Ubuntu 11.10 po uruchomieniu wyłącza komputer (AMD Radeon)

Hej,

mój problem polega na tym, że moje ubuntu nie działa na moim Lenovo właściwie. Ubuntu włącza się i działa, ale tylko do pewnego momentu, kiedy to bez powodu, w losowym momencie komputer się wyłącza. Co ciekawe, przez parę minut później nie chce się włączyć, lub po włączeniu od razu ‘siada’. Ponadto sytuacja nie ma miejsca w trakcie działania Windows XP, Windows 8 Consumer Preview, ani Windows 7, który był preinstalowany i jest dalej obecny na dysku. Moja maszyna to Lenovo G770 z procesorem Intel Core i5 2410M o taktowaniu 2.3GHz, mam 4GB pamięci operacyjnej, dysk zapchany jak się da oraz potrzebuję Ubuntu do szkoły, bo będę brał udział w zajęciach dot. wolnego i otwartego oprogramowania, pracować będę na Ubuntu, a jeżeli wszystko ma siadać co 5min, to się mija z celem.

Próbowałeś odpalić w recovery mode czy jak to teraz sie tam wabi?

Recovery mode mi nic nie da, bo mógłbym przywrócić co najwyżej oryginalnie Windows 7. Ubuntu instalowałem kilka razy, tą samą wersję i za każdym razem to samo. #-o

Wygląda na problem z jakims sterownikiem. Ubuntu przegrzewa pewnie laptopa i on się wyłącza.

Jak wyżej, takie zachowanie jest wynikiem przegrzewania się jakiegoś podzespołu komputera. Najprawdopodobniej będzie to procesor, ale żeby wykluczyć przegrzewanie się poprzez np. uszkodzoną wentylację zainstaluj siódemkę i stress testa zarzuć. Jeżeli to nie doprowadzi do restartu, winą jest jakiś sterownik ubuntu.

Chodzi mi tu o wybranie w Grubie tego drugiego kernela, nie przywracanie Windowsa.

Grub2?action=AttachFile&do=get&target=grub2.chainload.grub.sm.png

Nie wiem jak jest teraz ale kiedyś miałem podobny problem wynikający z tego że system próbowała się uruchomić w zbyt wysokiej rozdzielczości, nieobsługiwanej przez monitor jak i zabytkową kartę graficzną.

Czlowieku i po co zaśmiecasz temat? Przecież wyraźnie napisał, że na windows wszystko działa więc co ty wygadujesz o stressowaniu procka? Litości :expressionless:

Do autora - czy masz zaktualizowany system? Jeśli nie to koniecznie zaktualizuj - poprzez menedżer aktualizacji, może problem sam się rozwiąże.

Tutaj problemem niewiadomo czy jest obsługa procesora , ja bym raczej stawiał na kartę ATI - a kto wie moze problem jest inny?. Korzystasz z otwartego czy zamkniętego sterownika? (jeśli nie instalowałeś sterownika do karty graficznej a wszystko działa to korzystasz z otwartego). W otwartych sterownikach wydajność jest ustawiona na maksa, może przez to komp się przegrzewa. Jeżeli w ogóle się przegrzewa.

Jeśli masz otwarte stery to może spróbuj tego - http://www.techytalk.info/ubuntu-open-s … ge-tweaks/ . Jest to sposób skuteczne ustawienie power saving dla otwartego sterownika (dla początkującego może być trochę skomplikowane :wink: ).

Na początek sprawdz czy system zaktualizowany. A i podaj koniecznie model laptopa !

Model podałem :slight_smile: Lenovo G770. Jakieś dokładniejsze informacje? Poza tym, to ze sterowników do AMD Radeon (ponoć przemianowanie mają teraz) nie instalowałem, a Ubuntu dostarcza tylko otwarte. Myślę, że to chodzi o przegrzanie, bo się okropnie nagrzewa. Za chwilę spróbuję wykonać instrukcję ze strony, którą podał ErnstLodz. System zaktualizowałem, męczyłem się przy tym strasznie, bo się wyłączało wszystko co chwila :wink: ale jest wszystko najnowsze (jak to lubię ;D) Wątpię, żeby przy karcie to pomogło, ale mam Gnome Shell (bardzo mi się podoba) :lol: miło wiedzieć, że coś się z tym da zrobić, jupi!

Zastanawia mnie tylko fakt, czy przy power save nie będzie zmniejszona wydajność… A nie mogę robić kopiu-wklej do terminala? :shock: kopiuj z tej strony, co to piszą i zintegrowanym ATI.

Jesli chodzi o linuksa to aktualizacja jest podstawową sprawą jeśli chodzi o nowszy sprzęt. Możesz robić kopiuj wklej do terminala. Jesli umiesz angielski to wczytaj się w tekst bo to są dwie metody do wyboru - albo Dynpm method albo profile method (polecam tą drugą). Staraj się przeczytać to ze zrozumieniem :wink: Tych poleceń z “cat” nie musisz wykonywać. Wazne jest też zeby poprawnie utworzyć ten plik z poleceniami bo wtedy ustawienia się zapiszą i będziesz je miał po restarcie (w razie jakiś problemów zawsze możesz usunąć ten plik i restart). Wszystko tam masz opisane, myślę ze to nie będzie trudne jeśli umiesz angielski.

Wydajność będzie mniejsza ale czy Ty grasz w gry na linuksie? :slight_smile: Jeśli nie to wydajność Ci niepotrzebna, poza tym zamiast “low” możesz użyć np. “auto”.

