Ubuntu 14.04.2 LTS czy 14.10?

Witajcie,

 

Zamierzam pobrać i zainstalować Ubuntu na swoim komputerze.

Gdy wchodzę na stronę Ubuntu to są dwie wersje do wyboru:

- 14.04.2 LTS

- 14.10

 

Czym one się różnią?

Ewentualnie, która wersja jest lepsza? ( wiem… banalne pytanie, bo zależy co chcesz osiągną na danym Linuxie, ale wolę się spytać :stuck_out_tongue: )

 

Za pomoc dziękuje.

Wersja 14.04 jest wydaniem długoterminowym, będzie wspierane do połowy 2019 roku (LTS = Long Term Support). Instalujesz raz, zmieniasz system dopiero za parę lat. Wydanie nastawione na stabilność, stąd pakiety są czasem nieco starsze, ale bardziej przetestowane. Zasada podobna jak z Windows (w teorii), czyli instalujesz raz i po prostu używasz.

 

Wersje pokroju 14.10 są nazywane stabilnymi, lecz traktuj je raczej jako wersje “testowe” - są w nich wprowadzane różne nowinki, ulepszenia itd. Niestety mogą być przez to potencjalnie niestabilne, a ich wsparcie wynosi bodaj tylko 9 miesięcy, potem musisz przeskoczyć na kolejne wydanie. Jak chcesz być na bieżąco z Ubuntowymi technologiami - wersja dla Ciebie, ale co nowe, nie zawsze znaczy stabilne.

Obok Windowsa ?

http://www.dobreprogramy.pl/Ostatnie-aktualizacje-dla-Windows-spowodowaly-kolejne-problemy,News,61645.html

 

Czyli dla mnie (początkującego) lepiej będzie jak pobiorę 14.10 tak?

Raczej 14.04. W wydaniach co pół roku, tych wspieranych przez 9 mcy - czasem zdarzają się wpadki. Jeśli oczekujesz po prostu normalnej i stabilnej pracy - wersje LTS. One są po prostu dla tych, którzy szukają stabilnego systemu, a nie eksperymentów :wink:

 

Tak tak chodziło mi o 14.04… przepraszam :stuck_out_tongue:

A jeszcze jedno pytanie…

Czy jak obraz ISO Linuxa wgram na pendriva to będę mógł przy rozruchu uruchomić Linuxa jako LiveCD tak? Czyli, że mogę działać na tym systemie bez potrzeby instalacji.

Tak.

 

A czy ściągając Ubuntu z oficjalnej strony www.ubuntu.com w pakiecie będzie język polski tego systemu?

Pakiety dociągną się na bieżąco przy instalacji. Windows działa już tak samo - dodatkowe języki jako pakiety do ściągnięcia.

Spokojnie :wink:

 

Ale ja nie będę instalował Ubuntu na partycji na moim dysku tylko będę otwierał go po przez LiveCD przez pendriva i wtedy też będę mógł pobrać pakiet spolszczenia?

Na portalu społeczności Ubuntu ----> ubuntu.pl , masz spelcjalnie opracowaną wersję 14.04.LTS PL “Tryiumfalna Truskawka” w pełni spolszczoną i okodekowaną tak żebyś nie miał/miała problemów z aplikacjami pod windows, bardzo fajna wersja dla początkujących użytkowników z obszerną instrukcją obsługi systemu. Wersja jest LTS więc nie musisz sie martwić że szybko straci support. Polceam ten gotowy produkt PL dla początkujących użytkowników.

W OpenSuSE i Ubuntu system LiveCD wypalony na pendrive zapisuje pliki na specjalnej partycji lub w specjalnym pliku. Jednak musisz użyć specjalnego narzędzia.