Ubuntu 14.04 i AMD (a własciwie ATI) - czyli prośba o pomoc w instalcji sterowników

Witam,

 

Zacznę od wyrzucenia tego co mi powiedziala konsola:

*-display               
       description: VGA compatible controller
       product: RS880M [Mobility Radeon HD 4225/4250]
       vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
       physical id: 5
       bus info: pci@0000:01:05.0
       version: 00
       width: 32 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm msi vga_controller bus_master cap_list rom
       configuration: driver=radeon latency=0
       resources: irq:18 memory:c0000000-cfffffff ioport:3000(size=256) memory:d0300000-d030ffff memory:d0200000-d02fffff
LSB Version:	core-2.0-ia32:core-2.0-noarch:core-3.0-ia32:core-3.0-noarch:core-3.1-ia32:core-3.1-noarch:core-3.2-ia32:core-3.2-noarch:core-4.0-ia32:core-4.0-noarch:core-4.1-ia32:core-4.1-noarch:security-4.0-ia32:security-4.0-noarch:security-4.1-ia32:security-4.1-noarch
Distributor ID:	Ubuntu
Description:	Ubuntu 14.04 LTS
Release:	14.04
Codename:	trusty
Linux Presario 3.13.0-24-generic #47-Ubuntu SMP Fri May 2 23:31:42 UTC 2014 i686 athlon i686 GNU/Linux

No, to by było na tyle.

 

Sterownik jest otwartoźródłowy, kiepski wydajnościowo, ogólnie Unity jest wolne, jak podłączę drugi monitor to już jest masakra jeśli chodzi nawet o odtwarzanie filmów. Jeśli chodzi o inne rzeczy - typu gry, to już nawet nie będę wspominać.

 

ATI uwielbiam, mógłbym o nich śnić nocami i dniami, od kiedy się tylko urodziłem zapragnąłem mieć komputer z tym zawszedziałającym czymś. Nie trawię ATI od lat - słowo ATI mi się kojarzy zaraz z problemami. Moja pierwsza karta graficzna to była ATI, wylądowała na reklamacji w ciągu tygodnia. Pomijam opisywanie widzenia przez ściany w grach i innych rzeczy. Dopiero, kiedy ATI trafiło pod skrzydła AMD inaczej na to patrzę.

 

Do rzeczy - chcę zainstalować sobie sterownik producenta do Ubunciaka, ale są jakieś schody. I teraz mam pytanie - czy ktoś by mi pomógł krok po kroku zainstalować sobie takie coś? Liczę, że to wzmocni sporo wydajność.

O ile wiem seria 4xxx nie jest już wspierana przez Catalyst. Musiałbyś zainstalować Catalyst Legacy a to o ile wiem jest niemożliwe w Ubuntu 14.04 ze względu na nową wersje Xorg. Unity działało dobrze u mnie na otwartych sterownikach (ATI 5470) więc nie wiem dlaczego ty masz problem? Może to nie wina sterowników a niskiej wydajności twojej karty?

Być może. Laptop nie jest świeży, chciałem coś zrobić, żeby podnieść wydajność. Chyba przejdę sobie na Xubuntu.

Instalacja najnowszego kernel + mesa 10.X powinna znacznie pomóc, w ostatnim czasie sterowniki otwarte mocno się poprawiły ale trzeba mieć najnowsze jądro i podsystem graficzny żeby z tego skorzystać. W niektórych testach zdarza im się nawet pobić zamknięte stery.

A jak to zrobić?

Ubuntu 14.04 ma mesa 10.1.0, a co do kernela: http://linuxg.net/how-to-install-kernel-3-14-4-on-ubuntu-linux-mint-and-their-derivative-systems/

w tym repozytorium (kernel-ppa/mainline) znajduje się też kernel 3.15 ale nie polecam go bo jest nadal niezbyt stabilny :wink:

Hmm… może i ma mesa, tylko jak przestawić na mesa? Bo z tego co widzę, to instalator AMD zgłasza mi wszem i wobec, że używa Xorga.

 

Co do kernela to bym sobie poradził raczej, chodziło mi bardziej o mesa, ale bardzo dziękuję za te linki.

Może najpierw dowiedz się czym jest mesa.