Ubuntu i partycje - jak?

Jak przy instalacji Ubuntu (wersja 17) zrobić by była jedna partycja z moimi danymi ?

Instalując linuxa tworzysz tylko jedną partycję : / – ext4 z księgowaniem i na niej instalujesz system.
http://www.ubuntu-pomoc.org/instalacja-ubuntu-partycjonowanie-dysku/

Hmmm… To trochę lipa.

Wyczytałem, że “coś a’la partycje” da się, tylko jak zmusić przy instalacji Ubuntu by się dało ?

Robisz główną na system jako / Kolejną na konfigi i inne takie jako /Home, zaś potem /swap na swap i zrób sobie na przykład do tego jakąś taką na śmieciory wszelakiej maści /tu-sobie-nazwę-wymyśl
I tyle.

Ale nie ukazuje mi sie żadne okienko w którym mogę to ustalić…

Dobra, mam okienko z “partycjami”, ale nic tam nie mogę zrobić prawie. Jest kilka rzeczy, ale ani zmienić rozmiaru, ani coś dodać… Ech.

Uruchamiasz instalację linuxa , w momencie w którym widzisz dysk masz tam miejsce przykładowo 500 GB , jeśli to czysta instalacja masz tam brak partycji i "podpis miejsce nieprzydzielone, zaznaczasz na tym miejscu PPM i tworzysz nowa partcję np : / - 100 GB , z pozostałego (400 GB) miejsca wydzielasz partycję 399 GB jako - Home , reszte miejsca (nieprzydzielone) zaznaczasz i tworzysz SWAP / przestrzeń wymiany. Uprzedzając twoje pytanie - nie wi9em czy masz dysk 500 GB dostosuj swój dysk w/g tego co napisalem

Chcesz mieć wszystko na jednej partycji (system i dane) czy dane na osobnej?

Nie rób spod installera, bo się pomylisz i doopa będzie. Poza tym instalerowe partycjonowanie lubi płatać psikusy. Odpal sesję live, odpal w niej Gparted i nim sobie porób co chcesz. Potem tylko w instalatorze podmountuj odpowiednio partycje i po sprawie.