Ubuntu bez instalacji na dysk twardy

Witam ostatnio zakupiłem laptop na allegro z 40 mb ram pentium 133mhz grafika 900kb 800x600 z napędem cd i dyskietkowym z portami oprucz usb.

Jakiś mieśąc temu zakupiłem w sklepie komputer świat i tam jest napisane że ubuntu nie trzeba instalować na dysku twardym czy jest taka możliwość ?? proszę o szybka odpowiedz!

Owszem, nie trzeba instalować tylko, że na takim sprzęcie LiveCD nie ruszy.

Cześć!. UBUNTU możesz także zainstalować na pendrive.

Pozdrawiam- niejan.

A dlaczego live cd nie ruszy jakie są do tego wymagania proszę mi powiedzieć koledzy z dobreprogramy proszę ![-o<

Na pendrive spod tego lapka też nie zainstaje, zresztą jakby zainstalował pod innym sprzetem na pendrive, to też nie przyniesie, bo nie ma portów usb :wink:

Zawsze możesz jakiegos Slacka z 2-3 dyskietek :smiley:

A jeśli chodzi o pendrive to nie mam usb to jak go podłącze no chyba że kupie sobie usb jeśli tak to by weszło ??

Na tym nie ruszy.

Ubuntu ma domyślnie środowisko graficzne Gnome, a na takim sprzęcie nie uciągnie go.

Możesz poszukać lżejszego środowiska. :slight_smile:

A można kupić np wejście usb i podpiąć do innego poru dajmy na to np, tam gdzie mysz wchodzi

Dodane 07.02.2009 (So) 17:56

No dobra to jaki systemik polecacie który działa bez montażu na dysk twardy proszę o odpowiedz

http://damnsmalllinux.org/

ubuntu liveCD chodzi … przy około 200-250 MB ram, Zawsze możesz zainstalować debiana w trybie tekstowym, a potem doinstalować środowisko graficzne.

Na pewno będzie chodził lepiej od ubuntu.

tu masz przykład instalacji, pisałem go wczoraj,

Mogłbyś iść wg tego opisu, ale odradzam instalowanie KDE4.2 na tym laptopie

http://my.opera.com/zulowski/blog/2009/ … ion-dv6000

Z linuksów to tylko http://www.damnsmalllinux.org/ .

ale takie systemy bez instalacji nie mają opcji instalowania programów, no bo gdzie je chcesz instalować jak nie masz/nie chcesz korzystać z dysku? Chyba że jest opcja na dyskietce/płycie CD. Net przez LAN nie odpali, no bo trzeba zapisać konfigurację, gdzie ją zapiszesz? Nie da się na CD/dyskietce, ponieważ system bez zapytania zapisuje to na partycji systemowej. A dysku nie masz w tym lapku? Nawet jakby był malutki dysk, dałoby się coś lekkiego, może nawet ze środowiskiem graficznym zainstalować, a jak nie, no to zostanie tylko środowisko tekstowe, pisanie komend :wink:

Proszę mi powiedzieć w takim wypadku gdzie kupić ten dysk twardy na laptopa dell latitude XPi jakie jest tu wejście aha mam jeszcze stary dysk ale z kompa i wątpie że da się go do laka wmontować.

Dodane 07.02.2009 (So) 18:12

A ten system co dood podał dało by się zainstalować bez dysku twardego bo słyszałem ze ładnie wygląda i zabiera 15-30 mb ram na lapku jest 40 ludzie ten laptop ma byc do prostych rzeczy góra jakaś gra typu ASY PRZESTWORZY jeśli będe miał dysk twardy proszę mi krok po kroku opisać jak urzywac tej opcji bez instalowania na dysku twardym

  1. GDZIE chcesz zainstalować, skoro nie masz dysku twardego? Można na pendrive, ale portu USB też nie masz.

  2. Gra jest pod Windows i strzelam w ciemno, że nie ma wersji pod inne systemy, więc nie ruszy na innym systemie, może przez wine, ale nie na tak słabej konfiguracji.

widzę że kolega troche nie w temacie… więc tak, gra jest pod platformę Windows- wątpie żeby była wersja na Linuxa. Musisz być świadomy, że wszystkie inne programy też nie będą działać, jeżeli będą na platformę Windows.

