Ubuntu 13.04 - "Usuń dysk lub inny nośnik"

Witam,

Chcę uruchomić Ubuntu 13.04 (LIVE CD).

Stworzyłem bootowalny pendrive tym poradnikiem i przekopiowałem pliki instalacyjne na pendrive. Wyłączyłem komputer i przebootowałem pendrive. Wyskoczył komunikat:

Gdy coś wcisnę przechodzi do systemu znajdującego się na dysku twardym.

Co jest nie tak?

Dodane 20.09.2013 (Pt) 15:45

Wsadziłem pendrive do stacjonarnego, ustawiłem boot i zatrzymało się na migającej kresce…

Spróbuj zrobić bootowalnego pendriva programem UniversalUSBInstaller. Ten poradnik to tylko do windowsa.

Coś ruszyło, ale…

http://img20.imageshack.us/img20/8837/i7i6.jpg

To samo na dwóch komputerach.

A dlaczego nie spróbujesz sposobu rekomendowanego przez samych devów Ubuntu - prostego w obsłudze programu Unetbootin? Innym, imo równie dobrym, wyjściem jest SUSE Studio Image Writer.

Ja pierwszy raz mam styczność z Linuxami, więc nawet nie wiedziałem, że są takie jeszcze programy :-o

Przekopiowałem instalator Unetbootin’em, przy bootowaniu pojawiło się Menu, były 2x pozycje “Try without installing”, które kończą się tym samym:

To drugie zaraz sprawdzę.

Możliwe, że ISO z obrazem dysku nie pobrało się poprawnie. Sprawdź sumę md5 pliku i porównaj z oficjalnymi wskazaniami dla twojej wersji.

Drugie narzędzie wymaga pliku *.raw , system jest w obrazie o rozszerzeniu *.iso

MD5 jest dokładnie taki sam, jaki ma oryginał obrazu.

Wystarczy zmienić nazwę. Sprawdzone.

A ten program to przygotuje mi automatycznie pendrive do bootu? Czy dopiero po sformatowaniu użyć go?

Ubuntu ladnie “wchodzi” nawet za pomocą komendy dd na pendrive. Musiałbyś mieć inne live cd i z jego poziomu zgrać obraz Ubuntu na pendrive.

Tutaj inny ze sposobów:

http://www.ubuntu.com/download/desktop/ … on-windows .

To już próbowałem - nie działa :frowning:

Tym razem spróbowałem za pomocą narzędzia LiLi USB Creator. I poszło dalej. Pokazał się ekran, wybrałem pozycję z menu i error:

http://img855.imageshack.us/img855/7062/4dyc.jpg

No to są chyba jakieś jaja.

Próbowałeś unetbootin?

Diabelnie dziwne - możesz podać dokładną konfigurację kompa? Próbowałeś może na innych PC? Może też spróbuj dla testów innej dystrybucji - ostatnio instalowałem MInta z usb nagranego przez Unetbootin, ruszyło bez problem. Aha pendriver jest w pełni sprawny?

Komputer, na którym chcę odpalić ten system to: Toshiba Satellite L650 1M0.

Specyfikacja - została zmieniona tylko pamięć RAM (zakupiłem wersję z 6 GB) i bezprzewodowa karta sieciowa (sam wymieniłem).

Może rzeczywiście mam jakąś unikalną maszynę, bo jak próbowałem uruchomić płytę z LINUXEM NOWEJ ERY to też był błąd, a na stacjonarnym ruszyło.

Próbowałem na stacjonarnym. Ostatnia próba uruchomienia (z LiLi USB Creator) kończyła się komunikatem:

http://img9.imageshack.us/img9/7900/fgn3.jpg

Wersja Ubuntu jest 64 - bitowa, a nie jestem pewny, czy procesor w stacjonarnym obsługuje x64 - może dlatego…?

Dodam jeszcze nazwę obrazu: ubuntu-13.04-desktop-amd64 Może mam jakąś okrojoną wersję?

Minta zaraz spróbuję, właśnie Unterbotin’em przekopiowałem na pendrive i uruchomię ponownie komputer.

Pendrive raczej sprawny. Zawsze działał jak należy, ostatnio się roztrzaskał, ale go złożyłem i działa dalej :slight_smile:

Dodane 28.09.2013 (So) 20:26

Mint smiga az milo.

Nie wiem, jak ustawic j. polski dla klawiatury, dlatego bez polskich znakow pisze.

@pawelek5

Proszę się zapoznać z regulaminem, szczególnie z punktem dotyczącym wielkości dozwolonych grafik na forum!

To jest dziwne - bo w końcu Mint bazuje na ubuntu :P. Pytanie - Mint ci wystarczy czy koniecznie musi być ubuntu? PL język jest gdzieś w ustawieniach, zależy jakie środowisko graficzne masz, ale tymczasowo:

setxkbmap pl

Hmm… Czy wystarczy nie wiem. Niby jest to co chciałem, ale nie mam uprawnień do modyfikacji pewnego pliku…

W lokalizacji /sys/class/leds/toshiba::ilumination jest parę plików tekstowych, które chciałbym zmodyfikować. Domyślnie nie mam w ogóle możliwości edytowania, więc uruchamiam katalog jako root (domyślam się, że to jest jakiś operator/administator) i otwieram plik. Gdy już mam zapisywać pojawia się komunikat:

Jak to zedytować?

Spodobał mi się ten Linux. Nigdy nie miałem styczności z Linuxami, od zawsze na komputerze przy pomocy Windowsa pracowałem…

W /sys nie są plik tekstowy, to są pliki sterujące różnymi urządzeniami. Nie da się ich edytować normalnie edytorem. Jako root np. :

echo 0 > /sys/class/leds/toshiba\:\:illumination/brightness

Ale nie przez sudo, najpierw wpisz sudo su, później to polecenie. To zapisze 0 do pliki /sys/class/leds/toshiba::illumination/brightness (czyli wyłączy podświetlenie loga “Satellite” i inne co jest jeszcze do tego podłączone - tak działa u mnie.

setxkbmap pl

Tak ustawić …