Ubuntu 9.04 PL Instalacja na gotowej partycji

Hej!

Postanowiłem zainstalować sobie linuxa no to wbijam na live klikam ikone na pulpicie Zainstaluj, wybieram układ klawiatury itp. Doszedłem do momentu wyboru partycji i jak mam wybrać żeby mi się instalował na partycji którą stworzyłem podczas instalowania XP. No krew mnie zalewa, kto wymyślił ten głupi program? Mam przygotowaną partycję D 30gb (jest sformatowana ntfs, ale chyba moze przeformatowac) i chcę tam zainstalować na całej partycji.

Mógłby mnie ktoś poprowadzić za rękę :wink:

Dzięki za pomoc i pozdrawiam

musisz mieć jedną partycje ext3 i drugą SWAP partycje wymiany

Wybierasz partycjowanie ręczne to po pierwsze. Po drugie linux ma inne partycje, które formatujesz na ext3, po trzecie musisz stworzyć partycję swap.

Wybierasz:

Partycjonuj/Dziel ręcznie…

Następnie wybierasz dysk, który stworzyłeś ( ja poznaje po wielkości ) i wybierasz Format as/Formatuj jako , potem system plików ( ja polecam ext3 lub ext4 ).

Klikasz dalej… W następnym kroku przypisujesz partycje do punktów montowania. Nie będę opisywał, bo większość jest w tej prezentacji…

Kurcze jesio raz :wink:

mam takie opcje:

  • instalacja obok siebie

  • uzycie calego dysku

  • uzycie najwiekszej ciaglej wolnej przestrzeni

  • reczne okreslenie partycji

i co ja mam wybrac?

jak biorę pierwsze to juz chce przeprowadzać jakieś operacje na dysku (porada 0RaFiK0)

jak wybieram ostatnie (reczne) to nie mam nic związanego z formatowaniem :confused:

Pomocy bo mnie krew zaleje :frowning:

Edit

zrobilbym skrina ale nie umiem :smiley:

A dalej, jeżeli masz jako takie pojęcie o partycjonowaniu, to sobie już poradzisz.

Tyle wystarczyło :wink: Piszę już z linuksa :slight_smile: Dzięki wszystkim za pomoc!