Ubuntu 9.04 PL Instalacja na gotowej partycji

(Krzkaczor) #1

Hej!

Postanowiłem zainstalować sobie linuxa no to wbijam na live klikam ikone na pulpicie Zainstaluj, wybieram układ klawiatury itp. Doszedłem do momentu wyboru partycji i jak mam wybrać żeby mi się instalował na partycji którą stworzyłem podczas instalowania XP. No krew mnie zalewa, kto wymyślił ten głupi program? Mam przygotowaną partycję D 30gb (jest sformatowana ntfs, ale chyba moze przeformatowac) i chcę tam zainstalować na całej partycji.

Mógłby mnie ktoś poprowadzić za rękę :wink:

Dzięki za pomoc i pozdrawiam

(niezDarek) #2

musisz mieć jedną partycje ext3 i drugą SWAP partycje wymiany

(0RaFiK0) #3

Wybierasz partycjowanie ręczne to po pierwsze. Po drugie linux ma inne partycje, które formatujesz na ext3, po trzecie musisz stworzyć partycję swap.

(system) #4

Wybierasz:

Partycjonuj/Dziel ręcznie…

Następnie wybierasz dysk, który stworzyłeś ( ja poznaje po wielkości ) i wybierasz Format as/Formatuj jako , potem system plików ( ja polecam ext3 lub ext4 ).

Klikasz dalej… W następnym kroku przypisujesz partycje do punktów montowania. Nie będę opisywał, bo większość jest w tej prezentacji…

(Krzkaczor) #5

Kurcze jesio raz :wink:

mam takie opcje:

• instalacja obok siebie

• uzycie calego dysku

• uzycie najwiekszej ciaglej wolnej przestrzeni

• reczne okreslenie partycji

i co ja mam wybrac?

jak biorę pierwsze to juz chce przeprowadzać jakieś operacje na dysku (porada 0RaFiK0)

jak wybieram ostatnie (reczne) to nie mam nic związanego z formatowaniem :confused:

Pomocy bo mnie krew zaleje :frowning:

Edit

zrobilbym skrina ale nie umiem :smiley:

A dalej, jeżeli masz jako takie pojęcie o partycjonowaniu, to sobie już poradzisz.

(Krzkaczor) #7

Tyle wystarczyło :wink: Piszę już z linuksa :slight_smile: Dzięki wszystkim za pomoc!