Ubuntu, błąd pobrania paczki językowej

Witam, jako iż teraz w technikum informatycznym wymagane jest znajomosc GNOMA z ubuntu 11.04 to postanowilem go pobrac.

Podczas instalacji wybralem jezyk polski, lokalizacje warszawe, i aktualizacje sterownikow mp3.

W systemie program mnie poprosil o doinstalowanie plikow jezykowych, i tutaj pojawia sie moj problem.

Wyskakuje taki blad.

http://zapodaj.net/f1b96d514736d.png.html

Niby mam sprawdzic swoje polaczenie internetowe, ktore ’ dziala ’ - wlasnie pisze z tego komputera, z tego ubuntu.

Macie moze jakis pomysl ?

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym górnym rogu Swojego posta. Dobrze zatytułowany temat daje szansę na szybszą pomoc. Dziękuję za uwagę.

Tip: Unikaj słów: “problem”, “help”, “pomocy” i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.

Wersja 11.04 jest przestarzała i nie wspierana. Zalecam zainstalowanie wersja 12.04.

Problem jest w tym, ze chyba wersja 12.04 nie obsługuje GNOME, a ja głównie z tego mam na zajęciach, a poza tym, inne osoby z mojej klasy również mają tę wersję i im działa :frowning:

Sznurek: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Ubuntu_releases#Ubuntu_11.04_.28Natty_Narwhal.29

Jak zostało wspomniane wyżej, wersja nie jest już wspierana = wyłączone serwery, a to oznacza, że paczek językowych nie dociągniesz…bo jak :slight_smile: Pomocy też nie znajdziesz, bo jak supportować niewspieraną wersję (to tak, jakbyś dziś szukał dobrej pomocy do Windows 98). Co do działania, to system będzie działał, pewnie, ale żadnych programów z repozytoriów tudzież innych paczek już nie dociągniesz, nie wiem czy właśnie to Twoi koledzy zauważyli. Proponuję zainstalować nowsze Ubuntu, wspierane, np. 12.04LTS, a następnie dociągnąć środowisko graficzne MATE. GNOME2 o którym mówisz również nie jest wspierane przez samych autorów środowiska (aktualnie jest już od dawna GNOME3, ale Gnome-Shell to zupełna odmienność GNOME2). MATE natomiast jest tym samym GNOME2, jednak rozwijanym dalej przez społeczność pod nazwą MATE po tym jak zaprzestane zostało jego oficjalne wsparcie, i jest to nadal ten sam, klasyczny GNOME2 o którym mowa i którego Was uczą.

Nieco o MATE: http://mate-desktop.org/

Swoją drogą, niezłego macie nauczyciela, skoro uczy Was na przestarzałych i niewspieranych rzeczach, pogratulować. Dobrze, że Auroxa nie wybrał :wink:

Witam, na wstępie chciałbym podziękować Ci za odpowiedź.

Co do tego GNOME, to podobno do kwalifikacji na technik informatyk jest wymagany, mówił, że będzie nas cisnął jak nie wiadomo co z tego.

Czy w MATE jest identycznie jak w GNOME2? Chodzi mi o układ wszystkich rzeczy w okienkach itd?

Tak, MATE to w 98% GNOME2. Jedyne różnice to takie, że musieli zamienić własnościowe (zastrzeżone) nazwy programów GNOME2 na swoje własne, dlatego Nautilus nazywa się np. Caja, Eye of GNOME to Eye of MATE a Terminal emulator to MATE terminal itd. Poza tym, to te same środowisko. Drugim procentem różnicy jest to, że samo GNOME2 zakończyło już swój żywot i zostało wyrzucone na śmietnik informatyki, natomiast wielu nadal nie chciało przesiadać się na GNOME3, toteż społeczność wzięła kod źródłowy i dalej rozwija GNOME2 pod nazwą MATE.

PS: Może teraz chcą coś zmienić, więc nie wtrącam się, ale z tego co _ja_ pamiętam (2009r), to cały ten technik informatyk z Linuksa ograniczał się tylko do egzaminu pisemnego i może 2-3 pytań z Linuksa na zasadzie co wypisze komenda ifconfig -a, co to jest Linux (wbrew pozorom podchwytliwe bo nie system a wyłącznie kernel) itd. Swoją drogą znajomy nauczyciel lepiej cisnął swoich uczniów, bo nie na gotowcu Ubuntu, lecz zadaniem było postawić Archa :wink:

Będę musiał sobie jakoś z tym poradzić, jeśli będę miał jakieś pytania, mogę napisać na PW do Ciebie ?

Pozdrawiam.

Tak, choć ekspertem z zakresu MATE nie jestem, po zakończeniu GNOME2 jak wielu zacząłem po prostu rozglądać się za czymś innym i przebrnąłem przez KDE4 aż zatrzymałem na GNOME3, które z G2/MATE niewiele ma już wspólnego :slight_smile:

Jeśli chcesz poznać oryginalne Gnome2, to możesz zainstalować system z tym środowiskiem graficznym, który posiada jeszcze wsparcie, np. CentOS 6.4. Jeśli koniecznie chcesz lub koniecznie musi to być Ubuntu, to na 10.04.2 LTS serwery są jeszcze dostępne. Do samego poznania Gnome nie potrzebne Ci są paczki językowe, co prawda tak jest łatwiej, ale bierz też pod uwagę, że w IT angielski to twój drugi język.

Niby CentOS też jest dobry, ale jak nauczyciel będzie ich uczył apt-get, dpkg, może potrzebne będą jakieś nowe aplikacje, to choć nie problem zamiast apt-get wpisać komendę innego managera paczek a miast deb pobrać rpm, to może być czasem luka jakaś co do programu w repozytorium, a na pewno jeśli chodzi o nowszą wersję :wink: Myślę też, że łatwiej będzie autorowi znaleźć polski support dla Ubuntu właśnie (aby uniknąć sytuacji “Panie psorze, mam problem z Linuksem w domu. A jakie Ubuntu? Nie Ubuntu, CentOS. A to nie wiem, mieliście mieć Ubuntu” :stuck_out_tongue: ). Aczkolwiek CentOS też jest wart uwagi i ze względu na jego ekstremalnie długie wsparcie, czyste GNOME2 tam jeszcze się znajdzie, toteż sprawdzić warto również :slight_smile:

Z tego co rozumiem, kolega ma za zadanie poznać samo Gnome2, a nie konkretną dystrybucję :wink: Dlatego też pisałem, że jeśli musi to być Ubuntu, to 10.04 jest jeszcze na chodzie, osobiście sprawdzone.

Tak, samego GNOME2 miałem poznać, ściągnąłem 12.04 lts i mate, wygląda, na to samo. Dzięki wielkie za pomoc i zainteresowanie.