Ubuntu jako linuksowy serwer na VirtualBoxie - nie można zaktualizować bazy danych pakietów oraz pobrać pakietów

Mam za zadanie postawić serwer Ubuntu. Niestety mam problem od samego początku, gdyż nie mogę zainstalować nic poleceniem apt-get install… oczywiście na koncie root, apt-get update nie chce zaktualizować wszystkiego. Jeśli ktoś mógłby mi pomóc, z góry dziękuję.


Tym razem jest lepiej, ale w przyszłości staraj się precyzyjniej dobierać tytuł wątku. Im tytuł jest precyzyjniejszy, tym większa masz szansa, że zajrzy tu więcej osób, które będą potrafiły Ci szybko pomóc.

roobal

Jeśli mógłbyś podać wersję i Ubuntu i wynik polecenia z konsoli:

sudo apt-get update

 

Z góry dziękuję.

a jak pokazać wynik z konsoli? i poprawka, jestem dziewczyną ;]

Robisz zrzut ekranu, lub wklejasz tutaj zrzut ekranu, a to że jesteś dziewczyną nie ma znaczenia :smiley:

Uruchom terminal / konsolę, potem wpisz taką komendę i Enter:

sudo apt-get update

Wszystko co pojawi się na ekranie zaznacz myszką i skopiuj, wklej na forum w tagach code.

gdyby jeszcze mi się skopiować chciało.

Wykonaj polecenie:

apt-get update > /root/plik_do_pokazania_na_forum.txt

w katalogu /root/ pojawi się nowy plik z którego przekopiuj zawartość tutaj. Jeśli nie wykrywa Ci myszki to w menu bodajże urządzenia możesz zaznaczyć myszkę usb ew. przeszukaj opcje maszyny wirtualnej aby przechwytywała mysz. W maszynie wirtualnej możesz też ustawić współdzielony katalog między systemem gospodarzem i przekopiować go tam.

Jaki typ połączenia sieciowego masz w VirtualBox? Sprawdź czy jest odpowiedź na pingowanie.

ping -c 4 8.8.8.8

dalej nic. może najprostrzym rozwiązaniem by było zdalne sterowanie?

Czekam na odpowiedź.

Bez podłączenia do sieci możesz o tym zapomnieć.

 

Sprawdź czy w VirtualBox w ustawieniach Twojej maszyny wirtualnej ustawiłeś kartę sieciową w trybie bridged/mostkowanym.

Innym sposobem jest sprawdzenie czy w ogóle Twój interfejs sieciowy jest widziany  w systemie. W tym celu wpisz polecenie

sudo ifconfig

I sprawdź czy masz widoczny interfejs “eth0”, a także przypisany adres. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:

 

4d35b472ac3a1104gen.png

 

Jeśli takowego nie masz wykonaj następujące polecenia:

sudo ifconfig eth0 up
sudo /etc/init.d/networking restart
sudo ifconfig

Jeśli nadal nie masz przypisanego adresu IP wklep polecenie:

dhclient eth0

Spróbuj wykonać powyższe czynności i daj znać jaki efekt ostateczny wyszedł…