Ubuntu 9.04 i386 czy amd64?

Witam

Mam takie małe pytanie którą wersję Ubuntu wybrać :

1.Ubuntu 9.04PL Jurny Jarząbek i386 (wersja 32-bitowa)

2.Ubuntu 9.04PL Jurny Jarząbek amd64 (wersja 64-bitowa)

Czym różnią se te dwie wersje ??

Czy to jest tak jak z Windowsem 32 bitowym i 64 bitowym ??

Zależy jaki masz procesor. Jak masz procesor z architekturą 64-bitową to możesz zainstalować amd64.

To zależy co masz na myśli? W przypadku Linuksa jest więcej programów pisanych pod 64-bitową architekturę niż pod Windows, chociażby Flash Player był dostępny w wersji 64-bit w pierwszej kolejności dla Linuksa. Jeśli chodzi natomiast o adresowanie pamięci, w przypadku Windowsa 32-bit zaadresuje on do 3,25GB pamięci RAM i aby wykorzystać więcej niż 3GB trzeba instalować Windowsa w wersji 64-bit. Jądro Linuksa natomiast obsłuży do 64GB pamięci RAM na 32-bitowym systemie. Na systemach 64-bitowych możesz bez problemu instalować programy 32-bitowe.

Wybór należy do Ciebie.

Pozdrawiam!

Google Ci wysiadły? Bo u mnie jest ok… Wystarczyło wpisać i386 i amd64 w szukajce i znalazłbyś potrzebne informacje.

i386 =32 bity

amd64 = 64 bity

Przecież on napisał, że wie że są to 32- i 64-bitowe systemy, tylko pytanie jest czym się różni 32- od 64-bitowego systemu i który wg nas lepiej wybrać. Wyboru niestety musi dokonać sam, bo każdy i tak będzie miał swoje zdanie na ten temat.

Pozdrawiam!

To to już ja wiedziałem wcześniej :slight_smile:

to ja chyba jednak pobiorę wersję amd64

dzięki roobal za tak wyczerpującą odpowiedz :slight_smile:

Po tej wypowiedzi stwierdziłem, że raczej nie wiesz jaka jest różnica. Zwracam honor :slight_smile:

Zależy jaki masz procesor i ile RAM-u. Jeśli procesor x64 i >= 4GB pamięci to wersję 64-bit.

Ale to się tyczy, jak pisałem wyżej Windowsa, sam kernel obsłuży 64GB trzeba tylko skompilować je z tą opcją lub zainstalować już tak skompilowane, w Debianie nazywa się ono linux-image-2.6-686-bigmem w Ubuntu zapewne tak samo lub podobnie i można śmiało używać na 32-bitowym systemie :slight_smile:

Pozdrawiam!

Na początek radzę spróbować, jak ci się pracuje na 32 bitach. Wszak jest więcej programów pod tą wersję systemu. Poza tym 64 bitowe systemy jeszcze nie do końca są sprawdzone i czasem mogą występować problemy z niektórymi aplikacjami.

Hę? Nie sprawdzone? Więcej aplikacji na 32?

Na moim lapku mam dosłownie kilka aplikacji 32 bitowych, które działają bez problemu. Praktycznie wszystko, co opensource, to jest na 64bit (no z wyjątkiem wine)

Przeciez Wine też jest dla 64bit…

Nie ma.

co prawda nie spod ubuntu pisze, ale zawsze:

[root@linugrat ~]# yum info wine-core.x86_64

Loaded plugins: downloadonly, presto, refresh-packagekit

Available Packages

Name : wine-core

Arch : x86_64

Version : 1.1.29

Release : 1.fc11

Size : 14 M

Repo : updates

Summary : Wine core package

URL : http://www.winehq.org/

License : LGPLv2+

Description: Wine core package includes the basic wine stuff needed by all other packages.

http://wiki.winehq.org/WineOn64bit

koniec dyskusji o wine.

W debianie jest:

wine

Microsoft Windows Compatibility Layer (32bit version)
  • zależności 32 bitowe, system x64.

Jak byk są paczki Wine 64bitowe…

http://wine.budgetdedicated.com/archive/index.html

Jeżeli chodzi o Ubuntu, najlepszą kompilacją jest Ultimate Edition 2.2 64 - tam jest wszystko, w wersji 64 bit, włącznie z kodekami pod rmvb, nie wspominając o innych programach. Zaletą 64bit wersji jest zwiększenie wydajności aplikacji wymagającej więcej użycia procesora (np rendering pod Blenderem) oraz obsługa więcej niż 3,25GB ram.

Ale i tak wine jest 32bitowe, są dociągane zależność lib32.

Czytałeś może co pisałem parę postów wyżej i to 2 razy? Kernel Linuksa bez problemu obsłuży 64GB pamięci RAM na 32-bitowym systemie. Zresztą każdy system 32-bitowy obsłuży 4GB RAM, tylko Windows robi to na swój specyficzny sposób :slight_smile:

Pozdrawiam!

Jakoś mi się nie zdarzyło tego doświadczyć :slight_smile: Ogólnie wierzę, że faktycznie system z magistralą adresowania 32 bit jest wstanie zaadresować więcej niż 3,25 GB ram, gdzieś…