Ubuntu i połączenia po protokole X11 i XDMCP

Potrzebuje się nauczyć nawiązywać takie zdalne sesje a z linuxa jestem raczej zielony i same problemy.

W sieci niewiele znalazłem na ten temat.

Czy ktoś będzie tak dobry i podpowie jak nawiązać połączenia po X11 i XDMCP ? Dalej już sobie jakoś dam radę sam.

Mam 2x ubuntu, jeden o nazwie host , drugi server , oba uruchomione na VirtualBox - Auto DHCP na obu IP: 10.0.2.10

-a może moze mam na sztywno wpisać?

Poczytałem różności w sieci i potem na pierwszym tak kombinowałem w konsoli:

Ale dostaję kolejno takie komunikaty

CO robię źle? Jak zrobić żeby działało?

A o XDMCP czytałem że w ubuntu podczas logowania wybiera się odpowiednią opcje by włączyć.

Pytanie, czy bez tego da się normalnie z konsoli tak jak X11 no i jak to zrobić?

Nie tak. Po pierwsze wpisz adresy ręcznie, na obu hostach muszą być różne adresy IP.

Po drugie wirtualne maszyny muszą być w wirtualnej sieci LAN - jest to jedna z możliwości konfiguracji sieciówek… minusem takiego rozwiązania jest bark internetu.

Można to obejść używając dwóch wirtualnych kart sieciowych (jedna NAT (klient DHCP), druga wirtualny LAN (adres wpisany z palca)) na jednej z maszyn i włączenia routingu. Wówczas drugą maszynę konfigurujesz dla tej pierwszej (np.: brama na drugim to adres IP interfejsu vLAN pierwszej maszyny itd)

tak myślałem że będzie trzeba ręcznie wpisać :?

W obu systemach mam po 2 sieciówki, eth0 - manual, eth1 - auto dhcp

W systemie A wpisałem: IP 192.168.1.2, Maska 24, Brama 0.0.0.0

W systemie B: IP 192.168.1.3, Maska 24, Brama 192.168.1.2

-tylko z tym włączeniem routingu to nie wiem co to ma być. :frowning: Mogę prośić o wyjaśnenie takie w wersji dla idiotów? :lol:

Co do robienia routera na systemie Linux, to jest temat nie z tej bajki.

Poszukaj na Google, np.: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=4706

Natomiast co do sedna problemu:

Konfiguracja maszyn powinna wyglądać tak (z punktu widzenia VB):

Maszynka 1: Karta 1:

Attached to: NAT

Maszynka 1: Karta 2:

Atttached to: Wewnętrznej sieci (Internal Network)

Network Name: NET (nazwa może być dowolna)

Maszynka 2: Karta 1:

Atttached to: Wewnętrznej sieci (Internal Network)

Network Name: NET (bedzie do wyboru z listy)

Po włączeniu maszyn konfiguracja pod Linuksem:

M1:K1 - Klient DHCP (dostanie adres 10.0.2.10)

M1:K2 - ifconfig eth1 192.168.0.1 up

M2:K1 - ifconfig eth0 192.168.0.2 up

Teraz już powinny się widzieć, możesz użyć polecenia ping by to potwierdzić. Na M1 powinien być też internet.

Jeśli zrobisz routing na M1, wtedy na M2 należy ustawić trasę : route add default gw 192.168.0.1

i dns : echo “nameserver 192.168.0.1” > /etc/resolv.conf by i na M2 mieć internet.

No i dobrze, sieć już działa, na pierwszym systemie doinstalowałem serwer ssh, na drugim nawiązałem połączenie i jest cacy tylko co dalej?

nawiązałem połączenie z maszyny B (192.168.0.2) do maszyny A (192.168.0.1), wrzucam: xauth 192.168.0.1 i kaszana, dostaję:

xauth: (argv):1: unknown command “192.168.0.1”

a jak dam samo xauth, to ląduje w:

xauth>

daję 192.168.0.1 i dostaję;

xauth: (stdin):1: unknown command “192.168.0.1”

Co robię żle??

Czy ktoś moze podpowiedzieć jak powinno dalej wyglądać w konsoli poprawne nawiązanie połączeń po X11 i XDMCP bo ja coś widocznie chrzanię.

Do X11 nie ma cudów, praktycznie działa out-of-the-box. Wystarczy nawiązać połączenie z opcja -X

Np.:

Na maszynie A, w termianlu:

A># ssh -X user@192.168.0.2

user@192.168.0.2’s password:

B># gnome-terminal &

Powinno wyskoczyć okienko Gnome Termianala z maszyny B

Upewnij się iż na maszynie B, w sshd_config są linie:

Jeśli wyskoczą jakieś błędy – napisz jakie.

