Ubuntu 12.04 (CAELinux), Sterowniki Nvidia, OpenGL, wymusznie użycia karty graficznej

Witam serdecznie.

Może w biosie trzeba ustawić kartę?

Są dwie opcje do wyboru:

Zrozumieć Ubuntu, czyli ułatwiamy życie nowym użytkownikom

Jest to co prawda wpis przeznaczony dla użytkowników od wersji 14.04, ale jeżeli aktualizujesz swojego 12.04 to powinieneś móc rozwiązać ten problem w podobny sposób. Czytaj przede wszystkim spod nagłówka “Wiele problemów, jedna przyczyna”. Sterownik musi być w wersji min. 319.

Dzięki za odpowiedz. Niestety:

No to bardzo dziwny przypadek. Jeżeli nie masz nic w dodatkowych sterownikach to może oznaczać, że w repozytoriach nie masz żadnych sterowników do swojej karty graficznej, co byłoby trochę dziwne. Może być jednak tak, że te sterowniki są, tylko program od dodatkowych sterowników nie działa.

W jednym z poradników było że link do repozytorów Nvidii trzeba wklepać ręcznie.

O, widzę że są jakieś postępy! W takim razie zweryfikuj, czy masz zainstalowany pakiet nvidia-prime. Jeżeli nie, to spróbuj go zainstalować w dowolny sposób. Powinien być w dodanych przez Ciebie repozytoriach. Problem tylko w tym, że oprócz wymaganej minimalnej wersji sterownika, jest też prawdopodobnie wymagana minimalna wersja kernela i niekoniecznie musisz ją mieć. Tak czy inaczej, zainstaluj ten pakiet, a następnie wejdź w ustawienia sterownika Nvidia szukając ich w menu systemu lub wpisz w terminalu “nvidia-settings”. Znajdziesz tam możliwość przełączenia karty graficznej.

Witam po dłuższej przerwie. Wcześniej kolega mi to ustawił i działało. Obecnie musiałem przeinstalować system i od początku borykam się z tym samym problemem. Kolega jest nieosiągalny więc nie mogę go zapytać jak DOKŁADNIE to zrobił lecz pamiętam z naszej rozmowy słowo “OTIMUS”

Co do pakietu nvidia-prime. Drugi raz go zainstalowałem i drugi raz po instalacji tego pakietu nie włącza mi się GUI. Bez tego (ja) ani rusz. Także wolałbym ustawić to tak jak zrobił kolega. Ponieważ moja znajomość linuxa kończy się na instalacji pakietu openFoam ponownie zwracam się z prośbą o podpowiedź.

Czy ten OTIMUS to jest to samo co bumbleblee ?

CAELinux oparty jest na Ubuntu 12.04. instrukcja zacytowana tutaj się nada(dotyczy wersji ubuntu 14)?

To install bumblebee in Ubuntu 14.04, run these commands in terminal:
sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia primus nvidia-331

Now you have to install Bumblebee GUI to manage apps to be opened using nVidia. Here is the instructions:
sudo apt-get install python-appindicator
sudo apt-get install git
mkdir git && cd git
git clone https://github.com/Bumblebee-Project/bumblebee-ui.git
cd bumblebee-ui
sudo ./INSTALL

Go to Startup Applications and add bumblebee-indicator

Now reboot.

Może jakieś inne pomysły?

Instalacja Bumblebee w Ubuntu 12.04

Instrukcja z tego linka powinna zadziałać. Bumblebee to alternatywne nieoficjalne rozwiązanie, które jednak powinno dać oczekiwany rezultat. Prawdopodobnie Twój kolega wypowiadał słowo “Optimus”, a nie “Otimus”. Niestety nic nam ono nie pomoże. Optimus to po prostu technologia którą chcesz właśnie obsłużyć.

Spróbowałem. Raczej nic z tego bo:

  1. Terminal żąda loginu i hasła do githuba - do tej pory nie było to potrzebne. Domyślam się że to dlatego że są linki https.
  2. Nawet jak wejdę w link to jest 404 error więc ten sposób raczej nie zadziała.

Rzeczywiście mówił Optimius, to była literówka. Tak czy inaczej szkoda że nic nie pomoże.

Witam ponownie. Dalej nie poradziłem sobie z użyciem karty graficznej nvidia. Żaden z Was nie ma innych pomysłów?

Canonical miesiąc temu po 5 latach od wydania zakończył wsparcie dla Ubuntu w wersji 12.04.
Zalecam zainteresowanie się nowszymi systemami.