Ubuntu 16.04 ile potrzebuje miejsca na dysku?

Witam

Mam dysk 128gb na którym mam też Windowsa 7 i zastanawiam się czy da radę jeszcze wgrać Ubuntu jako drugi system?

I czy 2gb ramu wystarczą dla Ubuntu?

zależy co na tym srubuntu potrzebujesz, na sam system spokojnie 5-10GB wystarczy, jak chesz jakieś apki to musisz wygospodarować więcej. 2GB RAM wystarczy.

https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements

Ja bym zainstalował np. Linux Mint Xfce który również bazuje na Ubuntu, a jest do tego sporo lżejszy. https://linuxmint.com/edition.php?id=258

Ubuntu przy 2GB będzie się delikatnie ksztusić, ale SWAP na SSD poprawi osiągi. Ze swojej strony polecam Ubuntu MATE. Ogólnie 20GB dysku wystarczy aż nadto.

Wydzielono 26 postów tworząc nowy wątek: Utarczki

Czy ktoś mnie może wprowadzić gdzie popełniłem błąd? :slight_smile: Chodzi o gb z małych liter?

a co do Linuxa to chce mieć tam phpstorma.

Nie przejmuj się, kolega jeszcze nie wytrzeźwiał.

A czy taki Linux Mint Xfce jest ogólnie wspierany cały czas i rozwijany? Chodzi też o bezpieczeństwo. A odnośnie Php Storm Light to czy pójdzie na licencji zwykłego Php storm?

Xfce to tylko środowisko graficzne. Pod spodem masz tego samego Minta. O bezpieczeństwo nie masz się co martwić.

A odnośnie jak to zrobić z partycjami teraz pod Windows’em mam dwie partycje to jak tutaj jeszcze zainstalować Linuxa? Czy muszę zrobić trzecią partycję?

Jeżeli pakiet deb. to pójdzie.

1.Linux sam zapyta czy zainstalować obok.
2.Możesz partycjonować ręcznie i zainstalować grub2 na tej samej partycji co linux.

Bo mi w sumie Linux tylko potrzebny do Phpstorma, SSH i praktycznie tyle i żeby Firefox’a zainstlalować :wink: Może coś lżejszego jeszcze jest?

Lubuntu, czyli Ubuntu z LXDE.

A nie będzie tam jakiś problemów między kernelem a bibliotekami LXDE?
Gdzieś o tym czytałem, chodzi o ubuntu 18.04.

Dziękuje za informacje. Lubuntu zajmuje 717mb więc na płytę się nie zmieści idzie zrobić instalator z pendrive?

Oczywiście na Lubuntu apache mogę postawić ?:slight_smile:

Możesz.

Najnowszy Mint 19 ma pełne wsparcie aż do kwietnia 2023 r.

This topic was automatically opened after 4 hours.