Co do polecenia xauth, to chyba pomyliło Ci się z xhost…

ssh_config i sshd_config były ok.

Faktycznie działa, dziękuje pięknie za pomoc z x11 :spoko:

z tym xauth zasugerowałem się tym co naprzykład jest na stronie http://wiki.kis.p.lodz.pl/lab/index.php … _sesja_X11

A jak dawałem jeszcze export DISPLAY… - to wysypywało mi jakiś error że coś niepoprawny DISPLAY i to niezaleznie czy podałem tam numer ip czy localhost.

A bez tego wszystkiego można już spokojnie działać tak jak napisałeś, wystarczy samo połączenie :slight_smile:

A jak wygląda sprawa z XDMCP?

Da się też tak przez terminal, czy tylko można przez wybór XDMCP w opcjach okna logowania? (tam otwiera mi sie okno z pustą listą, a jak chcę dodać ip maszyny zdalnej to nie łączy)

Będe dozgonie wdzięczny za pomoc jeszcze z tym dziadostwem -najchetniej własnie przez terminal jeżeli to tylko możliwe.

Dodam, że na obu maszynach w Administracji w ustawieniach ekranu logowania w zdalnym mam ustawione na “taki sam jak lokalny” -czy cos w tym stylu.

Co do XDMCP najlepiej użyć Xnest lub innego podobnego w funkcjach.

Wtedy można otworzyć drugą sesję, tj. będąc i pracując na maszynie A otworzyć sesję z maszyną B

sudo aptitude install xnest

Xnest :1 -ac &

export DISPLAY=:1

Co do ostawień gdm - nie pamiętam, na maszynie do której się łączysz musi być zezwolenie na XDMCP

Więcej na Google.

Chyba się udało, wygląda że działa. :smiley:

Mam jeszcze takie drobne pytania:

-jak się połącze przez xnest, to w trakcie logowania wyskakuje ostrzeżenie z info że ten użytkownik jest już zalogowany kontynuuj/przerwij czy coś w tym stylu. Po pchnięciu go dalej już się pulpit pojawia i jest ok.

Czy da się jakoś to okienko z tym komunikatem wyeliminować?

-wszystko mam poustawiane ale jak wyłącze system i potem włacze go ponownie, to sieciówki są poprzestawiane na auto dhcp, czy da sie jakoś zapisać ten ręczny konfig żeby po kazdym ponownym rozruchu takiego wirtualnego systemu nie trzeba było sieciówek konfigurować?

-z czystej ciekawosci zapytam jeszcze na jakiej zasadzie działa to logowanie do xdmcp z poziomu okna logowania? Jak już pisałem po wybraniu tej opcji rozruchu pojawia mi się pusta lista a powinien tam być chyba ip mojego drugiego systemu. A nawet jak wpiszę go z palca, to nie łączy w ten sposób. Co jest potrzebne by tamten sposób działał?

-i ostatnie pytanie, czasem w sieci gdzieś trafię na jakies wzmianki o xhost i xauth w kontekście takich zdalnych sesji - o co w tym chodzi? czy i jak mozna je wykorzystać w takich połaczeniach?

Sory za głupie pytania, ale dopiero się uczę a w sieci na ten temat nic w bardziej przystępnej formie jeszcze nie znalazłem. Zawsze lepiej zapytać kogos kto w tym siedzi.

barmazu, dziękuje bardzo za pomoc

Postaram się odpowiedzieć na pytania, choć specjalnie ekspertem w tej materii się nie uważam :slight_smile:

  • Jeśli jesteś zalogowany na maszynce B jako X i robisz też logowanie XDMCP z maszyny A na B, logując się jako X system reaguje właśnie w ten sposób. Chodzi głownie o zmiany jakich może dokonać użytkownik X z jednej sesji temu drugiemu. Nie wiem czy da się wyłączyć to ostrzeżenie, najszybciej będzie stworzyć drugiego użytkownika.

  • Przykro m ale nie wiem, jak to jest w Ubuntu. Poszukaj na Google, ja znalazłem coś takiego: http://www.ubuntugeek.com/how-to-set-a- … -ibex.html

  • Myślę, że to może być związane z problemem z adresem IP… Nie wiem, powinno działać.

  • Najlepiej będzie jeśli poczytasz o tych poleceniach albo na Google albo man xhost, man xauth

dziękuje raz jeszcze, już wszystko wiem. :spoko:

Masz u mnie :piwko: :wink: