[UBUNTU 13.04] - Zmiana uprawnień do folderów

Witam. Jak w temacie poszukuje osoby, która pomoże mi zmienić uprawnienia do plików, ponieważ nie mam żadnej możliwości ingerencji w pewien folder. Mianowicie jest to folder serwera lokalnego [LAMP], w którym miałbym umieszczać swoje projekty. Jedynie przez komendę sudo gedit /var/www/phptest.php mogę utworzyć jakiś plik w tym folderze, ale wkleić tam danego projektu nie da rady. Czytałem o chmodach w Ubuntu i znalazłem takie coś: chmod -v a+rwx i że niby przez to, dla wszystkich użytkowników zmienię prawa odczytu, zapisu i wykonywania. Lecz wpisuję to i daje ścieżkę do folderu i wychodzi takie coś:

chmod: nie można zmienić uprawnień do „/var”: Operacja niedozwolona

nie udało się zmienić uprawnień do „/var” z 0755 (rwxr-xr-x) na 0777 (rwxrwxrwx)

Dodane 19.08.2013 (Pn) 9:32 – A jak ścieżkę folderu z “/var”, zmienię na “./var” to wychodzi takie coś:

chmod: nie ma dostępu do „./var”: Nie ma takiego pliku ani katalogu

nie udało się zmienić uprawnień do „./var” z 0000 (---------) na 0000 (---------

Obniżasz poziom bezpieczństwa systemu!

Odblokuj konto roota, potem odpal konsolowy program midnight commander i wrzucaj pliki gdzie chcesz.

Włączenie konta roota:

sudo passwd root

Podajesz dwa razy hasło. Potem uruchomienie mc:

mc

Wyskakuje błąd, że nie mam dostępu do pliku.

Jakiego znowu pliku? Podawaj konkrety - wyniki z konsoli umieszczone w tagach Code.

Nie można utworzyć katalogu docelowego “/var/www/Strona”

Brak dostępu (13)

Chcę wkleić katalog Strona do folderu “/var/www”

sudo su -

mv /ścieżka/do/katalogu/nazwa_katalogu /var/www

Dzięki !

Ucz się podstawowywch operacji na plikach:

http://www.linux.rk.edu.pl/w/p/bash-ope … a-plikach/ .

Lektura do poduszki :smiley:

http://linuxcommand.org/tlcl.php .

Operacje możesz wykonywać jako root, bo i tak jesteś administratorem serwera, można nadać uprawnienia zwykłemu użytkownikowi czy nawet zmienić właściciela katalogu, ale jeśli kiedyś takie rozwiązanie zastosujesz na serwerze produkcyjnym, to możesz trafić na osobę, która wykorzysta takie uprawnienia i może narobić szkód.

W ustawieniach serwera www możesz włączyć moduł userdirs, czyli zezwolić użytkownikom na trzymanie stron www w katalogach domowych w podkatalogu public_html. Wówczas swoje projekty będziesz mógł trzymać w katalogu domowym i operować jako zwykły użytkownik.

Co do uprawnień, jeśli jest to zwykła stronka html, to nie ma potrzeby zezwalać użytkownikom na prawo do wykonywania plików.

Samo su działa wyśmienicie po co się rozpisywać jak wystarczą 2 literki.

Bo tak się składa, że w Ubuntu od zawsze konto root, było wyłaczone.