No dobra ja mam pendriva ale w lapku nie ma wejścia usb i co ja mam teraz zrobić ale mam usb z komurki siemens patrz:https://qsmartbuy.com/eshop/images/08-785.JPG i przedłużacz usb patrz:http://sklep.bluefish.com.pl/photo/product_info/6/4/4/1_64493faa3b4c.jpg

i tak się zastanawiam jak by uciąć w usb z komurki końcówke i połączyć z przedłużaczem z usb i na koniec podłączył bym pendriva TAK to dobry plan ale proszę mi powiedzić czy to by dało rade a jeśli to jak póżniej z pendriva utworzyć dysk twardy Tylko proszę o wypowiedz osoby kompetentne!!

Dodane 07.02.2009 (So) 21:43

No dobra ja mam pendriva ale w lapku nie ma wejścia usb i co ja mam teraz zrobić ale mam usb z komurki siemens patrz:https://qsmartbuy.com/eshop/images/08-785.JPG i przedłużacz usb patrz:http://sklep.bluefish.com.pl/photo/product_info/6/4/4/1_64493faa3b4c.jpg

i tak się zastanawiam jak by uciąć w usb z komurki końcówke i połączyć z przedłużaczem z usb i na koniec podłączył bym pendriva TAK to dobry plan ale proszę mi powiedzić czy to by dało rade a jeśli to jak póżniej z pendriva utworzyć dysk twardy Tylko proszę o wypowiedz osoby kompetentne!!

Hah, nie ucinaj. Kup kontroler PCI usb kwestia ~30zł. Lub jeżeli BIOS obsługuje bootowanie z CD’romu to spróbuj jakaś dystrybucja LiveCD na początek bez środowiska graficznego i doinstalować środowisko np fluxbox albo Linux na dyskietkę hah :smiley:

No dobra ale w lapku chyba nie będzie pci no niewiem proszę m powiedzieć czy w laptopach jest pci

Jeśli załatwiłbyś sobie dysk do tego lapka, to pozostaje kwestia instalacji sieciowej. Do tego potrzebujesz jednak dyskietki, by wystartować komputer przez sieć.

Możesz też kupić kontroler HIT czy coś takiego, a następnie uruchamiać swój system z dyskietki. System będzie jednak zapisany na pendrive. Może są kontrolery HIT, które zmieniają sekwencję bootowania(jest to możliwe?)?

Jak się uprzesz, to na trzech dyskietkach zmieścisz zestaw narzędzi konsolowych(a pod konsolą w Linuksie zrobisz wszystko). Taki system wymaga jednak specjalnego przygotowania. Całość zajmie minimum 8MiB ramu . Pewnie maksimum będzie gdzieś z 12MiB.

Damn small Linux byłby świetnym wyborem, tylko jak go odpalić bez jakichkolwiek napędów. Zalecam załatwić panu jakiś stary, używany dysk twardy(paręset mega).

No dobra panie nintyfan po pierwsze proszę mi nie mówić PAN bo mam 12 lat :slight_smile: po drugie pareset mb nie kupie bo to za mało przynajmniej 2,5 gb albo 10gb po trzecie chyba zainstaluje windowsa 98 lub 95 albo tego small linuxa ale proszę mi powiedzić po kolei w podpunktach jak mogę go zainstalować bez dyku twardego system i niewiem czy będzie w tym lapku cd (laptop będzie w środe lub wtorek) z tego co wiem to chyba tak. Jak pan myśli mam w domu dysk twardy z komputera 80gb zamieniłem na 650gb czy nieopłacało by się poprostu wybrać się do komisu komputerowego dać im ten dysk i zamienić na 10 gb do laptopa oczywiście.Laptop i tak się opłacało kupić bo kosztował 80 zł i dostane do niego wszystko oprucz dysku twardego aha dostane jeszcze nawe torbe i będe miał gwarancje na 14 dni.