Ubuntu 9.04 i386 czy amd64?

(andrzej928) #1

Witam

Mam takie małe pytanie którą wersję Ubuntu wybrać :

1.Ubuntu 9.04PL Jurny Jarząbek i386 (wersja 32-bitowa)

2.Ubuntu 9.04PL Jurny Jarząbek amd64 (wersja 64-bitowa)

Czym różnią se te dwie wersje ??

Czy to jest tak jak z Windowsem 32 bitowym i 64 bitowym ??

(roobal) #2

Zależy jaki masz procesor. Jak masz procesor z architekturą 64-bitową to możesz zainstalować amd64.

To zależy co masz na myśli? W przypadku Linuksa jest więcej programów pisanych pod 64-bitową architekturę niż pod Windows, chociażby Flash Player był dostępny w wersji 64-bit w pierwszej kolejności dla Linuksa. Jeśli chodzi natomiast o adresowanie pamięci, w przypadku Windowsa 32-bit zaadresuje on do 3,25GB pamięci RAM i aby wykorzystać więcej niż 3GB trzeba instalować Windowsa w wersji 64-bit. Jądro Linuksa natomiast obsłuży do 64GB pamięci RAM na 32-bitowym systemie. Na systemach 64-bitowych możesz bez problemu instalować programy 32-bitowe.

Wybór należy do Ciebie.

Pozdrawiam!

(Marekglapa) #3

Google Ci wysiadły? Bo u mnie jest ok... Wystarczyło wpisać i386 i amd64 w szukajce i znalazłbyś potrzebne informacje.

i386 =32 bity

amd64 = 64 bity

(roobal) #4

Przecież on napisał, że wie że są to 32- i 64-bitowe systemy, tylko pytanie jest czym się różni 32- od 64-bitowego systemu i który wg nas lepiej wybrać. Wyboru niestety musi dokonać sam, bo każdy i tak będzie miał swoje zdanie na ten temat.

Pozdrawiam!

(andrzej928) #5

To to już ja wiedziałem wcześniej :slight_smile:

to ja chyba jednak pobiorę wersję amd64

dzięki roobal za tak wyczerpującą odpowiedz :slight_smile:

(Marekglapa) #6

Po tej wypowiedzi stwierdziłem, że raczej nie wiesz jaka jest różnica. Zwracam honor :slight_smile:

(Sawyer47) #7

Zależy jaki masz procesor i ile RAM-u. Jeśli procesor x64 i >= 4GB pamięci to wersję 64-bit.

(roobal) #8

Ale to się tyczy, jak pisałem wyżej Windowsa, sam kernel obsłuży 64GB trzeba tylko skompilować je z tą opcją lub zainstalować już tak skompilowane, w Debianie nazywa się ono linux-image-2.6-686-bigmem w Ubuntu zapewne tak samo lub podobnie i można śmiało używać na 32-bitowym systemie :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Michal Olber) #9

Na początek radzę spróbować, jak ci się pracuje na 32 bitach. Wszak jest więcej programów pod tą wersję systemu. Poza tym 64 bitowe systemy jeszcze nie do końca są sprawdzone i czasem mogą występować problemy z niektórymi aplikacjami.

(etam) #10

Hę? Nie sprawdzone? Więcej aplikacji na 32?

Na moim lapku mam dosłownie kilka aplikacji 32 bitowych, które działają bez problemu. Praktycznie wszystko, co opensource, to jest na 64bit (no z wyjątkiem wine)

(Ntfss) #11

Przeciez Wine też jest dla 64bit..

(Xwars) #12

Nie ma.

(system) #13

co prawda nie spod ubuntu pisze, ale zawsze:

[root@linugrat ~]# yum info wine-core.x86_64

Loaded plugins: downloadonly, presto, refresh-packagekit

Available Packages

Name : wine-core

Arch : x86_64

Version : 1.1.29

Release : 1.fc11

Size : 14 M

Repo : updates

Summary : Wine core package

URL : http://www.winehq.org/

License : LGPLv2+

Description: Wine core package includes the basic wine stuff needed by all other packages.

(etam) #14

http://wiki.winehq.org/WineOn64bit

koniec dyskusji o wine.

(mati75) #15

W debianie jest:

wine

Microsoft Windows Compatibility Layer (32bit version)
  • zależności 32 bitowe, system x64.

(Ntfss) #16

Jak byk są paczki Wine 64bitowe...

http://wine.budgetdedicated.com/archive/index.html

(Phobos64) #17

Jeżeli chodzi o Ubuntu, najlepszą kompilacją jest Ultimate Edition 2.2 64 - tam jest wszystko, w wersji 64 bit, włącznie z kodekami pod rmvb, nie wspominając o innych programach. Zaletą 64bit wersji jest zwiększenie wydajności aplikacji wymagającej więcej użycia procesora (np rendering pod Blenderem) oraz obsługa więcej niż 3,25GB ram.

(dragonn) #18

Ale i tak wine jest 32bitowe, są dociągane zależność lib32.

(roobal) #19

Czytałeś może co pisałem parę postów wyżej i to 2 razy? Kernel Linuksa bez problemu obsłuży 64GB pamięci RAM na 32-bitowym systemie. Zresztą każdy system 32-bitowy obsłuży 4GB RAM, tylko Windows robi to na swój specyficzny sposób :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Phobos64) #20

Jakoś mi się nie zdarzyło tego doświadczyć :slight_smile: Ogólnie wierzę, że faktycznie system z magistralą adresowania 32 bit jest wstanie zaadresować więcej niż 3,25 GB ram, gdzieś...