Ubuntu i linux-686

(Woocash304) #1

Wiatm!

Otóż mój ubuntu nie jest demonem szybkości tak więc chcę podmień jajko pod moją architekturę, mógłbym kompilowac, ale, nie wiem czy sobie poradze, tak więc chciałem:

sudo apt-get install linux-686

i moje pytania: czy to napewno jest bezpieczne i czy to poprawi osiągi mojej "rakiety" (duron 1.2GHz, 128MB RAM, GeFoce 2MX/MX400)??

(Antyspam424) #2

Śmiało instaluj, to jest paczka która pociągnie za sobą trochę zależności niezbędnych do uruchomienia systemu. Osobiście mam 'linux-k7' bardziej przystosowaną dla athlonów i nie musiałem nawet reinstalować sterowników grafiki.

(Woocash304) #3

oki, dzięki za info, już ściągam, tylkko transfer jest okropnie mały, i jeszcze jedno: po wgraniu tego nowego jajka nie bedzie problemów z uruchomieniem systemu??

(Antyspam424) #4

W GRUBie będziesz miał wybór pomiędzy kernelem '686' a '386'; uruchom narazie na jajku 686, jesli wszystko bedzie działało możesz usunąć '386' (jesli chcesz).

(D4r3ks) #5

docamon, da sie zauwazyc jakis skok wydajnosci? mam athlona 1000mhz

(Woocash304) #6

może ja odpowiem, wielkeigo skoku nie widze, ale przynajmniej u mnie system odpala się o 21sekund szybciej

w pracy zauwazyłem niewielką poprawę wydajności, ale głowne słowo: POLECAM przesiadke na i686

(D4r3ks) #7

21 sekund to jest wielki skok :wink:

(Woocash304) #8

szczegolnie ma mój sprzet (patrz pierwszy post)

(Antyspam424) #9

Szczerze mówiąc nigdy nie mierzyłem czasu uruchamiania i nie jestem w stanie Ci tego powiedzieć. Pewnie jest róznica; (subiektywnego odczucia) dla mnie priorytetem jest aby system uruchomił się poprawnie, czas jest mniej ważny :wink:. Największą szybkość podczas uruchamiania daje wyłączenie zbędnych demonów.

BTW "Kopa" dla systemu daje biblioteka 'libc6' skompilowana pod własny procesor, w repo jest pod 'i686' i też dużo daje :).

(Woocash304) #10

docamon możesz mi więcej o niej powiedzieć, zainsteresowałes mnie tym :smiley:

(Dawidmo84) #11

Woocash304 , przede wszystkim jak narazie masz tylko kernel dla i686, możesz nie odczuć szybkości działania bo cała reszta softu dalej jest skompilowana jako i386.

(Woocash304) #12

dawidmo zdaje sobie z tego sprawe, ale sam nie czuję sie na siłach, żeby kompilowac cały system

(Antyspam424) #13
sudo apt-get install libc6-i686

Poczytaj dyskusje na forum.ubuntu.pl tutaj i np. tutaj o optymalizacji itp.

(Dawidmo84) #14

To dobrze, nie wszyscy jednak zdają sobie z tego sprawę

Jak na razie Ubuntu moim zdaniem nie będzie kompilowany na np i686, bo bazuje na Debianie, a jak wiadomo ten typ tak ma (i386)

Szybszy start możesz też uzyskać kompilując kernel pod swój sprzęt, a także okroić lub wyeliminować initrd 8)

(Antyspam424) #15

to też, ale przede wszystkich humanity to others.

(Woocash304) #16

no właśnie, a ja specjalne wgrałem juz gotowe jajko pod moją architekture, ponieważ narazie kompilacji systemu i bibliotek unikam jak ognia, bo tak jak pisałem nie czuje się na siłach, tylko coś sknoce i system trza stawiac od nowa, a to mi się nie uśmiecha, już chciałem zrobic tak, aby na innej partycji postawic jeszcze raz ubuntu i tam sie bawić w takie rzeczy, jednak zrezygnowałem, ale mysle, że predzej czy później.... :wink: w końcu kompilacja na moim sprzecie chyba mnie nie minie

ale wracając do tej libc6, ten numer nie przejdzię jeśli najpierw nie skompiluje na nowo jądra, tak??

(Antyspam424) #17

Zainstaluj z repo jak podałem i też będzie dobrze; jesli chcesz tak wszystko kompilować to zainteresuj się Gentoo.

(Dawidmo84) #18

Nie wydaje mi się, kernela kompilujesz po to aby o dostosować do sprzętu wyrzucić zbędny kod do obsługi jakiś "kosmicznych chipów" których nigdy miał nie będziesz, itd

Złączono Posta : 23.08.2006 (Sro) 21:32

podobno ta niby szybkość z kompilacji ściśle pod procek to tylko legenda

(Antyspam424) #19

Czy ja coś pisałem o szybkości? Prędzej o dostosowaniu systemu pod siebie i swój sprzęt.

[ot]Zaczyna się tu robić mały offtop. Pewnie moderatorzy juz śpia :P. Dobra idę spać bo bredzę :stuck_out_tongue: [/ot]