Ubuntu 12.04 wolno działa na komputerze z Pentium 4

Naprawiałem dwa stare kompy i zrobiłem z niego 1. Zainstalowałem na nim Ubu 12.04 i komp strasznie wolno działa, ale chyba nie powinien

Pentium 4 (1,8 GHZ)

SDRAMy: 1,2 Gb

Zasilacz Take Me Force 350 W

płyta nie wiem

HDD 80GB IDE

Komp ma sam radiator - nie ma wentylatora. To był desktop, ale wywaliłem go do normalnej obudowy. Co może być przyczyną tak wolnego działania?

Komputer przypadkiem się nie przegrzewa?

Możesz spróbować zainstalować jakieś lżejsze środowisko graficzne.

Podobno ten procek z płytą główną chodziły przez kilka lat w desktopie i nic się nie działo, więc nie sądzę, że to wina przegrzewania się procka…

to_juz_koniec , podaj temperatury.

Ubuntu do płynnego działania wymaga znacznie więcej niż to na czym próbujesz go używać. Zobacz jak będzie działał Xubuntu.

Szymek1987 , bez przesady.

Na moim Sempronie Palermo działa przyzwoicie.

Pewnie temperatury i/lub zasilacz.

Pentium IV zawsze się ostro grzał mając nawet wentylator, więc bardzo możliwe.

to_juz_koniec

Podaj wyniki poleceń z konsoli:

free -m

df -BM

sensors

Jeśli nie ma ostatniego polecenia, zainstlauj pakiet lm-sensors. Potem klepnij polecenie:

sudo sensors-detect

i postępuj zgdonie z instrukcjami. Podaj też wynik:

lspci -k | grep -A2 VGA

Sterowniki karty graficznej mają tutaj duże znaczenie.

karta graficzna to NVIDIA Geforce4 MX 64 MB, DVI - przynajmniej taka jest nalepka

Z tym dyskiem z Ubu testowałem to kiedyś na jakimś starym procku, który miał niecałe 1 GHZ i to lepiej szło niż teraz… filmy się odtwarzają w porządku, ale jak robi się 2 rzeczy naraz to jest już problem…

Zabawy w instalowanie innego lekkiego systemu to nie specjalnie, bo sądzę, że przy tym sprzęcie chodzi zaaa dużo wolno niż powinien…

Programy do temperatury próbowałem zainstalować, ale są z tym problemy… dałem mu chwilę odpocząć, bo jest gorący i za pewien czas dam znać co dalej, te komendy powklepuję…

Dodane 27.04.2013 (So) 20:34

Dodane 27.04.2013 (So) 20:35

Dodane 27.04.2013 (So) 20:45

z tymi sensorami to jest problem - postaram się to jeszcze dzisiaj spróbować jeszcze raz zainstalować…

Dodane 27.04.2013 (So) 21:50

pisze mi, że zużywam 100% cpu :frowning:

Zainstaluj Lubuntu. Ubuntu i Xubuntu nie pociągną na tym kompie.

patryk_patrol , pociągnąć sobie możesz.

Przeczytaj wcześniejszy post.

Gdzie? Nie jest to czasem temperatura?

Zainstaluj GNOME Shell i wyłącz efekty.

Pentium 4 to są bardzo grzejące się procesory. Radziłbym zamontować jakiś wentylatorek do tego radiatora. I jak już było napisane: Lubuntu, ewentualnie Xubuntu