To tyle jeśli chodzi o grzanie się ATI na otwartych sterach. A jak system działa po aktualizacji?

A u mnie wyszło takie coś:

thepafel7@PafelPiSi:~$ cat /sys/class/drm/card0/device/power_method

profile

thepafel7@PafelPiSi:~$ cat /sys/class/drm/card0/device/power_method

profile

thepafel7@PafelPiSi:~$ cat /sys/class/drm/card0/device/power_profile

low

thepafel7@PafelPiSi:~$ cat /sys/kernel/debug/dri/0/radeon_pm_info

cat: /sys/kernel/debug/dri/0/radeon_pm_info: Permission denied

thepafel7@PafelPiSi:~$

Dodatkowo komputer siada dalej. :lol:

Dodane 09.03.2012 (Pt) 20:27

Po aktualizacji działa jednakowo jak przed (aktualizacją). Angielskiego nie umiem ani odrobinę :slight_smile:

Dobra to na razie zrób to co poniżej i obserwuj co się będzie działo (najlepiej najpierw zrestartuj kompa):

Zaloguj się na roota czyli

sudo -i

podajesz hasło, nastepnie wklejasz to do terminala:

echo profile > /sys/class/drm/card0/device/power_method

a później to:

echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile

Jak żadnych zmian nie będzie, tzn komp będzie się nadal restartował to oznacza ze to nie jest kwestia sterowników karty.

Najpierw przydało by się ustalić na jakiej karcie graficznej rzeczony Linux działa zintegrowanej w procesorze (HD Graphics 3000) czy radeonie ,pewno tu jest źródło zamieszania .

adami, powiedz mi mój drogi w jaki sposób to ustalić. Poza tym, Ubuntu już działa nieprzerwanie :smiley: . problem polega teraz na tym, że widzę jak się tnie przy odtwarzaniu wideo =/ Jak dam coś innego zamiast echo low, to pomoże? :?

thepawel23 te polecenia które Ci podałem nie zapisują ustawień, więc przy restarcie znów mogą być problemy. Żeby mieć to zapisane na stałe musisz zrobić prostą rzecz (kopiuj/wklej do terminala). Dla próby możesz zmienić low na auto.

Zaloguj sie w terminalu na root czyli

sudo -i

Później wklej to do terminala, otworzy się pusty plik tekstowy

gedit /etc/init.d/ati-power-save

następnie wklej to do pliku i zapisz plik (normalnie w opcjach pliku, podobnie jak w notatniku, zapisz) - tutaj możesz dla testu użyć auto zamiast low.

#!/bin/sh


# ATI power save

echo profile > /sys/class/drm/card0/device/power_method

echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile

A następnie wklej to do terminala (aby skrypt uruchamiał się za każdym restartem).

chmod +x /etc/init.d/ati-power-save

a później to

update-rc.d ati-power-save defaults 99

Zrestartuj kompa i obserwuj co sie dzieje.

Uruchom livecd Ubuntu i podaj wynik polecenia:

lspci -k | grep -A3 VGA

Marcin, a w jaki sposób to będzie określone? W sensie, czy będzie nazwa modelu, marka, czy jakieś inne cuda, dziwy i wianki power? :smiley:

Uruchom konsolę, wpisz polecenie i będziesz widział jak będzie określone - zależy od sprzętu - model powinien być pokazany. Lepiej wstaw całe lspci -k :

lspci -k
thepafel7@PafelPiSi:~$ lspci -k

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel driver in use: agpgart-intel

00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)

	Kernel driver in use: pcieport

	Kernel modules: shpchp

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)

	Subsystem: Lenovo Device 3976

	Kernel driver in use: i915

	Kernel modules: i915

00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel driver in use: mei

	Kernel modules: mei

00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 05)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel driver in use: ehci_hcd

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 05)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel driver in use: HDA Intel

	Kernel modules: snd-hda-intel

00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b5)

	Kernel driver in use: pcieport

	Kernel modules: shpchp

00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b5)

	Kernel driver in use: pcieport

	Kernel modules: shpchp

00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b5)

	Kernel driver in use: pcieport

	Kernel modules: shpchp

00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 05)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel driver in use: ehci_hcd

00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 05)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel modules: iTCO_wdt

00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 05)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel driver in use: ahci

	Kernel modules: ahci

00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel modules: i2c-i801

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc NI Whistler [AMD Radeon HD 6600M Series]

	Subsystem: Lenovo Device 3976

	Kernel driver in use: radeon

	Kernel modules: radeon

07:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications AR8152 v2.0 Fast Ethernet (rev c1)

	Subsystem: Lenovo Device 3979

	Kernel driver in use: atl1c

	Kernel modules: atl1c

08:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

	Subsystem: Lenovo Device 30a1

	Kernel driver in use: ath9k

	Kernel modules: ath9k

09:00.0 USB Controller: NEC Corporation uPD720200 USB 3.0 Host Controller (rev 04)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel driver in use: xhci_hcd

	Kernel modules: xhci-hcd

Czy da się usunąć problem z kartą bez obniżania wydajności?

A próbowałeś z tym auto zamiast low?

Jasne. Wieszało się niemiłosiernie, z resztą to ustawienie nie dawało nic. Ale wyłączyłem w ogóle AMD Radeon i działa rekordowo szybko :stuck_out_tongue: Dziex za rady.

PS: Jakby ktoś znalazł inny sposób, to niech pisze, to spróbuję.