Ubuntu i Norton Ghost

Mam 2 pytania

1.Ghostem 8.2 zrobiłem obraz partycji “/” ubuntu orginalnie partycja ta ma ponad 5GB a obraz zajmuje 2GB Czy coś się mogło zepsuć/ niedokończyć ??

2.Czy przywrócenie Ubuntu Ghostem jest wogóle możliwe??

Złączono Posta : 23.10.2006 (Pon) 13:27

aha teraz patrze i są 2 pliki jeden @GB a drugi GB jeden *gho a drugi *ghs

I najprawdopodobniej jest wszystko OK

  1. Ghost potrafi kompresowac do obrazu dane (więc pliki mniejsze)

  2. .gho to plik pierwszy (ten wskazujesz przy odzyskiwaniu) .ghs to kolejne pliki tego samego obrazu. Ghost jak pamiętam robi max pliki do 4GB (a może 2GB …) a jak się nie mieści w jednym tworzy kolejne

Problem możesz mieć ewentualnie z bootsectorem (i bootloaderem) jeżeli to inna partycja. …

bootloadera umiem przywracać więc chyba będzie ok :smiley:

Ghost komresuje pliki(można ustawić na mniejszą lub większą komresję) i dlatego wielkość plików jest mniejsza.

Ghost radzi sobie też z zapisywaniem partycjami Ext2 i Ext3 Linuxa. Musimy tyko sprawdzić czy będzie mógł odczytać z partycji na którą zapisujemy.

Wielkość jednego pliku jest ograniczona do 2GB i po przekroczeniu tej wielkości są tworzone kolejne pliki z rozszerzeniem .ghs. (Automatycznie lub sami podajemy nazwę)

Przy odczycie program sam sobie radzi z ich łączeniem.

Czy będzie można odczytać obraz partycji to w dużym stopniu zależy od wersji Ghosta czy np. jest to 2002(Zapisuje na partycję NTFS ale nie odczytuje z partycji NTFS i trzeba zapisać na partycję FAT32 aby potem móc odczytać.) czy 2003.(Zapisuje i odczytuje z partycji NTFS).

Wynika z tego, że musimy zapisywać obraz partycji na taką partycję z której będziemy mogli potem odczytać, co łatwo sprawdzić uruchamiaj Ghosta właśnie w trybie do odczytu. Local–>Partition–>From image)

A gdzie ustawić kompresję ?>?

Jak zapisujesz obraz partycji na dysk to pojawia się okienko o nazwie:Compress image file?

No i masz do wyboru: No(bez kompresji), Fast(taka średnia), High(wysoka)

Gdy wyższa kompresja to tochę dłużej trwa ale czy to takie ważne? Dla mnie najważniejsze jest aby plik był najmniejszy. Ostatecznie nie codzień tworzy się obraz partycji, dlatego zawsze ustawiam na high.

Mała poprawka. Chyba jednak 4GB. Przynajmniej ja mam w pracy plik ok 3,7GB na jednym z komputerów.

(może to zależy od wersji Ghosta)

Mi się wydaje że 4 GB bo płyta DVD ma 4,7GB.

To zależy od wersji Ghosta.

heh teraz sobie chciałem w ghoscie zrobić obraz C a tu taki błąd

capture1oo2.jpg

a jak klikne w yes to:

capture2re4.jpg

A jak uruchamiasz tego ghosta? Z windowsa?

Obraz partycji systemowej radzę wykonywać z dysku startowego lub dyskietki.

Tak z Windowsa

Złączono Posta : 24.10.2006 (Wto) 17:13

klikam na Norton system work a później na Norton Ghgost

Ja tworzę obrazy partycji z dysku startowego na którym jest też ghost. Wszystko przebiega bezproblemowo i szybko. Nagranie obrazu 3 min. Odczyt 30 sek i nie zdarzył mi się nigdy błąd. Podobnie z takim programem jak Partition Magic, zawsze uruchamiam z dysku startowego. Próbowałem raz zmienić wielkość partycji z windowsa i też wyskoczyły błedy. Od tej pory nigdy tego nie robię z Windowsa. Windows to jest windows i wszystkiego można się spodziewać, a przede wszystkiem kłopotów.

A jak zrobić z dysku startowego ??

Napewno z Ghostem dostałeś instrukcję obsługi w helpie opis też jest…

ale jednak wolał bym to zrobic z windowsa

powiedzcie czego dotyczy ten błąd ;/

Tu masz polskie instrukcje do pobrania jeżeli na płycie instalacyjnej Ghosta znaleźć nie możesz (powinny być).

Co prawda do nowszych wersji ale powinny pomóc:

POBIERZ