Ubuntu - dźwięk nagrywania do odsłuchu na wewnętrznych głośnikach

Witam,
taka nie typowa sytuacja:
ubuntu - wewnętrzny mikrofon laptopa nagrywa, ale dźwięk słychać tylko w słuchawkach, a na wbudowanych głośnikach nie. Natomiast dźwięki np. systemu z wbudowanych głośników słychać.
Do nagrywania używam audacity.
Ten sam problem mam przy ubuntu 20.04 21.04 i teraz zainstalowałem 21.10 i ciągle to samo.
Czy jest to dla kogoś znajomy problem ?

A jak wygląda odtwarzanie w ogóle plików audio?
To znaczy innych niż ten zapisany przez mikrofon, bo wygląda na to, że sam odtwarzacz plików dźwiękowych ma ustawienie na wyjściu… słuchawki, zamiast głośniki.
Musi być to związane z kartą dźwiękową i ustawieniami aplikacji.

Tak samo jest z Messengerem na laptopie mojej siostry. Na zewnętrznym głośniku i słuchawkach słychać drugą osobę, a na wbudowanym nie słychać, ale w tym wypadku jest to jeszcze bardziej dziwne

Jeśli chodzi o pliki audio to mp3 domyślnie otwiera w aplikacji ‘Filmy’ i odtwarza normalnie w wbudowanych głośnikach, a jak podłączone zostaną słuchawki to odtwarza w słuchawkach.
Jeżeli zrobię próbę i nagram dźwięk w audacity i chcę odtworzyć to nagrany dźwięk słychać tylko w słuchawkach i tak samo jest gdy wyeksportuje np. do wav to nagranie tylko słychać w słuchawkach, a jak odepnę słuchawki to już nie słychać.

WUT?

I gdzie to Auda zapisała w pliku…?

Nie znam audacity, ale w jego konfiguracji jest opcja odsłuchu, słuchawki i tak dalej, więc pewnie plik nagrany - odtwarzany jest poprzez niego w ustawieniu słuchawki i stąd taki efekt.
Wszystko na pewno jest winą złego ustawienia w audacity, czy też odtwarzania plików nagranych za jego pomocą.
Nie ma innej opcji.

konsola/to takie czarne/ i wpisz:
alsamixer
zobaczysz co i jak działa
To na początek, możesz w tym grzebać
Włączasz i wyłączasz urządzenia klawiszem „M”
tylko najpierw F6

Ubuntu dawno nie widziałem, ale Linux jest jeden

w alsamixer tez zmieniałem ustawienia,
teraz próbowałem na windows 7. Wbudowany mikrofon działa, ale odtworzyć można tylko na słuchawkach. Więc chyba jest uszkodzone wejście w taki sposób , ze komputer myśli że cały czas są wpięte słuchawki i wtedy nie słychać dźwięku w głośnikach. Jednak jak odtwarzam dźwięk z innego źródła to słychać bez problemu, więc .ta teoria choć prawdopodobna to nie pasuje do tej sytuacji.
Druga teoria, że nagrywa bardzo cicho i dlatego nie słychać w głośnikach, no ale coś powinno być jednak słychać w głośnikach przy maksymalnym pogłośnieniu, a tak nie jest.
System jednak też tego dźwięku nie słyszy, bo np. też nie słychać w skype głosu z mikrofonu.

Może to problem, że jest jedno wejście słuchawkowo mikrofonowe w tym laptopie.

W jakimś razie pomysły się skończyły.

Powoli - na Windows 7 nagrany dźwięk z mikrofonu odtwarzasz jaką aplikacją?
WMP?
Inne, na przykład MP3 z jakąś muzyką z WMP odtwarzane są normalnie przez głośniki?
Bo z opisu wygląda tak:
Masz Windows 7 - nagrywasz za pomocą audacity dźwięk z mikrofonu w postaci pliku MP3 i ten plik odtwarza ci WMP jedynie na słuchawkach (?) a nie odtwarza na głośnikach?
Czyli inne MP3 nie nagrane za pomocą audacity i dźwięki systemowe, laptop odtwarza normalnie, a jedynie te MP3 z audacity nie odtwarza przez głośniki laptopa?
Czy w ogóle jak nagrywasz na Windows 7 za pomocą na przykład systemowego programu rejestrator głosu - też nie słychać takiego zapisu na głośnikach tylko na słuchawkach?
Bo trudno się dokładnie połapać, na czym nagrywasz ten dźwięk z mikrofonu i w jakim odtwarzaczu go odtwarzasz.
Przecież nie ma takiej opcji, aby wszystkie pliki odtwarzacz WMP odtwarzał przez głośniki a tylko pliki nagrane z mikrofonu odtwarzał jedynie na słuchawkach…
Byłoby bardzo ciekawe, że plik MP3 nagrany z mikrofonu nie może być odtworzony na głośnikach.
Co innego, jeśli chcesz taki plik nagrany za pomocą audacity odtworzyć w tym programie, czyli audacity.
Wówczas zgadza się, audacity może odtwarzać ten swój zapis jedynie na słuchawkach a pozostałe dźwięki systemu jak i inne nagrania, lapek odtwarza za pomocą odtwarzacza systemowego normalnie na głośnikach.
Wygląda więc na to, że plik który zapisujesz z mikrofonu odtwarzany jest w audacity ustawionym na wyjście odtwarzania na słuchawki a reszta normalnie z odtwarzacza.
Musiała by być wówczas sytuacja, że te zapisane pliki z audacity, są w jego katalogu i w nim odtwarzane a wszystkie inne już w systemowym odtwarzaczu.
Ale to jakaś dziwna sytuacja…wystarczy taki plik nagrany w audacity odtworzyć w WMP…
Miałem kiedyś podobną sytuację z programem WavePadSoundEditor, że dźwięki z niego były odtwarzane jedynie na słuchawkach a na głośnikach lapka nie, ale to było po prostu ustawienie w programie karty dźwiękowej wyjścia programu, gdzie po wybraniu właściwego ustawienia odtwarzał normalnie.
Tyle, że to dotyczyło tylko plików odtwarzanych w tym programie.
Ty natomiast jak myślę, nagrany plik z mikrofonu odtwarzasz jak pozostałe w odtwarzaczu systemowym Windows Media Player i tutaj jest dziwna sytuacja, że te z mikrofonu odtwarza lapek jedynie w słuchawkach a pozostałe na głośnikach - taka sytuacja nie może mieć fizycznie miejsca.