Ubuntu 14.04.2 i Windows 8

Witam. Mam pytanie. Ogólnie uczę się programowania c++ w bibliotece QT. Zależy mi głównie na stabilności i jakości systemu. Wiem, że pod QT na ubuntu programuje się prościej i są fajne IDE. Co w Windows 8 poinstalowałem  tego IDE QT, czy wgraniem bilbioteki do Code Block’sa to się załamałem. Myślę, również, że w Ubuntu będzie ta cała nauka a i może później kariera będzie lepiej się rozwijała. Ale przejdę do sedna sprawy. Nie sam korzystam z laptopa i mam pytanie. Czy Windows 8 może być wraz z Ubuntu ? Czy przy włączaniu systemu będę miał wybór systemu ? Wątpię bym nauczył korzystania z Ubuntu domowników :). I jeśli mogę to proszę o poradę.

Cześć

Pewnie że Windows 8 i Ubuntu będą współgrały. Nie wiem jak jest z Ubuntu, ale z dystrybucją na nim bazującym, czyli Mint, po instalacji i po restarcie komputera pojawia się okienko z wyborem systemów:

  • Linux Mint
  • Linux Mint Secure Mode
  • Windows Boot Manager

Nie ma żadnego problemu, żeby te dwa systemy stały obok siebie.

Dla innych użytkowników będzie wybór w GRUB-ie (Linuxowy bootloader) z wyborem systemu z pośród zainstalowanych na komputerze.

Można w nim ustawić który system ma być na pierwszym miejscu z listy wyboru.

U mnie tak:

  • Ubuntu

  • Ubuntu (recovery mode)

  • Memory test (memtest86+)

  • Memory test (memtest86+, serial console 115200)

  • Windows 7 (loader) (on dev/sda2)

A tak to wygląda na screenie:

http://www.sevenforums.com/hardware-devices/351475-cant-enter-bios-when-booting-win7-ubuntu-linux-dual-boot-system.html

Podaj model laptopa. Potem uruchom livecd, terminal / konsolę i podaj wynik drugiego i trzeciego polecenia:

sudo su -

fdisk -l

parted -l

Tam są małe litery L, jak Licheń.

Możesz zawsze Ubuntu zainstalować na maszynie wirtualnej, oczywiście w przypadku posiadania akceleracji sprzętowej wirtualizacji i dużej ilości ramu(tak z 4GiB).

Mam 4 gb ram Ale chcę przy okazji sprawdzić liinuxa bo z Windowsem mam spore problemy. A czy partycja musi być osobną na dwa systemy?

Linuksa nie zainstalujesz na NTFS. Chyba na FAT też nie można. W takim razie musisz mieć oddzielną partycję dla Linuksa. Poradziłbym Ci jeszcze oddzielną na katalog domowy użytkownika pod Linuksem.

Jeśli to ma być instalacja dla testów to gruba można dać na pendrive, po wyjęciu go przy rozruchu nikt niewtajemniczony nie zauważy ze jest zainstalowany linux .Tu do wyboru np. sto z czołówki http://distrowatch.com/index.php?dataspan=52

 

Podałem ci w poście wyżej, żebyś podał wyniki komend z konsoli to zobaczymy, co ewentualnie musiałbyś zrobić.

ACER E5-511-C1K6

Podajesz mi komendy na linuxa jak go jeszcze nie mam zainstalowanego.

To wykonaj te polecenia na jakimś LiveCD linuxa