Ubuntu 17.10 jak odpalić inne środowisko graficzne


(paranoise) #1

Witam. Instalowałem dzisiaj środowisko KDE dla Ubuntu i złapałem się na tym, że nie wiem jak to odpalić. Wydawało mi się, że wcześniej chyba była opcja uruchamiania tego po wylogowaniu się, gdzieś w górnym rogu, albo przy nazwie użytkownika, ale teraz nie mogę tego znaleźć. Podejrzewam, że może po aktualizacji to dalej jest dostępne, tylko schowane gdzieś w opcjach, a ponadto pewnie można to zrobić z terminala. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak się do tego zabrać. Byłbym wdzięczny.


(D35CART35) #2

Jak prawidłowo zainstalowane i skonfigurowane to będzie przy nazwie użytkownika ikonka
ubuntu, tam znajdziesz ustawienia wyboru środowiska.


(paranoise) #3

https://www.ubuntupit.com/install-various-desktop-environment-ubuntu/#13_Razor-qt

Robiłem wg tego tutoriala. No i nie mam. Jest to o tyle dziwne, że chyba od razu po instalacji Ubuntu 17.10 miałem tam przy logowaniu wybór pomiędzy Xorgiem, a Waylandem. Rozumiem że to nie są środowiska graficzne, ale chyba skoro wersja systemu się nie zmieniła to powinno to być.


(paranoise) #4

Dobra. Już mam. Po prostu za pierwszym razem musiałem zainstalować coś źle, a po drugim nie restartowałem. Swoją drogą póki co to strasznie wolne te kde. Wydaje mi się, że jak je miałem pod Manjaro to odrobinę szybciej chodziło, choć może mi się wydaje. :confused:


(D35CART35) #5

Myślę że się nie wydaje manjaro działa trochę szybciej od ubuntu.:wink:


#6

Ja na Ubuntu kilkarazy bawiłem sie w instalację innych GUI niz te domyslne w dystrybucjach i odziwo zawsze te doinstalowane coś mieszały, a to znikało z Ustawien drukarki, a to znikło sieci, wiec juz nie dłubie.

Próbowałem rózne Linuxy, ale tylko Ubuntu i Mint najnowsze obsługują Asus BT-400 na USB i sa naprawde proste w uzyciu, jak chodźby instalacja drukarek, gdzie wystarczy zainstalowac drivery przez terminal i w GUI dodac drukarke.


(D35CART35) #7

Jest jakaś w tym racja, ale ja drukarek nie mam tak że mi na nich nie zależy.


#8

W Manjaro 17.1.7 jest jak w Ubuntu z tym co we wczesniejszym poście napisałem czy nie?


(paranoise) #9

No ja zainstalowałem Plasmę na Ubuntu z racji tego, że Gnome mnie wnerwiał pod każdym względem. Jeżeli ludzie najbardziej chwalą Gnoma i Cynamona ze względu na funkcjonalność, to ja jakoś tego nie czuję. Plasma mi odpowiada nie tyle ze względu na wygląd (choć też), ale przede wszystkim jest dla mnie łatwiejsza i bardziej czytelna od innych środowisk, na których próbowałem coś robić.

No a zainstalowałem sobie na Ubuntu, chociaż to jest odradzane, bo szybciej i łatwiej. :smiley:


(D35CART35) #10

Wiesz po doinstalowaniu innego GUI też potrafią znikać ustawienia i tak dalej ale manjaro działa
trochę szybciej na moim staruszku.


#11

Ja zdecydowanie GNOME :slight_smile:


#12

Ja sie pytam o drukarki i Bluetooth :slight_smile:

Jeszcze pisza, że w Manjaro 17.1.7 dodali ZFS to jakis nowy system plików? :slight_smile:


(paranoise) #13

Ja się poddałem z Manjaro przez błędy na jakie nigdy wcześniej się nie napotkałem. Chciało się zaktualizować więc zgodziłem się. Wywaliło błąd podczas aktualizacji i komputer przestał odpalać system. Pomyślałem więc, że może najprościej byłoby zainstalować jeszcze raz z płyty, bo system był prawie świeżo nagrany, ale nie dało rady. Ktoś mi potem powiedział jak to zrobić z pendrive’a przez Chroota, ale i tak wydawało mi się, że przy każdej okazji coś się krzaczy.


(D35CART35) #14

ZFS nie mam pojęcia, Bluetooth na manjaro działa w kratkę na Cinamon działa nie stabilnie w
XFCE działa prawidłowo ale brak ustawień drukarek.


#15

To nie wgrywam. Zostaje na razie na tym https://ubuntubudgie.org/ 17.10.1 i czekam na 18.04 LTS stabilne :slight_smile:


(paranoise) #16

Przy okazji… Bo to w sumie chyba prawie to samo pytanie. Kubuntu to niby Ubuntu tyle, że z domyślnym KDE zamiast Gnomem. Czyli jeżeli mi pasuje KDE, a mam zainstalowane Ubuntu, to jest sens instalować Kubuntu w miejscu Ubuntu, czy wystarczy to co mam czyli doinstalowana Plasma. Pytam, bo być może Kubuntu jest jakoś optymalizowane pod Plasmę, ale pewności co do tego nie mam.


#17

Mi na Kubuntu nie chciała ruszyć drukarka i problem był z Samba. Niby to Ubuntu, ale coś namieszali. Ja bym nie kombinował bardziej, działa to działa :slight_smile:


(saturno) #18

To twój wybór z tym ze mając zainstalowane dwa środowiska graficzne musisz się liczyć z związanymi z tym niedogodnościami.
Chodzi o to że menu masz przeładowane programami z dwóch środowisk graficznych. System chodzi na pewno wolniej bo ładowane są biblioteki z dwóch środowisk graficznych.

Mogą też pojawiać się też różne nie przewidziane kłopoty. Ja na KDE doinstalowałem rzekomo bardzo lekką przeglądarkę obrazów z LXDE. Efektem tego było to że ta lekka przeglądarka pochłaniała RAM jak szalona a obrazy zamiast wczytywać się szybciej wczytywały się wolniej nawet niż w Gwenview z KDE.


(paranoise) #19

No dobra. Czyli rozumiem, że jeżeli jednego środowiska jestem pewien, to dla płynności działania systemu powinienem mieć tylko je zainstalowane. A czy odinstalowywanie domyślnego środowiska graficznego jest bezpieczne? Pytam bo właśnie zainstalowałem sobie Antergosa z domyślnym KDE. Działa w sumie niewiele (o ile w ogóle) szybciej niż na Ubuntu. Czy jeśli zainstalowałbym sobie powiedzmy Deepina i odinstalował KDE, to system mógłbym się wywalić przez to, albo mogłyby się pojawić błędy?


(nintyfan) #20

Co do wielu środowisk. Nie powinno być straty na zużyciu ramu/szybkości, o ile nie będziesz mieć uruchomionych programów nie pochodzących z danego środowiska.