[Ubuntu] jak zmienić właściciela folderu i jego zawartości?

Witam,

mam taki problem:

w jednym z moich folderów znajduje się bardzo dużo plików, które są przydatne dla wielu użytkowników. Dlatego stworzyłem grupę “all” (w System -> Użytkownicy i Grupy). Teraz chciałbym zmienić ustawienia folderu i wszystkich plików w nim zawartych tak, abym właścicielem był ja oraz grupa “all”. No dobra. wszedłem w terminal i wpisałem:

i tam była zakładka w menu:

wlazłem w to i zmieniłem właściciela dla wybranego folderu na ten który chciałem. Niestety okazało się że właściciel został zmieniony tylko dla wybranego folderu, natomiast pliki w nim zawarte nadal należały tylko do mnie (a nie do grupy “all”).

Więc moje pytanie:

jak zmienić właściciela folderu oraz zawartych w nim plików “za jednym zamachem”?

Ogólnie

man chown

Opcja -R do zmieniania właściciela rekurencyjnie w katalogu. Czyli coś w stylu chown -R dotychczasowy_user:NOWA_GRUPA. Jeśli masz tam symlinki to jeszcze kwestia opcji -h.

wpisałem:

cd [sciezka do katalogu]

potem:

man chown -R piotrek:all

i mi manual wywaliło

Wykonaj w terminalu

chgrp -R all /ścieżka/do/folderu/dla/wszystkich

A jeszcze lepiej :twisted:

man chgrp

man chown
chown -R piotrek.piotrek /ścieżka/do/katalogu

Potem jeszcze sprawdź prawa, gdyby się nie przeniosły:

chmod -R a+rwx /ścieżka/do/katalogu

Poleceniem:

man nazwa_programu

uruchamiasz instrukcję obsługi programu -> manual.

Owszem, bo man wyświetla manual. Wybacz, jeśli nie jesteś zaznajomiony z podstawami, mogłem wprowadzić w błąd. Pisząc “man chown” zachęciłem do poczytania tego manuala. Wpisując “man chown” uruchamiasz program “man” z argumentem “chown” - który właśnie wyświetli manual dla chown. Natomiast oczywiście by zmienić właściciela pliku trzeba wywołać program chown, więc wpisać “chown i_tu_rożne_opcje”.

// edit: widzę, że w międzyczasie podano lepsze rozwiązanie - chgrp, kajam się, zapomniałem o nim.

już jest lepiej :slight_smile: Ale grupa “all” ma te pliki teraz “tylko do odczytu” – Dodane 28.05.2011 (So) 10:37

dzięki wielkie. Już działa

chmod -R g+rwx /ścieżka/do/folderu/dla/wszystkich

w zależności co potrzebujesz :

r - odczyt

w - zapis

x - wykonanie

Trzeba nadać grupie prawa:

chmod -R g+rwx /ścieżka/do/folderu/dla/wszystkich

u - user, właściciel

g - grupa

o - inni

=======

Hehe - nabiliśmy parę dubli … ;]