Ubuntu 13.10 ikona wyboru języka na belce jest szara a nie biała

(Bart85) #1

Nie wiem czemu... mam zainstalowany oczywiście język polski , działa ale ikona na górnej belce zmian języka wprowadzania jest jakby wyszarzona a do języka angielskiego biała... wie ktoś czemu?

(Jnowak2000) #2

Ten sam problem chyba tu: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2197227. Ale też bez odpowiedzi… Może przeinstaluj ibus: 

sudo apt-get install --reinstall ibus

i zrestartuj kompa. Albo się przyzwyczaj, jak mimo tego polski działa :slight_smile:

(Bart85) #3

nie zwracałem uwagi na to wcześniej ale wkurzało mnie że czasem się samo przełączało na angielski więc usunąłem angielski i mam tylko ten polski, a czy w katalogu home foldery "downloads" "music" "pictures" powinny być też po polsku? bo ja mam po angielsku ... albo podawanie hasła do roota jak wyskakuje okienko w synapticu też jest po angielsku.. też tak macie?

metoda wprowadzania znaków mam ustawione jako "domyślne" powinienem przełączyć na "IBus"?

(roobal) #4

Jeśli odinstalowałeś angielski, to tę ikonkę możesz usunąć.

Co do komunikatów po angielsku pomimo spolszczenia systemu, to niestety system nie jest w 100% spolszczony i właśnie dlatego wolę korzystać z Linuksa tylko w angielskiej wersji językowej, przynajmniej wszystko jest spójne.

(Bart85) #5

ok, ikonka usunięta , dzięki za pomoc :slight_smile:

(Jnowak2000) #6

Na ogól tak jest - nawet jeśli trafisz na spolszczone nazwy w katalogu domowym to i tak np. w konsoli/terminalu musisz podawać ścieżki po angielsku. Np. na uniksowym OS X w polskiej wersji masz  folder Dokumenty, ale już w terminalu musisz podawać ścieżki po angielsku: Documents. Spolszczone menu programów jest wg mnie OK i może pomagać, ale struktura katalogów powinna zostać po angielsku - bo jest po prostu łatwiej.

(roobal) #7

Nic nie musi, wszystko zależy od ustawień user-dirs, jeśli są tam nazwy polskie, to będą nazwy polskie i w GUI, i w CLI. Widocznie ustawione są nazwy angielskie, dlatego ma nazwy angielskie, a nie polskie i wystarczy to zmienić w ~/.local/user-dirs.dirs i zaktualizować poleceniem.

xdg-user-dirs-update

(Bart85) #8

domyślnie po zainstalowaniu ubuntu ( mimo że w kreatorze wybierałem polski) miałem angielski i ściągałem polski dodatkowo.

(roobal) #9

To co jest na płytce, to tylko częściowe spolszczenie systemu, głównie instalatora. Wszystkie języki na jednym CD by się nie zmieściły, dlatego trzeba doinstalować sobie potem paczki z internetu. Podejrzewam, że do dziś system nie został spolszczony w 100%, do tego wiele aplikacji potrafi mieć menu polsko-angielskie, a takie miksy są denerwujące, dlatego osobiście przestałem w ogóle korzystać z polskiego w systemie Linux, wszystko jest spójne i przynajmniej paczki nie zajmują dodatkowego miejsca na dysku.

PS Taka mała ciekawostka - Kadu, które tworzone jest przez polaków, tworzone jest domyślnie z interfejsem w języku angielski, dopiero potem jest tłumaczone na polski, ale tak się robi raczej z większością oprogramowania, które tworzone jest dla odbiorców z całego świata (Kadu obecnie jest multikomunikatorem, wiec mogą z niego korzystać nie tylko polacy do obsługi protokołu GG).

(Bart85) #10

ciekawe bo sam używam kadu.

może sam przerzuce się na język angielski dla całego systemu, dzięki za info

natomiast ta szara ikonka dotyczyła samej klawiatury a jak wiadomo ustawiając na angielski straciłbym polskie znaki wię tu polski musi być :wink:

(roobal) #11

Żeby korzystać z polskich znaczków, nie musisz mieć zainstalowanych paczek językowych, jak widzisz, jestem tego przykładem (nawet Windows w oryginalnej, tj. angielskiej wersji językowej masz obsługę polskiego układu klawiatury). Ta ikonka służy głównie do szybkiego przełączania się między układami klawiatury i właściwie do niczego więcej.

(Bart85) #12

usunięcie tej ikony nie było dobrym pomysłem, po uruchomieniu systemu nie wchodziły polskie znaki musiałem udać się do ustawień, przywróciłem ikonę i o dziwo było zaznaczone polski, "poprawiłem" klikając na zaznaczony już polski jeszcze raz i wtedy dopiero "ą" "ę" zadziałało.