Ubuntu i kilka pytan

Witam.

Właśnie zainstalowałem Ubuntu :smiley: instalacja przebiegla dosc szybko… z wyjatkiem partycionowania dysku przy tym posiedzialem dobre 15min :slight_smile:

w czasie instalacji czystalem forum… gralem w “miny” - sapera :stuck_out_tongue:

wszystko ladnie pieknie ale teraz mam pytanka…

  1. Jak sie uruchamia komputer jest do wybrania (z 5 rzeczy Ubuntu… typu recovery itp) i 1 windows Xp… czy nie mozna jakos tej listy skrocic? zeby byly 2 rzeczy do wybrania 1 Ubuntu i 1 XP

  2. Troszke sie zawiodłem na “Oprawie graficznej” czy tam srodowisku graficznym przedtem uzywalem knopixa (odpalanego z cd) i bylo duuuzo ladniejszy tutaj jakos tak szaro…

  3. Da sie zmienic pasek zadan? no poprostu dobija mnie :smiley: jakis cienki i szary…

  4. Mam do sciagniecia 118 Aktualizacji… 200mb :expressionless: sciagac?

  5. Jak ustawic zeby na komputerze bylo 2 konto? dla mojego brata…

  6. Ubuntu ma aplikacje na pulpicie… “Instalacja aplikacji Non-Free” - w czasie instalacji czytalem ze jest tam kadu Xmirc itp… ale jak na to klikam mam podac w konsoli haslo… podaje te co ustawilem przy instalacji i pisze ze zle… :?

To narazie tyle… z gory dziekuje za odpowiedzi :smiley:

Co do tego środowiska graficznego, to pewnie masz Gnome, które jest Ubuntu. Domyślam się ze w knopixxie było KDE. KDE jest w Ubuntu, ale można jest doinstalować do Ubu z Gnome.

Ooo przypomnialo mi sie :slight_smile: cedega - jak to dokladnie dziala?

Złączono Posta : 23.02.2007 (Pią) 19:20

Tak w knopixie bylo KDE tu chyba nie ma a szkoda

Złączono Posta : 23.02.2007 (Pią) 19:20

Jak doinstalowac?:slight_smile:

Cedega - o ile pamiętam to zamienia instrukcje DirectXa MS’a na instrukcje OpenGLa.

KDE można doinstalować przez dodanie repozytoriów i wykonanie w konsoli: sudo apt-get install kubuntu-desktop.

  1. można, w konsoli wpisz: sudo gedit /boot/grub/menu.lst na samym dole jest lista z wyborem systemów i tam zmieniasz sobie ustawienia ładowania systemów. Ale przed tym utwórz sobie kopię tego pliku: sudo cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/menu.lst_bkup

  2. Knoppix ma standardowo środowisko KDE, a w Ubuntu jest GNOME. Ale nie przejmuj się. Zobacz: pulpity na forum Ubuntu GNOME wcale nie musi być brzydkie :smiley:

  3. Wszystko się da. :smiley: W końcu to Linux i to on się dostosowuje do Ciebie, a nie jak w PEWNYM, innym systemie, Ty do niego :stuck_out_tongue:

  4. Możesz sobie odznaczyć część i zainstalujesz kiedy indziej :smiley:

  5. Z menu wybierasz System ->Administracja -> Użytkownicy i grupy i ta dodajesz nowego użytkownika.

  6. Hasło musi być takie samo jak to co ustawiłeś przy instalacji. Może się pomyliłeś przy wpisywaniu. Spróbuj w konsoli wpisać: sudo sh /opt/nonfreeinst/install.sh

Jakby coś jeszcze to zapraszam na http://forum.ubuntu.pl/ :smiley:

Cedega - hmm to znaczy ze gry z windowsa beda dzialac?

Nie bardzo rozumiem co napisales…

Dokładnie to rootkit miał na myśli :smiley:

Ale w Wine też działają :slight_smile:

TAK.

Klikasz ppm na pasek i usuwasz dodajesz itp :smiley:

Tak, działają, ale Wine dużo gorzej radzi sobie z grami niż Cedega. Ja ostatnio puściłem sobie GTA SA na Cededze :slight_smile:

A ja SW: Jedi Academy na Wine :stuck_out_tongue:

Hehe no narazie jest dobrze zmienilem tapetke i wygaszacz ekranu :stuck_out_tongue: dodalem nowego uzytkownika

  1. ale z tym paskiem to nie wiem jak go zmienic… napisz jakas instrukcje :slight_smile:

Co do pkt 6. to wpisalem… podalem haslo i dalej pisze ze zle… a haslo jest to co wpisuje bo inny program chcial haslo podalem mu je i przyjal…

Pozdrawiam :slight_smile:

Złączono Posta : 23.02.2007 (Pią) 19:39

Wine i Cedega - dacie na nie jakies namiary ?:smiley:

Na panelu klikasz prawym przyciskiem myszki i wybierasz Właściwości i konfigurujesz kolory, rozmiar, itd.

Co do hasła to nie mam pojęcia, co najwyżej mogę ci powiedzieć SOA#1: Mi działa :stuck_out_tongue:

Wine - http://www.winehq.com , Cedega - troche kapusty i http://www.transgaming.com :slight_smile:

Jakim panelu…? gdzie on jest? :?

Dzieki :smiley:

Dla wyjaśnienia: możesz też się pobawić w kompilację jak chcesz za darmo, ale jako początkującemu tego nie polecam…

Panele to to, gdzie masz menu. W skrócie: to długie, przez cały ekran :stuck_out_tongue:

Złączono Posta : 23.02.2007 (Pią) 19:50

Też możesz. Tak samo :smiley: Tylko zrobić to na dolnym.

Aaahhh znalazlem panel… ten pasek u gory :slight_smile: juz zrobilem… tylko ze mi chodzilo bardziej o ten pasek na dole :stuck_out_tongue:

Faktycznie tak samo :stuck_out_tongue: dzieki

Złączono Posta : 23.02.2007 (Pią) 19:55

http://www.kadu.net/w/Pobierz:Ubuntu - skad mam wiedziec ktore wpisac z tych polecen? :?

Złączono Posta : 23.02.2007 (Pią) 19:59

Czemu w monitorze rejestru jest ciagle uzycie procesora na poziomie 80% jak nic nie robie? :shock:

To zależy jaką wersję Ubuntu ściągłeś. Na stronie Kadu masz wyszczególnione opisy dla kolejnych wersji Ubuntu.

Też tak miałem czasami. Wystarczy prawym przyciskiem myszy na winowajcy i wybrać Zabij proces. :wink: I jakoś mi się system nie rozsypał, więc to raczej bezpieczne.

No ale ja nie wiem jaka mam wersje i ktore polecenie wybrac… :?

Miałeś na pulpicie ikonę Zainstaluj aplikacje Non-Free, itp.??