Ubuntu : Co spowodowało błąd ustawień karty graficznej?

Dzisiaj musiałem robić reinstalacje systemu z powodu błędu monitora / karty graficznej ? Po dodaniu z repozytoriów gry OpenArena wszystko było ok, do momentu kiedy wyłączyłem komputer. Ponowne uruchomienie kończyło się na komunikacie monitora (system nie wystartował) że zmieniony jest tryb / częstotliwość na taką jakiej nie obsługuje. Po zainstalowaniu obok drugiego linuxa ten drugi uruchamiał się poprawnie. Po sformatowaniu dysku i instalacji ponownej tego samego systemu błąd również nie występował. Czy OA" mogło coś zmienić mi w konfiguracji monitora ?.

Gra która działa na prawach zwykłego użytkownika nie ma prawa (i nie jest w stanie) zmieniać jakichkolwiek ustawień systemowych. Jeśli uruchamiałeś grę na prawach roota to miej pretensje do siebie bo często programy zachowują się “dziwnie” na prawach roota bo po prostu nie zakładano że będą z takimi uprawnieniami uruchamiane.

BenderBendingRodriguez nie nadawałem tej grze praw roota ani niczego innego, pobrałem ją tylko z dostępnych programów w centrum oprogramowania ubuntu.

Z tymi ustaiweniami to mozę być róznie, bo można dodać prawa użytkownikowi np. do systemowej zmiany rozdzielczości ekranu. No Chyba Ubuntu nie zmieniło ostatniej rozdzielczości używanej przez użytkownika na domyślną.

Sprawdź jakie masz uprawnienia do /etc/X11/xorg.conf, powinny być rw-r–r-- (644) a właściciel i grupa ustawiona na root.

ra-v dzięki za sugestie, ale póki co dam sobie spokój z ustawieniami itp "raczkuje w linuxie

Pozdrawiam

po prostu wejdź w konsole/terminal i wklep wg schematu, na pewno się przyda na przyszłość a na 100% nie zaszkodzi

su

chmod 644 /etc/X11/xorg.conf

chown root.twoja_nazwa_uzytkownika /etc/X11/xorg.conf

…gdzie twoja_nazwa_uzytkownika to Twój login w systemie.

Może miałeś po prostu ustawione automatyczne logowanie? To wyjaśniłoby wszystko.

nintyfan miałem ustawione automatyczne logowani więc chyba tu tkwi problem dzięki za pomoc.

Czyli system może ustawić od razu rozdzielczość użytkownika przy starcie nie zwracając uwagi na to co jest w systemie? Troche to bezsensu by było - to takie nielinuksowe.