Ubuntu 12.04 wolno działa na komputerze z Pentium 4

(Tojuzkoniecc) #1

Naprawiałem dwa stare kompy i zrobiłem z niego 1. Zainstalowałem na nim Ubu 12.04 i komp strasznie wolno działa, ale chyba nie powinien

Pentium 4 (1,8 GHZ)

SDRAMy: 1,2 Gb

Zasilacz Take Me Force 350 W

płyta nie wiem

HDD 80GB IDE

Komp ma sam radiator - nie ma wentylatora. To był desktop, ale wywaliłem go do normalnej obudowy. Co może być przyczyną tak wolnego działania?

(rgabrysiak) #2

Komputer przypadkiem się nie przegrzewa?

Możesz spróbować zainstalować jakieś lżejsze środowisko graficzne.

(Tojuzkoniecc) #3

Podobno ten procek z płytą główną chodziły przez kilka lat w desktopie i nic się nie działo, więc nie sądzę, że to wina przegrzewania się procka…

(Qba Lukaszczyk) #4

to_juz_koniec , podaj temperatury.

(system) #5

Ubuntu do płynnego działania wymaga znacznie więcej niż to na czym próbujesz go używać. Zobacz jak będzie działał Xubuntu.

(Qba Lukaszczyk) #6

Szymek1987 , bez przesady.

Na moim Sempronie Palermo działa przyzwoicie.

Pewnie temperatury i/lub zasilacz.

(CrisPL) #7

Pentium IV zawsze się ostro grzał mając nawet wentylator, więc bardzo możliwe.

(marcin82) #8

to_juz_koniec

Podaj wyniki poleceń z konsoli:

free -m

df -BM

sensors

Jeśli nie ma ostatniego polecenia, zainstlauj pakiet lm-sensors. Potem klepnij polecenie:

sudo sensors-detect

i postępuj zgdonie z instrukcjami. Podaj też wynik:

lspci -k | grep -A2 VGA

Sterowniki karty graficznej mają tutaj duże znaczenie.

(Tojuzkoniecc) #9

karta graficzna to NVIDIA Geforce4 MX 64 MB, DVI - przynajmniej taka jest nalepka

Z tym dyskiem z Ubu testowałem to kiedyś na jakimś starym procku, który miał niecałe 1 GHZ i to lepiej szło niż teraz… filmy się odtwarzają w porządku, ale jak robi się 2 rzeczy naraz to jest już problem…

Zabawy w instalowanie innego lekkiego systemu to nie specjalnie, bo sądzę, że przy tym sprzęcie chodzi zaaa dużo wolno niż powinien…

Programy do temperatury próbowałem zainstalować, ale są z tym problemy… dałem mu chwilę odpocząć, bo jest gorący i za pewien czas dam znać co dalej, te komendy powklepuję…

Dodane 27.04.2013 (So) 20:34

Dodane 27.04.2013 (So) 20:35

Dodane 27.04.2013 (So) 20:45

z tymi sensorami to jest problem - postaram się to jeszcze dzisiaj spróbować jeszcze raz zainstalować…

Dodane 27.04.2013 (So) 21:50

pisze mi, że zużywam 100% cpu :frowning:

(Patrol) #10

Zainstaluj Lubuntu. Ubuntu i Xubuntu nie pociągną na tym kompie.

(Qba Lukaszczyk) #11

patryk_patrol , pociągnąć sobie możesz.

Przeczytaj wcześniejszy post.

Gdzie? Nie jest to czasem temperatura?

(ra-v) #12

Zainstaluj GNOME Shell i wyłącz efekty.

(stanek.94) #13

Pentium 4 to są bardzo grzejące się procesory. Radziłbym zamontować jakiś wentylatorek do tego radiatora. I jak już było napisane: Lubuntu, ewentualnie Xubuntu