Ubuntu 12.04 - ścieżka do folderów?

Witam,

zakupiłem w tym tygodniu nowego laptopa i postanowiłem zainstalować Ubuntu jako pierwszy system z rodziny Linuxa…

Mam problem z przechodzeniem po ścieżce… trochę na ten temat już czytałem, ale mam u siebie sytuację, przy której nie wiem co zrobić…

Mianowicie chciałem przejśc w konsoli do folderu, który w properties ma następującą ścieżke: /media/Dysk lokalny/[mon5-mon6] Replay/Praca Zdalna

Głównie problem polega na tym, że folder Dysk Lokalny (i inne) składają się z dwóch części i za pomocą polecenia cd nie moge się tam dostać…

Czekam na Wasze sugestie :slight_smile:

Pozdrawiam,

Michał

Ubierz całą ścieżkę w cudzysłów:

"/home/lol/frytki i keczup"

Lub wyeskejpuj (jak to wygląda w pisowni…) spację znakiem ‘’.

/home/lol/frytki\ i\ keczup

Inaczej program (np. ls) nie ma jak rozpoznać, czy jest to jeden argument czy zbiór kilku.

cd media/

z dowolnego miejsca (domyślnie jest to home)

ls

i jesteś w domu :wink:

On ma raczej problem związany ze spacją w ścieżce ;).

Faktyczne :slight_smile: Twój sposób jest dobry. Warto wspomnieć o autouzupełnianiu (pamiętając o dużych literach, które linuks rozpoznaje i rozróżnia) - wystarczy wpisać kilka literek i nacisnąć klawisz TAB, co za tym idzie autouzupełnianie dorzuci \ do nazwy pliku, czy katalogu :wink:

To już zależy od konkretnej powłoki, z której korzysta. Ale tak. W dobrej [TAB] wystarczy ;).

Ok, jestem po własnych testach…

Sprawa prezentuje się dość dziwnie (według mnie…), mianowicie:

pomógł cudzysłów oraz ważna jest wielkość liter, ale…

Będąc w folderze root (przynajmniej tak mi się wydaje… mam dostęp do folderów dev, media, etc…) i chcąc przejść do docelowego folderu wpisuje:

cd “/media/Dysk lokalny/[mon5-mon6] Replay/Praca Zdalna” i to działa.

Jednakże jeśli przejde np. do folderu cd “/media/Dysk lokalny” a potem próbuje przejść dalej za pomocą polecenia cd “/[mon5-mon6] Replay” to otrzymuje komunikat, że folder nie istnieje… W konsekwencji muszę od razu znać scieżke i nie mogę się posiłkować poleceniem ls…

W miejsce spacji w nazwach folderów, wstaw * (gwiazdkę). Np.: cd /media/Dysk*lokalny/[mon5-mon6]*Replay/Praca*Zdalna

Podaj wyjście z konsoli, to nie będzie trzeba zastanawiać się o co ci naprawdę chodzi (używając odpowiednich znaczników oczywiście: Code).

Jeśli dobrze zrozumiałem pytasz jak przejść dalej nie podając pełnej ścieżki.

Otóż jeśli nie podajesz pełnej ścieżki nie należy wstawiać ukośnika (na początku).

Spójrz:

tom@dhcppc0:/media/sda1$

tom@dhcppc0:/media/sda1$ cd '/media/sda1/Program Files/HD Tune/'

tom@dhcppc0:/media/sda1/Program Files/HD Tune$ cd /media/sda1

tom@dhcppc0:/media/sda1$ cd 'Program Files/HD Tune/'

tom@dhcppc0:/media/sda1/Program Files/HD Tune$ cd /media/sda1

tom@dhcppc0:/media/sda1$ cd Program\ Files/HD\ Tune

tom@dhcppc0:/media/sda1/Program Files/HD Tune$

Zapoznaj się z poleceniem pwd. Midnight Commander twoim bratem …

sudo -y apt-get install mc

Podając ścieżkę zaczynając od / konsola szuka folderu począwszy od / , więc jest to ścieżka bezwzględną. wchodząc do podfolderu nie podawaj na początku /.

Ok, dzięki za wszystkie rady… (pomogły!)