynikiem przegrzewania się jakiegoś podzespołu komputera. Najprawdopodobniej będzie to procesor, ale żeby wykluczyć przegrzewanie się poprzez np. uszkodzoną wentylację zainstaluj siódemkę i stress testa zarzuć. Jeżeli to nie doprowadzi do restartu, winą jest jakiś sterownik ubuntu.

(Marcin86s) #6

Chodzi mi tu o wybranie w Grubie tego drugiego kernela, nie przywracanie Windowsa.

Grub2?action=AttachFile&do=get&target=grub2.chainload.grub.sm.png

Nie wiem jak jest teraz ale kiedyś miałem podobny problem wynikający z tego że system próbowała się uruchomić w zbyt wysokiej rozdzielczości, nieobsługiwanej przez monitor jak i zabytkową kartę graficzną.

(B4617824) #7

Czlowieku i po co zaśmiecasz temat? Przecież wyraźnie napisał, że na windows wszystko działa więc co ty wygadujesz o stressowaniu procka? Litości :expressionless:

Do autora - czy masz zaktualizowany system? Jeśli nie to koniecznie zaktualizuj - poprzez menedżer aktualizacji, może problem sam się rozwiąże.

Tutaj problemem niewiadomo czy jest obsługa procesora , ja bym raczej stawiał na kartę ATI - a kto wie moze problem jest inny?. Korzystasz z otwartego czy zamkniętego sterownika? (jeśli nie instalowałeś sterownika do karty graficznej a wszystko działa to korzystasz z otwartego). W otwartych sterownikach wydajność jest ustawiona na maksa, może przez to komp się przegrzewa. Jeżeli w ogóle się przegrzewa.

Jeśli masz otwarte stery to może spróbuj tego - http://www.techytalk.info/ubuntu-open-s ... ge-tweaks/ . Jest to sposób skuteczne ustawienie power saving dla otwartego sterownika (dla początkującego może być trochę skomplikowane :wink: ).

Na początek sprawdz czy system zaktualizowany. A i podaj koniecznie model laptopa !

(Jerzy23k) #8

Model podałem :slight_smile: Lenovo G770. Jakieś dokładniejsze informacje? Poza tym, to ze sterowników do AMD Radeon (ponoć przemianowanie mają teraz) nie instalowałem, a Ubuntu dostarcza tylko otwarte. Myślę, że to chodzi o przegrzanie, bo się okropnie nagrzewa. Za chwilę spróbuję wykonać instrukcję ze strony, którą podał ErnstLodz. System zaktualizowałem, męczyłem się przy tym strasznie, bo się wyłączało wszystko co chwila :wink: ale jest wszystko najnowsze (jak to lubię ;D) Wątpię, żeby przy karcie to pomogło, ale mam Gnome Shell (bardzo mi się podoba) :lol: miło wiedzieć, że coś się z tym da zrobić, jupi!

Zastanawia mnie tylko fakt, czy przy power save nie będzie zmniejszona wydajność.... A nie mogę robić kopiu-wklej do terminala? :shock: kopiuj z tej strony, co to piszą i zintegrowanym ATI.

(B4617824) #9

Jesli chodzi o linuksa to aktualizacja jest podstawową sprawą jeśli chodzi o nowszy sprzęt. Możesz robić kopiuj wklej do terminala. Jesli umiesz angielski to wczytaj się w tekst bo to są dwie metody do wyboru - albo Dynpm method albo profile method (polecam tą drugą). Staraj się przeczytać to ze zrozumieniem :wink: Tych poleceń z "cat" nie musisz wykonywać. Wazne jest też zeby poprawnie utworzyć ten plik z poleceniami bo wtedy ustawienia się zapiszą i będziesz je miał po restarcie (w razie jakiś problemów zawsze możesz usunąć ten plik i restart). Wszystko tam masz opisane, myślę ze to nie będzie trudne jeśli umiesz angielski.

Wydajność będzie mniejsza ale czy Ty grasz w gry na linuksie? :slight_smile: Jeśli nie to wydajność Ci niepotrzebna, poza tym zamiast "low" możesz użyć np. "auto".

To tyle jeśli chodzi o grzanie się ATI na otwartych sterach. A jak system działa po aktualizacji?

