Ubuntu 18.10 - problem z uruchomieniem po aktualizacji z wersji 18.04 LTS

A nie ma tego przypadkiem w standardzie?

dpkg -l | grep -i smart

@anon1494722
Problem z sypiącym się systemem plików puki co rozwiązałem! Co powodowało takie sypanie się? Jak myślisz? A no powiem Ci. Takie cyrki powodował… Ext2fsd, czyli driver dla Windowsa dodający obsługę partycji EXT2, EXT3 i EXT4. Ja miałem wersję 0.68. Pewnie w Ubuntu 18.10 wprowadzili jakieś zmiany i przez to wszystko się pieprzyło. Może znasz jakiś bezpieczny sposób na dostęp do partycji EXT z Windowsa? Jeśli nie, to nie i tyle.

Szkoda że od razu nie napisałeś że grzebiesz bezpośrednio z Windowsa na partycji Linuksa, zaoszczędziłoby nam to czasu. No ale dobrze że znalazłeś, bo ja już myślałem o szukaniu po sektorach, jakby nie wykazało że sypie się dysk. Nie dłubie z Windowsa na Linuksie, chyba że przez usługi sieciowe, a odwrotnie i owszem zdarza się.

Jeżeli nie będziesz korzystał z ustawień o powiadamianiu i monitoringu nienadzorowanym, to po prostu nie instaluj polecanych, tylko to co jest potrzebne. W Debianie nie przypominam sobie by ciągnął to wszystko, na pewno nie jest to niezbędne do działania programu smartctl, ktoś zwariował w Ubuntu. Zainstaluj bez polecanych.

sudo apt-get install smartmontools --no-install-recommends

To jest jeden z tych problemów które trudno wyłapać jak nie używa się tego samego systemu, bo zaproponowałbym taką, a nie inną instalację.

Co do ostatnich wyników ze smart, to u ciebie nie monitoruje operacji remapowania (czytać niżej o tym). Z uwag to sporo masz “niebezpiecznych wyłączeń”, na pewno może być to niebezpieczne dla spójności logicznej dysku, ale dla samego dysku nie powinno. Niestety przy dyskach SSD każdy producent implementuje standard smart jak chce, na przykład omijanie istotnych parametrów, czy nieopisywanie ID.

Na pewno trzeba zwrócić uwagę na parametry ID AA opisywane czasami jako “Bad Block Count”, czasami “Available Reserved Space” lub podobnie “Reserved Block Count”, można by je było interpretować zamiennie z monitorowaniem remapowania, ale nie wiadomo czy to są do końca te parametry. Wychodzi mimo to że lepiej jak parametry w ID AA nie będą się zmieniały, w zależności co opisują zwiększały, czy zmniejszały. Może jest gdzieś dobry opis specyfikacji smart z GoodRam-u, nie szukałem.

Nie wiem czy odniosłem się do wszystkiego.