Ubuntu i Grub Error 17 przy próbie instalacji Windows XP

Witam. Chciałem przeinstalować system Ubuntu na Winows XP na laptopie. Na początku napotkałem problem z bootowaniem- zmieniłem priorytet bootowania na odtwarzacz płyt CD/DVD (mam winde na CD), lecz nie wykrywało mi instalatora, tylko wgrywał się Ubuntu. Za pomocą Gparted chciałem sformatować partycje ext3 na ntfs, żeby mieć “podkład” dla nowego systemu, a tym samym usunąć stary system. Usunąłem jedyną partycje, gdzie znajdował się Ubuntu i chciałem zamienić na ntfs, lecz się nie udało. Zostawiłem nieprzypisaną partycję #-o i zapisałem zmiany (sic!) . W wyniku mojej ingerencji :roll: , podczas restartu komputera, zamiast systemu, pojawia mi się komunikat: Grub Loading stage1.5.

Error17.

Laptop to Benq Joybook A52/c41, wersja biosu: 1.09 (Phoenix bios). Procesor Intel Celeron M CPU 520, 1.60 Ghz

Spróbuj włożyć płytę instalacyjną Windowsa i naprawić system. Powinien on nadpisać MBR i wywalić GRUBa.

Włożyłem instalatora, lecz nic to nie pomaga. Nadal instalator nie potrafi sięzaładować. Próbowałem także wkładać płyty Live Instalerami (np. Ubuntu, Gparted), lecz także komputer nie wychwytuje tych płyt. Spróbuję jeszcze z USB. O ile widziałem, laptop posiada bootowanie z USB, przegrałem pliki z Windowsa na USB, ustawiłem priorytet na także nic się nie dzieje.

Jeśli uda Ci się uruchomić jakąś dystrybucję Linuksa, wyczyść sektor rozruchowy MBR. Płyta z Windowsem jest oryginalna? Z oryginalnej płyty instalator powinien ruszyć bez żadnego zająknięcia.

Pozdrawiam!

Płyta Windowsa nie jest oryginalna. ściągnąłem system z internetu ze strony microsoftu. Spróbuję jeszcze zrobić usb startowy z Ubuntu, może się uda w ogóle coś zainstalować. Najwyżej jak uda mi się zainstalować Ubuntu, ustawiając z 2 partycje- 1 systemową (Ubuntu), 2 na Windowsa, później drugą partycje spróbuję przerobić na ntfs, zainstaluję tam windowsa, a na sam koniec sformatuję partycje z Ubuntu. Trzeba coś wykombinować. :lol:

Albo po prostu pożyczę płytę od kolegi… XD

Jakim programem nagrywałeś obraz na płytę? Z jaką prędkością? Myślę, że oficjalny obraz systemu nie powinien sprawiać problemu. Próbowałeś startować Ubuntu z pendrajwa? Jeśli uda Ci się uruchomić, wyczyść MBR poleceniem.

sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=1

Pozdarwiam!

Próbowałem uruchamiać Ubuntu z pendrive`a- nic się nie działo, a na innym komputerze- poszło ok. Sprawdzałem tą płytę z obrazem windowsa na innym komputerze- płyta uszkodzona. Coś mi się wydaje, że problem tkwi w bootowaniu- komputer nie chce wykrywać żadnych nośników oprócz twardego dysku. Słyszałem, że jest jakiś myk :stuck_out_tongue: , żeby odłączyć twardego z laptopa, znaleźć przejściówkę z HDD laptopa na SATA i jakoś zainstalować na stacjonarnym kompie, ale nie wiem jak się za to wziąść, czy to nie jest mit, może są jeszcze jakieś inne rozwiązania… :frowning:

W ogóle dziwny jest ten Bios na laptopie. Jedynie co można w nim zrobić to ustawić datę, godzinę, priorytet bootowania (teoretycznie :expressionless: ), a nie ma jakichś zaawansowanych opcji (domyślam się, czemu nie ma, bo jakbym chciał podkręcić procek lub kartę, to lapek sfajczyłbył mi się- co innego w stacjonarnym, zawsze można dokupić jakichś duży wiatrak i łuuuuu!! Leci… XD)