Ubuntu - brak większej rozdzielczości niż 1024x768

Siema. Zainstalowałem sobie Ubuntu 12.04 bo już mnie denerwuje trochę Windows, no ale mniejsza z tym. Po zainstalowaniu największa dostępna rozdzielczość to 1024x768 a teraz na win siedzę na 1280x1024. Ekran to HP 1730 a karta graficzna to ATI Radeon HD 4870. Mogę dodać swoją rozdzielczość w terminalu ale po każdym restarcie systemu muszę to robić od nowa. Chwilę po zainstalowaniu ubuntu wyświetliło mi się że są dostępne sterowniki do mojej karty, zainstalowałem, restart, i cały czas jest czarny ekran i na ekranie lata prostokąt i ciągle pisze ,Adjusting" (ustawia położenie obrazu). Wiecie co z tym zrobić ?

wiemy - nie używać Ubuntu zanim zdenerwuje bardziej niz windows

albo spróbuj innego distro które ma YaST - openSUSE

Jeśli to nowy użytkownik, a na takiego wygląda to raczej Ubuntu jest najlepszym wyborem. Z Open Suse może mieć sporo innych problemów. (Chociaż i tak OpenSuse to dosyć przyjazna dystrybucja)

http://forum.dobreprogramy.pl/temat/461333-monitor-acer-g235h-kursor-ucieka-poza-ekran-nie-wiem-do-czego-s%C5%82u%C5%BC%C4%85-2-opcje-pomocy/

 

Tu opisałem, jak stworzyć Xorg.conf i go zmodyfikować. Problem w tym, że to jest dla kart NVidia, nie mam pojęcia jak się to robi dla sterowników producenta do ATI, ale pewnie są odpowiedniki do generowania Xorg.conf.

Na początek spróbuję z Ubuntu 13.10 i dam znać czy się udało :slight_smile:

Na 13.10 to samo -_-

Nie wyszukuje sterowników ? Pamiętaj że w 13.10 sterowników się inaczej szuka. Przechodzisz do źródła oprogramowania, i tam wybierasz zakładkę odpowiadającą sterownikom.

Michal_95

Przestań offtopować …

 

laszko16

 

Podaj wyniki poleceń z terminala:

 

lspci -k | grep -A2 VGA

 

xrandr -q

Hałtu: https://wiki.ubuntu.com/X/Config/Resolution .

Komendę, która zmienia rozdzielczość możesz zapisać jako skrypt wykonywalny w katalogu domowym i dodać go do autostartu środowiska graficznego.