Ubuntu 16.04 lts Brak dostępu do partycji NTFS Windows

Witam. Zainstalowałem najnowsze ubuntu 16.04 lts obok windows 10. mam 2 partycje, 1 z windowsem 2 zwykła z moimi danymi. chciałem uzyskać dostęp do obu dysków ale przy próbie otwarcia wyskakuje błąd o treści

ten sam komunikat jest z 2 dyskiem. Windows został poprawnie zamknięty, nie jest w stanie hibernacji. tu wynik z komendy fdisk -l

jak poprawnie zamontować dyski w ubuntu? Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

Dowiedz się w jaki sposób zamknąć Windows 10 - w tym systemie stosowany jest pewien trik mający na celu przyspieszenie startu. Wszystko wygląda jak zamykanie systemu a w rzeczywistości pewne jego elementy są hibernowane. Możesz też montować te partycje w trybie “tylko do odczytu”.

Za mojej  młodości gdy jeszcze win nie miał trybu półhibernacji - używałem komendy sudo ntfs-3g /dev/sd? /media/? -o force i szło.

windows 10 hibernuje partycje jak go zamykasz. Musisz uruchomić w10 i klinkąć w “uruchom ponownie”, podczas botowania wybrać ubuntu. Będziesz mógł wejść w partycje. 

To przez “Fast Boot / Szybkie Uruchamianie” w Windows 8, 8.1 i 10. To taka nowa opcja która sprawia że Windows ci się szybciej włącza, po części się hibernując. Żeby to wyłączyć wejdź w Panel Sterowania -> Opcje Zasilania -> Wybierz działanie przycisków zasilania, potem wybierz opcję „Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne” i odznacz pole „Włącz szybkie uruchamianie”. Po tym gdy komputer będzie się wyłączał to będzie to robił w pełni, przez co Windows może się trochę wolniej uruchamiać ale za to Ubuntu nie będzie miało żadnego problemu z montowaniem partycji.

Wielkie dzięki chłopaki za pomoc! Wyłączyłem szybkie uruchamianie i dysk poprawnie się montuje. temat do zamknięcia :slight_smile: