Ubuntu 12.04 (Przyjazny Puchacz) nie boot'uje

Witam. Na laptopie Fujitsu Lifebook N3410 nie bootuje Ubuntu 12.04 (Wersja PL, Przyjazny Puchacz). Gdy ustawiam w biosie na boot z napędu i zaczyna “bootować” jest napisane “Booting from CD-ROM”, jednak po ok.minucie nie bootuje i wstaje Windows XP. Próbowałem również instalację z Pendrive’a, ale nic nie skutkowało bo w biosie mam tylko “USB Floppy”. Na innym laptopie oraz na moim komputerze, ta sama płyta którą używałem do zainstalowaniu Ubuntu na Fujitsu bootowała normalnie, szybko i Ubuntu wstawał i dało się z niego normalnie korzystać w trybie Live CD.

W moim lapku jest tak, że jak wejdę do BIOS i sprawdzam z jakich urządzeń może startować system, to nie ma tam opcji pendrive’a. Dopiero po włożeniu pendrive’a do portu USB pojawia się możliwość startowania z niego. Sprawdzałeś to przy umieszczonym w porcie pendraku? Jest jeszcze taka możliwość, że obraz iso nie jest dobrze nagrany.

Próbowałem na dwóch innych komputerach tak więc iso jest w porządku. W Biosie nic się nie zmienia jeżeli jest włożony albo nie włożony pendrive.

Dodane 08.07.2013 (Pn) 17:59

Chodzi już takie coś z 10 minut. Jeszcze się nie skończyło i co jakieś 2-3 minuty dochodzą linijki podobnego tekstu.

Dodane 08.07.2013 (Pn) 18:04

A napęd chodzi ciężko, tak jakby trochę pokręcił, przestał i tak w kółko.

Zobacz programem MobaliveCD2.1 - http://www.cdrinfo.pl/download/9360170902 - http://mobalivecd.mobatek.net/en/ - czy bootuje ten obraz na Twoim komputerze pod Windows XP - jak bootuje, to znaczy napęd do wymiany.

Co do bootowania z pendrive, jak nie masz takiej możliwości w BIOS-ie to zapoznaj sie z programem PLOP - to jest rodzaj boot Managera - http://www.plop.at/en/bootmanager/index.html

Ok, problem już rozwiązany. Napęd jest najwidoczniej uszkodzony, bo nie czyta żadnych zapisanych płyt nawet z poziomu Windowsa a puste czyta. Ale laptop stary i tak mało kto z niego korzysta. Zainstalowałem Ubuntu z poziomu Windowsa XP, ale niestety Ubuntu muli często niemiłosiernie, zawsze gdy coś wczytuje z dysku twardego (prawdopodobnie mam uszkodzonego twardziela).

Można w Ubuntu wyłączyć Unity : http://grzegorz.machocki.pl/2012/03/ubu … zyc-unity/ (na lekkie przyspieszenie), albo poszukać lżejszych dystrybucji Linuksa

Nigdy nie instaluj Ubuntu z poziomu Windowsa.

Zainstaluj PLoP boot manager (możesz to zrobić za pomocą EasyBCD) i za jego pomocą uruchom Ubuntu z pendrive’a.