Ubuntu 12.04 - nieznana karta graficzna, Flash nie działa

Witam zgodnie z poradą kolegi “-Łukasz-” ściągnełem i zainstalowałem Ubuntu 12.4 I jestem bardzo zadowolony wszystko zainstalowało się bez problemu, karta sieciowa Wi-Fi działa bez problemów. A więc to jednak faktycznie ta najnowsza wersja Ubuntu posiadała w instalatorze jakiś błąd. Gdybym zaczoł od razu od tej wersji 12.4 niemiałbym tych wszystkich problemów o których pisałem. Nowe Ubuntu działa, ale jest kilka problemów.

Po pierwsze, nie działa flash w przeglądarce zgodnie z poradą kolegi “marcin82” w tym wątku http://forum.dobreprogramy.pl/opensuse-brak-flasha-kodekow-systemie-oraz-google-chrome-t507358.html próbuje to rozwiązać. Przedewszystkim odszukałem ten plik libflashplayer.so jest on u mnie w /usr/lib/flashplugin-installer . Rozumiem że trzeba go podmienić na starszy, na tej stronie którą podał kolega jest dużo starszych wersji którą wybrać. Poya tzm we właściwościach pliku pisze że jego waścicielem jest root. W związku z tym że nie jestem właścicielem pliku nie będę miał problemu przy jego podmianie skoro chzba niemam uprawnień do tego pliku ?

Pytanie drógie Jak wezmę Szczegóły o systemie to wykrywa poprawnie pamięć, procesor, ale przy karcie graficznej pisze Nieznany, jak wejdę do szczegółów to jest jeszcze Interfejs standardowy. Rozumiem że niema sterowników do mojej karty graficznej i jest na jakiś standardowych. Więć myślę że jej wydajność będzie bardzo mała, a ja od czasu do czasu chciałbym sobie na linuksie w coś pograć. Więc mam pytanie jak zainstalować sterowniki do tej karty. Moja karta to ATI Radeon 9200SE. Na stronie ATI znalazłem sterowniki dla linuksa o te http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/linux-radeon-prer200.aspx Czy wystarczy je poprostu ściągnąć i zainstalować normalnie tak jak w windowsie ?

1.Polecam przesiąść się na Google Chrome lub jakąś pochodną tej przeglądarki wtedy nie będzie problemów z Flash pod Ubuntu :wink:

2.https://www.google.pl/search?q=ubuntu+i … e&ie=UTF-8

W wątku, do którego linkuje autor, napisał, że z Flashem w Chrome też są problemy.

Nie wiem skąd Wy bierzecie te kombinacje z jakimiś podmianami plików, używałem Ubuntu 11.10 nie miałem żadnych problemów z Flashem, zaktualizaowałem system do 12.10 i Flash też działa i niczego nie musiałem podmieniać. Zainstaluj Flasha poniższymi poleceniami i musi działać.

sudo apt-get update

sudo apt-get install flashplugin-installer

Możesz zainstalować albo te sterowniki, albo (o ile twoja karta jest jeszcze wspierana) tak.

sudo apt-get install fglrx

Problem z wersją flasha dla architektury x86 jest znany. Obejście z podmianą pliku może i nie jest eleganckie, ale działa.

Spróbuj tak jak pisze roobal - bo normalnie tak powinno być, ale pewnych rzeczy nie przeskoczymy i czasem potrzebne są różnego rodzaju kombinacje.

To że ty nie masz problemów z flash-em wcale nie znaczy, że inni automatycznie muszą ich też nie mieć :!:

Ps.:Wydaje mi się, że poruszony przez autora problem mocno wykracza poza tytuł wątku:" Parę pytań przed pierwszą instalacją Ubuntu", więc pełną odpowiedź napisałem tu: opensuse-brak-flasha-kodekow-systemie-oraz-google-chrome-t507358.html#p3187445

Min. dlatego:

Skoro system jest już zainstalowany i działa, to wszystko co jest poruszone potem wykracza poza jego ramy i powinno znaleźć się w wiadomym miejscu (chyba :wink: ).

Wiem, że nie musi tak być, tylko że Ubuntu czy inne dystrybucje instaluję na różnych komputerach i problem z Flashem na żadnym nie występował.

Miałem o tym wspomnieć post wcześniej, ale że problem dotyczył Ubuntu nie OpenSUSE wspomniałem tutaj. Autora wątku proszę o kontynuowanie w podanym przez saturno wątku albo proszę założyć nowy.

Cieszę się, że pomogłem :slight_smile:

Zacznijmy od tego, czy w ogóle zainstalowałeś Flasha. Z racji tego, że jest to oprogramowanie własnościowe (niewolne), z uwagi na filozofię Ubuntu nie może być dodane do systemu. Podczas instalacji, miałeś jednak możliwość podłączenia się do sieci (przewodowo lub bezprzewodowo) i instalacji dodatkowego oprogramowania (kodeki, Java, Flash, czcionki itd.) oraz aktualizacji.

Instalacja wygląda tak:

http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu

(to polecany przeze mnie poradnik :slight_smile:

Te dodatki możesz też zainstalować później. Pakiet ubuntu-restricted-extras znajdziesz w domyślnych repozytoriach. Programy możesz wyszukiwać i instalować w Centrum Oprogramowania Ubuntu. To znacznie wygodniejsze niż szukanie ich w sieci.

Aby było możliwie najprościej, możesz też kliknąć na pogrubiony link (“Click here to install the ubuntu-restricted-extras package”) na stronie:

https://help.ubuntu.com/community/RestrictedFormats

Sterowniki powinny być w programie o przetłumaczonej nazwie " Dodatkowe sterowniki". Możesz się nim posłużyć w celu prostej instalacji odpowiednich driverów. Jakbyś zaznaczył odpowiednią opcję podczas instalacji i miał połączenie z siecią, cała operacja zostałaby wykonana prawdopodobnie automatycznie :slight_smile:

Nie gwarantuję poprawności działania własnościowych sterowników. Z doświadczenia wiem, że z ATI pod tym względem bywa różnie.

Do moderatorów: Napisałem odpowiedź w tym temacie, gdyż autor wątku poruszył dwie osobne kwestie. Rozdzielanie ich stworzyłoby moim zdaniem większy bałagan. Jeżeli jednak uważacie inaczej, to z góry przepraszam i proszę o odpowiednie przeniesienie.

Widocznie nie miałeś przyjemności instalować na urządzeniach z procesorem z tej listy: http://pl.wikipedia.org/wiki/SSE2#Znane … .85ce_SSE2

Troszkę się nie zrozumieliśmy.

Pod: “Wydaje mi się, że poruszony przez autora problem mocno wykracza poza tytuł wątku:” Parę pytań przed pierwszą instalacją Ubuntu"" miałem na myśli, że autor zaczyna poruszać problemy czysto po-instalacyjne.

Jak nie jak tak:

Z jakiego doświadczenia :^o .

Jak byś miał doświadczenie w tym temacie, to nie dawałbyś płonnych nadziei skoro powszechnie wiadomo, że do tej karty nie da się zainstalować zamkniętych sterowników na żadnej z obecnie wspieranych wersji Linuksa.

Jeśli chodzi o tę listę, to miałem przyjemność instalować na Sempronie, zero problemów.

Nie, źle się nie zrozumieliśmy, miałem to samo na myśli. Dyskusja mimo wszystko toczy się swoim życiem, więc wydzieliłem posty do nowego wątku.

Posty wydzielono z tematu viewtopic.php?f=14&t=506619