Ubuntu 12.10 - Czarny ekran


(Haker16644) #1

Witam. Po zainstalowaniu Ubuntu 12.10 i wybraniu w grub'ie "Ubuntu" po chwili wyskakuje czarny ekran i dysk przestaje całkowicie pracować. Kompletnie nic się nie dzieję. Jak to naprawić?

PS Z Pendriva też się nie odpala. Wcześniej miałem 12.04 ale zaktualizowałem do 12.10 bo starsza wersja nie obsługuje modemu ZTE MF195, jednak w nowszej już podczas instalacji modem działał.


(Howilion) #2

wpisz acpi=off mi pomogło ;),


(Haker16644) #3

Gdzie dokładniej wpisać? :slight_smile: W tą konsolę pod przyciskiem “C” ? Tam wpisałem i nic się nie zmieniło…


(roobal) #4

Jak się rzuca terminami, których nikt nie rozumie, bez wytłumaczenia, albo chociaż pobieżnego wyjaśnienia, to tak jest. Zaraz po uruchomieniu BIOS, jak włączy się program rozruchowy Grub, wciśnij klawis e (E jak Ewelina), lub inny w zależności od tego jak poinformuje Cię program rozrchowy (ale najczęściej jest to klawisz e) i na końcu linijki, gdzie jest słowo kernel itd. dopisz na samym końcu acpi=off. Poza tym z własnego doświadczenia, to nie acpi ma tu wpływ na pojawianie się czarnego ekranu, lecz inne czynniki i warto tu sprawdzić parametry takie jak nomodeset, noapic czy nolapic, dopisując do parametrów jądra w Grub w spoób tu przeze mnie wspomiany.

Jeśli system masz zainstalowany, może spróbować uruchomić system na sterowniku vesa. Jeśli masz kartę graficzną z podpisu, to powinno działać bez problemu. Ja uruchamiałem różne Linuksy na Radeonach, to nawet na nich nie było problemu, a zdarzały mi się problemy na Nvidiach, które rzekomo mają lepsze wsparcie.