Ubuntu 13.10 ikona wyboru języka na belce jest szara a nie biała

Nie wiem czemu… mam zainstalowany oczywiście język polski , działa ale ikona na górnej belce zmian języka wprowadzania jest jakby wyszarzona a do języka angielskiego biała… wie ktoś czemu?

Ten sam problem chyba tu: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2197227. Ale też bez odpowiedzi… Może przeinstaluj ibus: 

sudo apt-get install --reinstall ibus

i zrestartuj kompa. Albo się przyzwyczaj, jak mimo tego polski działa :slight_smile:

nie zwracałem uwagi na to wcześniej ale wkurzało mnie że czasem się samo przełączało na angielski więc usunąłem angielski i mam tylko ten polski, a czy w katalogu home foldery “downloads” “music” “pictures” powinny być też po polsku? bo ja mam po angielsku … albo podawanie hasła do roota jak wyskakuje okienko w synapticu też jest po angielsku… też tak macie?

 

metoda wprowadzania znaków mam ustawione jako “domyślne” powinienem przełączyć na “IBus”?

Jeśli odinstalowałeś angielski, to tę ikonkę możesz usunąć.

Co do komunikatów po angielsku pomimo spolszczenia systemu, to niestety system nie jest w 100% spolszczony i właśnie dlatego wolę korzystać z Linuksa tylko w angielskiej wersji językowej, przynajmniej wszystko jest spójne.

ok, ikonka usunięta , dzięki za pomoc :slight_smile:

Na ogól tak jest - nawet jeśli trafisz na spolszczone nazwy w katalogu domowym to i tak np. w konsoli/terminalu musisz podawać ścieżki po angielsku. Np. na uniksowym OS X w polskiej wersji masz  folder Dokumenty, ale już w terminalu musisz podawać ścieżki po angielsku: Documents. Spolszczone menu programów jest wg mnie OK i może pomagać, ale struktura katalogów powinna zostać po angielsku - bo jest po prostu łatwiej.

Nic nie musi, wszystko zależy od ustawień user-dirs, jeśli są tam nazwy polskie, to będą nazwy polskie i w GUI, i w CLI. Widocznie ustawione są nazwy angielskie, dlatego ma nazwy angielskie, a nie polskie i wystarczy to zmienić w ~/.local/user-dirs.dirs i zaktualizować poleceniem.

xdg-user-dirs-update

domyślnie po zainstalowaniu ubuntu ( mimo że w kreatorze wybierałem polski) miałem angielski i ściągałem polski dodatkowo.

To co jest na płytce, to tylko częściowe spolszczenie systemu, głównie instalatora. Wszystkie języki na jednym CD by się nie zmieściły, dlatego trzeba doinstalować sobie potem paczki z internetu. Podejrzewam, że do dziś system nie został spolszczony w 100%, do tego wiele aplikacji potrafi mieć menu polsko-angielskie, a takie miksy są denerwujące, dlatego osobiście przestałem w ogóle korzystać z polskiego w systemie Linux, wszystko jest spójne i przynajmniej paczki nie zajmują dodatkowego miejsca na dysku.

PS Taka mała ciekawostka - Kadu, które tworzone jest przez polaków, tworzone jest domyślnie z interfejsem w języku angielski, dopiero potem jest tłumaczone na polski, ale tak się robi raczej z większością oprogramowania, które tworzone jest dla odbiorców z całego świata (Kadu obecnie jest multikomunikatorem, wiec mogą z niego korzystać nie tylko polacy do obsługi protokołu GG).

ciekawe bo sam używam kadu.

 

może sam przerzuce się na język angielski dla całego systemu, dzięki za info

 

natomiast ta szara ikonka dotyczyła samej klawiatury a jak wiadomo ustawiając na angielski straciłbym polskie znaki wię tu polski musi być :wink:

Żeby korzystać z polskich znaczków, nie musisz mieć zainstalowanych paczek językowych, jak widzisz, jestem tego przykładem (nawet Windows w oryginalnej, tj. angielskiej wersji językowej masz obsługę polskiego układu klawiatury). Ta ikonka służy głównie do szybkiego przełączania się między układami klawiatury i właściwie do niczego więcej.

usunięcie tej ikony nie było dobrym pomysłem, po uruchomieniu systemu nie wchodziły polskie znaki musiałem udać się do ustawień, przywróciłem ikonę i o dziwo było zaznaczone polski, “poprawiłem” klikając na zaznaczony już polski jeszcze raz i wtedy dopiero “ą” “ę” zadziałało.