Ubuntu 12.04 po aktualizacji do 12.10 - czarny ekran


(Kadek1) #1

Mam taki problem: zainstalowałem ubuntu 12.04 a potem zaktualizowałem go do wersji 12.10 i po ponownym włączeniu kompa nie chce mi się włączyć przez cały czas jest czarny ekran z migającą kreską. Jest on zainstalowany obok windowsa xp.

Jak to naprawić ewentualnie jak go usunąć nie uszkadząjąc niczego .

PS nie mam płytki z windowsem.


(Chillout) #2

Windows się uruchamia normalnie?

Jak tak, to zainstaluj 12.04 bo jest to z dłuższym wsparciem i wydaje się, że ma mniej błędów.


(Marcin86s) #3

Świetne są te porady na tym forumiku dotyczące LTS, zwłaszcza że nikt z was nie wykupił supportu.

@konrad28 Ładuje Ci się coś czy wywala się zaraz po GRUBie? Jeśli ładuje się Ctrl + Alt + F2 i ogarnij sterowniki do grafiki. Jeśli nie trzeba będzie się chroot'ować na system z jakiegoś LiveCD albo USB.


(pstrowsky) #4

Jest bardzo wiele sposobów na reanimację x'ów na przykład za pomocą LiveCD ale jeśli jesteś bardzo świeżym użytkownikiem, to po prostu zainstaluj go ponownie, na świeżo, i powinno być ok.

@up Ogarnianie sterowników zajmie mu więcej czasu niż ponowna instalacja. A co do porad na "forumiku" to jak masz cierpliwość i wiedzę, i potrafisz wytłumaczyć odzyskanie obrazu na Ubu w trybie tekstowym krok po kroku to, zapraszam może i ja się podszkolę.


(Kadek1) #5

ALE aby zainstalować go ponownie to mam włożyć live cd i wybrać tam jakąs opcje czy jak


(pstrowsky) #6

Normalnie tak jak go instalowałeś po praz pierwszy, wkładasz płytkę LiveCD i jedziesz z instalacją, sformatuj sobie w trakcie partycje linuksowe, jeśli nic tam nie masz ważnego, windowsowych nie ruszaj i już. http://www.ubucentrum.net/2012/10/insta ... kroku.html


(Piesek64) #7

Po aktualizacji do 12.10 nie masz zainstalowanych sterowników jądra. Włącz konsole (podczas bootowania wybierasz recovery/tryb ratunkowy i wybierasz resume) i wpisz te komendy:

sudo apt-get install linux-source

sudo apt-get install linux-headers-3.5.0-17-generic

sudo reboot

Możesz też zaktualizować jądro do 3.8.1, ale wtedy będziesz musiał sterowniki do karty graficznej zainstalować. Ubuntu nie jest stabilny tak jak Mint już.


(marcin82) #8

Czy polecenia, które podałeś zainstalują wg ciebie sterowniki do karty graficznej, której chipsetu nawet nie znamy? :smiley: Nie wypisuj herezji.

Autora wątku uprasza się o dodanie do linii komend jądra parametru nomodeset.


(Piesek64) #9

To komenda instalująca kernela, który jest dostarczany w Ubuntu 12.10, a po aktualizacji instalacji ich może nie pójść dobrze i trzeba instalować ręcznie. Nie jest to od grafiki, ale po tym powinno poprawić się.


(Kadek1) #10

Dobra zrobiłem tak zainstalowałem jeszcze raz ubuntu i wszystko dobrze. A jak teraz zaktualizować krok po kroku do wersji 12.10 bez żadnego uszkadzania . Prosze opiszcie mi to łatwiej.


(pstrowsky) #11

No, dobrze ale ja nie rozumiem, skoro kolega już pokusił się o nową instalację to dlaczego nie zainstalował od razu nowej wersji 12:10? Ściągnięcie nowej instalki przez torrent to kilka do kilkunastu minut zależnie od szybkości łącza. http://releases.ubuntu.com/quantal/

Poza tym pozostanie przy wersji 12.04 LTS wcale nie jest złym pomysłem, jest to wersja z długoterminowym wsparciem, które będzie trwało przez kilka lat. Wszystkie pośrednie wersje Ubuntu są niby stabilne ale z doświadczenie wiadomo, że czasem bywają z nimi problemy.


(Kadek1) #12

Znowu to się stało ale teraz nie instalowałem 12.10 tylko po prostu zaktualizowałem pakiety. I poprosili mnie o ponowne uruchomienie no to to zrobiłem a potem znowu czarny ekran tryb ratunkowy działa i win xp też tylko ten czarny ekran przy uruchamianiu i nie chce się włączyć


(marcin82) #13

Próbowałeś opcji nomodeset? Czy zrobiłeś backup ważnych danych, np. sejwów z Metina?


(Kadek1) #14

A może tak po polsku . jak zrobić ten nomodeset i ten backup jak zrobić


(marcin82) #15

Zjedź do połowy strony - masz ekran z opcja nomodeset:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1613132

Albo ręcznie przez edycję wpisów Gruba.


(Kadek1) #16

Zainstalowałem system ponownie i co teraz jedyna rada to nie aktualizować go czy można temu jakoś zapobiec?


(Piesek64) #17

Można albo instalując nowego z płyty lub zaktualizować i zrobić to co jest tu: http://www.ubuntu-pomoc.org/brak-pulpitu-po-instalacji-ubuntu-12-10-quantal-quetzal/


(Kadek1) #18

pierwsze czyli

pobrało lecz tego drugiego

nie pobrało w terminalu po wpisaniu tego drugie go wyskakuje to

co mam teraz robić


(marcin82) #19

Odświeżyć listę pakietów, o czym Piesek64 już wspomnieć nie raczył. Porady wątpliwej jakości lepiej sobie darować ...

sudo apt-get update

(Kadek1) #20

Dzięki Marcin 82 . A znacie może jakiś link do utorrenta na ubuntu