(Jerzy23k) #10

A u mnie wyszło takie coś:

thepafel7@PafelPiSi:~$ cat /sys/class/drm/card0/device/power_method

profile

thepafel7@PafelPiSi:~$ cat /sys/class/drm/card0/device/power_method

profile

thepafel7@PafelPiSi:~$ cat /sys/class/drm/card0/device/power_profile

low

thepafel7@PafelPiSi:~$ cat /sys/kernel/debug/dri/0/radeon_pm_info

cat: /sys/kernel/debug/dri/0/radeon_pm_info: Permission denied

thepafel7@PafelPiSi:~$

Dodatkowo komputer siada dalej. :lol:

-- Dodane 09.03.2012 (Pt) 20:27 --

Po aktualizacji działa jednakowo jak przed (aktualizacją). Angielskiego nie umiem ani odrobinę :slight_smile:

(B4617824) #11

Dobra to na razie zrób to co poniżej i obserwuj co się będzie działo (najlepiej najpierw zrestartuj kompa):

Zaloguj się na roota czyli

sudo -i

podajesz hasło, nastepnie wklejasz to do terminala:

echo profile > /sys/class/drm/card0/device/power_method

a później to:

echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile

Jak żadnych zmian nie będzie, tzn komp będzie się nadal restartował to oznacza ze to nie jest kwestia sterowników karty.

(adami) #12

Najpierw przydało by się ustalić na jakiej karcie graficznej rzeczony Linux działa zintegrowanej w procesorze (HD Graphics 3000) czy radeonie ,pewno tu jest źródło zamieszania .

(Jerzy23k) #13

adami, powiedz mi mój drogi w jaki sposób to ustalić. Poza tym, Ubuntu już działa nieprzerwanie :smiley: . problem polega teraz na tym, że widzę jak się tnie przy odtwarzaniu wideo =/ Jak dam coś innego zamiast echo low, to pomoże? :?

(B4617824) #14

thepawel23 te polecenia które Ci podałem nie zapisują ustawień, więc przy restarcie znów mogą być problemy. Żeby mieć to zapisane na stałe musisz zrobić prostą rzecz (kopiuj/wklej do terminala). Dla próby możesz zmienić low na auto.

Zaloguj sie w terminalu na root czyli

sudo -i

Później wklej to do terminala, otworzy się pusty plik tekstowy

gedit /etc/init.d/ati-power-save

następnie wklej to do pliku i zapisz plik (normalnie w opcjach pliku, podobnie jak w notatniku, zapisz) - tutaj możesz dla testu użyć auto zamiast low.

#!/bin/sh

# ATI power save

echo profile > /sys/class/drm/card0/device/power_method

echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile

A następnie wklej to do terminala (aby skrypt uruchamiał się za każdym restartem).

chmod +x /etc/init.d/ati-power-save

a później to

update-rc.d ati-power-save defaults 99

Zrestartuj kompa i obserwuj co sie dzieje.

(marcin82) #15

Uruchom livecd Ubuntu i podaj wynik polecenia:

lspci -k | grep -A3 VGA

(Jerzy23k) #16

Marcin, a w jaki sposób to będzie określone? W sensie, czy będzie nazwa modelu, marka, czy jakieś inne cuda, dziwy i wianki power? :smiley:

(marcin82) #17

Uruchom konsolę, wpisz polecenie i będziesz widział jak będzie określone - zależy od sprzętu - model powinien być pokazany. Lepiej wstaw całe lspci -k :

lspci -k

(Jerzy23k) #18
thepafel7@PafelPiSi:~$ lspci -k

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)

Subsystem: Lenovo Device 3975

Kernel driver in use: agpgart-intel

00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)

Kernel driver in use: pcieport

Kernel modules: shpchp

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)

Subsystem: Lenovo Device 3976

Kernel driver in use: i915

Kernel modules: i915

00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)

Kernel driver in use: mei

Kernel modules: mei

00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 05)

Kernel driver in use: ehci_hcd

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 05)

Kernel driver in use: HDA Intel

Kernel modules: snd-hda-intel

00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b5)

00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b5)

00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b5)

00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 05)

Kernel driver in use: ehci_hcd

00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 05)

Kernel modules: iTCO_wdt

00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 05)

Kernel driver in use: ahci

Kernel modules: ahci

00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05)

Kernel modules: i2c-i801

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc NI Whistler [AMD Radeon HD 6600M Series]

Subsystem: Lenovo Device 3976

Kernel driver in use: radeon

Kernel modules: radeon

07:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications AR8152 v2.0 Fast Ethernet (rev c1)

Subsystem: Lenovo Device 3979

Kernel driver in use: atl1c

Kernel modules: atl1c

08:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

Subsystem: Lenovo Device 30a1

Kernel driver in use: ath9k

Kernel modules: ath9k

09:00.0 USB Controller: NEC Corporation uPD720200 USB 3.0 Host Controller (rev 04)

Kernel driver in use: xhci_hcd

Kernel modules: xhci-hcd

Czy da się usunąć problem z kartą bez obniżania wydajności?

(B4617824) #19

A próbowałeś z tym auto zamiast low?

(Jerzy23k) #20

Jasne. Wieszało się niemiłosiernie, z resztą to ustawienie nie dawało nic. Ale wyłączyłem w ogóle AMD Radeon i działa rekordowo szybko :stuck_out_tongue: Dziex za rady.

PS: Jakby ktoś znalazł inny sposób, to niech pisze, to spróbuję.