Ubuntu 12.04 - pytania nowego

Witam

Na początku chciałbym przeprosić moderatora za nazwę tematu, ale ciężko by było, bo problemów jest kilka a ja sam jeszcze nie do końca wiem co robię. Proszę o wyrozumiałość. Dodatkowo wydaje mi się, że temat „rozwojowy” i będzie więcej pytań, chyba konkretna nazwa odpada.

Zainstalowałem sobie nową wersję Ubuntu, kolejny raz po długim czasie, i nawet mi się to wszystko podoba i wydało się zaskakująco wygodne (chociaż wszyscy narzekają:]).

Mam jednak kilka problemów:

  1. Czcionki – jako tako w systemie sobie ustawiłem, mniejsze, które mi się bardziej podobają (nie wiem jak zmienić rozmiar czcionki z paska zakładek w Firefox, jest GIGANTYCZNA), ale mimo instalacji (niby) czcionek od MS Firefox ich chyba nie używa, bo np. na dobreprogramy czy facebook (tutaj to już w ogóle jakieś kwadratowe) to jest jakaś masakra i oczy krwawią. Jak to naprawić? W sensie chyba muszą być użyte konkretne czcionki MS(?).

  2. Gdzie znajdę coś a la „usługi”, gdzie mógłbym wyłączyć niepotrzebne rzeczy – zapewne w tle działają jakieś bzdety, z których nigdy nie skorzystam.

  3. Gdzie jest cokolwiek, gdzie mógłbym spersonalizować sobie system/podłubać? Kiedyś w czystym Ubuntu jakoś łatwiej mi to przychodziło a teraz w „ustawienia systemu” widzę tylko takie podstawowe opcje.

  4. Jeszcze nie odkryłem – przycisku „pokaż pulpit” mi brakuje, coś co zminimalizuje wszystkie okna konkretnie - zwłaszcza że na pulpit np. pobieram wszystkie pliki. (nieaktualne, znalezione w MyUnity)

  5. To całe Ubuntu One działa? Jeszcze nawet nie wiem co to jest, ale co jakiś czas próbuję założyć nowe konto, jest jakieś „gromadzenie informacji” i tak sobie mogę czekać.

  6. „Repozytoria” - zawsze wcześniej i teraz szukałem tego tutaj http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=142&t=37494 ale wyskakują mi później jakieś błędy o jakichś kluczach, teraz to nawet nie da się przez menedżer aktualizacji nic zrobić, ponieważ „czynność wymagałaby instalacji pakietów z nieuwierzytelnionych źródeł” - co z tym zrobić? (już kiedyś miałem ten problem kilka wersji wstecz)

  7. Jakieś poradniki „odchudzania” tego systemu? Trochę powiązane z tymi usługami, po prostu szczerze mówiąc nie chodzi to zbyt szybko. A nawet powiedziałbym, że wolno jak sobie klikam na “katalog domowy” - pod Windows7 przekopałbym już pół dysku zanim tu się to uruchomi - nie chcę tu żadnej dyskusji, zostawmy Win i chodzi mi tylko o Ubuntu, jak przyspieszyć.

  8. System się dosłownie wysypuje (“artefakty”, po chwili brak odzewu i reset kompa zostaje) jak sobie ustawię w “NVIDIA X server settings” swoją rozdzielczość. To chyba najmniejszy problem, bo z góry zdaje się ustawiło prawidłową 1600x900, ale wolałbym na sztywno ustalić, bo nie wiem jak to jest ogólnie przez to z wyżej wymienionymi czcionkami.

  9. Czy fakt, że oglądam zdjęcia (dość “duże”) z partycji Windowsa, powoduje to, że przeglądanie zdjęć jest tak mozolne?

To tyle na dzisiaj, mam nadzieję, że moderator nie wywali. Pozdrawiam i z góry dzięki za wszelką pomoc – jak mnie nie będziecie odsyłać do wyszukiwarki tym bardziej a jak już potraficie znaleźć a ja nie, to zawsze można podać link. Inaczej później się tworzy takie błędne koło - pytanie, odesłanie do wyszukiwarki np. forumowej, odpowiedź “Google”, w wynikach te same tematy z odesłaniem do Google itd. itd.

PS. Żeby nie było, że samo narzekanie (chociaż to nie jest tylko narzekanie, po prostu mam z tym problem o zaletach nie piszę, bo nie ma po co) - o dziwo flash działa lepiej. W Settlers online musiałem czasami odświeżać, coś się sypie to tu to tam, tutaj zawsze działa .

Usługi są w etc/xdg/autostart

uszuń całość Włącz POTRZEBNE USŁUGI NP RCCONf

apt-get install rcconf

Witam,

Pokaż zrzut ekranu, nie wiem do końca co Ci nie pasuje. Domyślna czcionka Ubuntu One wygląda wg. mnie ładnie.

Proponowałbym Ci tego nie ruszać.

Takie uroki Unity ;), ale jest wiele programów zewnętrznych - np. Ubuntu Tweak, Unsettings, Gnome Tweak Tool.

Możesz również użyć Compiz Config (compizconfig-settings-manager). Tylko z tym uważaj, bo możesz nieźle namieszać robiąc zmiany nieuważnie (już tak było w poprzednich wersja Ubuntu). Jest tam też wtyczka Unity gdzie masz szereg ustawień.

Działa…

Może serwery były trochę przeciążone, może prędkość Twojego połączenia internetowego jest niska…

Tutaj masz repozytoria: http://www.ubuntu-pomoc.org/repozytoria-dla-ubuntu-12-04-lts-precise-pangolin/#more-9473

Nie dodawaj wszystkich, tylko te, których potrzebujesz. Pod ww. linkiem masz również sposoby na brakujące klucze.

Możesz również użyć Ubumatic’a. Instaluje on m.in. Windowsowe czcionki, kodeki, Javę, Flasha, ustawia polskie napisy w Totemie itp.

Jaką masz komputer (chociaż: RAM, procesor, dysk, karta graficzna i z jakich sterowników korzystasz - otwartych czy zamkniętych)? U mnie 12.04 LTS doznało przyspieszenia :slight_smile:

Zapewne też, ale nie aż tak. Po prostu domyślny Shotwell nie ładuje zdjęć w części tylko od razu w całości.

Odnośnie czcionek, będą bardziej wygładzone. Instalowałeś podczas instalacji pakiet kodeków, javy itd??

Jak nie zaznaczyłeś tej opcji to otwórz terminal: sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Czcionki będą ładniej wygladać

Ctrl+Super+D

Klawisz Super to zwykle ten z logo “okienek”.

Więcej skrótów zobaczysz przytrzymując klawisz Super.

>> Więcej informacji o Ubuntu 12.04