Ubuntu i Grub Error 17 przy próbie instalacji Windows XP

(Marfeusz90) #1

Witam. Chciałem przeinstalować system Ubuntu na Winows XP na laptopie. Na początku napotkałem problem z bootowaniem- zmieniłem priorytet bootowania na odtwarzacz płyt CD/DVD (mam winde na CD), lecz nie wykrywało mi instalatora, tylko wgrywał się Ubuntu. Za pomocą Gparted chciałem sformatować partycje ext3 na ntfs, żeby mieć "podkład" dla nowego systemu, a tym samym usunąć stary system. Usunąłem jedyną partycje, gdzie znajdował się Ubuntu i chciałem zamienić na ntfs, lecz się nie udało. Zostawiłem nieprzypisaną partycję #-o i zapisałem zmiany (sic!) . W wyniku mojej ingerencji :roll: , podczas restartu komputera, zamiast systemu, pojawia mi się komunikat: Grub Loading stage1.5.

Error17.

Laptop to Benq Joybook A52/c41, wersja biosu: 1.09 (Phoenix bios). Procesor Intel Celeron M CPU 520, 1.60 Ghz

(ra-v) #2

Spróbuj włożyć płytę instalacyjną Windowsa i naprawić system. Powinien on nadpisać MBR i wywalić GRUBa.

(Marfeusz90) #3

Włożyłem instalatora, lecz nic to nie pomaga. Nadal instalator nie potrafi sięzaładować. Próbowałem także wkładać płyty Live Instalerami (np. Ubuntu, Gparted), lecz także komputer nie wychwytuje tych płyt. Spróbuję jeszcze z USB. O ile widziałem, laptop posiada bootowanie z USB, przegrałem pliki z Windowsa na USB, ustawiłem priorytet na także nic się nie dzieje.

(roobal) #4

Jeśli uda Ci się uruchomić jakąś dystrybucję Linuksa, wyczyść sektor rozruchowy MBR. Płyta z Windowsem jest oryginalna? Z oryginalnej płyty instalator powinien ruszyć bez żadnego zająknięcia.

Pozdrawiam!

(Marfeusz90) #5

Płyta Windowsa nie jest oryginalna. ściągnąłem system z internetu ze strony microsoftu. Spróbuję jeszcze zrobić usb startowy z Ubuntu, może się uda w ogóle coś zainstalować. Najwyżej jak uda mi się zainstalować Ubuntu, ustawiając z 2 partycje- 1 systemową (Ubuntu), 2 na Windowsa, później drugą partycje spróbuję przerobić na ntfs, zainstaluję tam windowsa, a na sam koniec sformatuję partycje z Ubuntu. Trzeba coś wykombinować. :lol:

Albo po prostu pożyczę płytę od kolegi.. XD

(roobal) #6

Jakim programem nagrywałeś obraz na płytę? Z jaką prędkością? Myślę, że oficjalny obraz systemu nie powinien sprawiać problemu. Próbowałeś startować Ubuntu z pendrajwa? Jeśli uda Ci się uruchomić, wyczyść MBR poleceniem.

sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=1

Pozdarwiam!

(Marfeusz90) #7

Próbowałem uruchamiać Ubuntu z pendrive`a- nic się nie działo, a na innym komputerze- poszło ok. Sprawdzałem tą płytę z obrazem windowsa na innym komputerze- płyta uszkodzona. Coś mi się wydaje, że problem tkwi w bootowaniu- komputer nie chce wykrywać żadnych nośników oprócz twardego dysku. Słyszałem, że jest jakiś myk :stuck_out_tongue: , żeby odłączyć twardego z laptopa, znaleźć przejściówkę z HDD laptopa na SATA i jakoś zainstalować na stacjonarnym kompie, ale nie wiem jak się za to wziąść, czy to nie jest mit, może są jeszcze jakieś inne rozwiązania.. :frowning:

W ogóle dziwny jest ten Bios na laptopie. Jedynie co można w nim zrobić to ustawić datę, godzinę, priorytet bootowania (teoretycznie :expressionless: ), a nie ma jakichś zaawansowanych opcji (domyślam się, czemu nie ma, bo jakbym chciał podkręcić procek lub kartę, to lapek sfajczyłbył mi się- co innego w stacjonarnym, zawsze można dokupić jakichś duży wiatrak i łuuuuu!! Leci.. XD)