[ubuntu] instalacja netbeans

Hej!

Zassałem sobie netbeans PHP wersje dla linuxa ze strony projektu i nie mogę jej zainstalować :confused: Ustawiłem chmod a+x i nadal nie działa jak uruchomię to nic się nie dzieje :wink: Pomoże ktoś?

Aha i jeszcze takie pytanie btw :wink: Jak uruchomić jakiś program z poziomu graficznego interfejsu (nie terminalu) na prawach roota ( po podaniu hasła ofc)? Bo w terminalu to mam sudo… chyba.

Proszę o odpowiedź i pozdrawiam

Przy pomocy graficznego narzędzia Gksu dla Gnome lub Kdesu dla KDE albo w terminalu zaloguj się na roota lub przy pomocy sudo wpisz nazwę programu, który chcesz uruchomić, np. menedżer plików, który nazywa się nautilus w ten sposób:

sudo nautilus

lub jeśli chcesz coś edytować, np:

sudo gedit /etc/apt/sources.lst

Opdal w konsoli i wklej ewentualne błędy na forum. Tak poza tym netbeans powinno być w repo Ubuntu.

Pozdrawiam!

Wprawdzie Gksu prosi o podanie hasła w okienku, ale wciąż jest to polecenie, które gdzieś trzeba wklepać :stuck_out_tongue:

skoro czekam na odpowiedź roobal w innym moim wątku, wymądrzę się tutaj :slight_smile:

(Zakładam, że korzystasz z GNOME)

Jeśli program uruchamiasz przez aktywator (ikonę obok menu, na pasku), to prawy-klik na nią, właściwości i w polu “polecenie” dopisujesz na początku "Gksu " (pamiętaj o spacji)

Jeśli program jest w menu, robisz podobnie, ale do właściwości musisz się dostać przez projektanta menu (System -> preferencje -> Menu główne)

a najlepiej nie uruchamiać programów na prawach roota :wink:

To, że trzeba dodać gksu do aktywatora to ja wiem, kolega się tylko pytał o aplikację graficzną to mu podpowiedziałem a nie pytał póki co jak używać, zapewne oprócz wymienionych przeze mnie są i inne codzinnie powstają nowe aplikacje, o których codzinnie dowiaduje sie o nowej :slight_smile:

Gksu pewnie ma możliwość konfiguracji, gdzie na przykład można dodać programy, które ma uruchamiać :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dzięki ogarnąłem po części;-)

Pogooglowałem i znalazłem ze pod konsolą uruchamia się programy ./NAZWA. No to sobie uruchomiłem i wypluło:

No to właśnie sobie zassysam JDK. Za chwile zdam relacje :wink:

Dodane 02.06.2009 (Wt) 23:48

No zainstalowałem JDK tylko to mi się wypakowało do katalogu w folderze gdzie mam wszystkie pliki downloadnięte… no i netbeans sie znów nie chciało zainstalować. Wyczytałem żeby podać jeszcze paramtery ze ściężką JDK no to daje w konsoli tak:

./netbeans.sh --javahome /media/Dane/Downloads/jdk1.6.0_14

Nie wiem dokładnie jaką “składnie” ma podawanie parametrów w linuksie no ale chyba dobrze podałem ale wywala błąd:

No i tutaj rodzi się pytanie gdzie wypakować to jdk żęby programy automacztycznie to mogły znależć?

EDIT:

Znalazłem gdzie jest błąd - konsola nie widzi tego folderu ostatniego jdk1.6.0_14, dlaczego? uprawnienia dla tego pliku są takie:

  1. BTW w jakiej kolejnośći są podawane te uprawnienia? user/grupa/root?

EDIT2: Próbowałem coś takiego chmod a+x jdk1.6.0_14 ale nadal nie działa :confused:

EDIT3: Okej już ogarnąłem, jednak był błąd w ścieżce :wink: Wziąłem przez ten menadżer plików i mi zjadł jeden folder w ścieżce i nie zauważyłem na początku, ale teraz jest już git :slight_smile:

używanie su/sudo nie jest konieczne - możesz zainstalować netbeans w swoim katalogu domowym, nawet kilka różnych wersji np. nighty, byle w osobnych katalogach. Ustawianie atrybutu “x” też tak na dobrą sprawę nie jest konieczne - “sh ./skrypt.sh” czy “bash ./skrypt.sh” i tak uruchomi skrypt . W konsoli używaj dopełniania klawiszem tab to nie będzie problemów z literówkami w ścieżkach :slight_smile:

Nie koniecznie, stwórz sobie najprostszy skrypt bash i spróbuj uruchomić bez nadawania mu wykonywalności (chmod +x), nie uruchomi się a plik będzie traktowany jako plik tekstowy. Natomiast jeśli uruchamiasz plik w ten sposób ./plik.sh albo uruchamiasz w ten sposób sh plik.sh , w pierwszym pomijash polecenie sh, gdyż i tak wykonałeś polecenie uruchominia ./

Pozdrawiam!