Ubuntu jako system główny

Witam, przeszła mnie iście szatańska myśl, mianowicie Linux jako system główny.

Z racji tego, że coraz częściej windows mnie zawodzi oraz poznałem lepiej linuxa chciałbym się na niego przesiąść.

Problem stanowią partycje pozostawione w NTFS. Mianowicie obecnie mam 3 partycje, jeżeli skasowałbym C tam umieścił partycje boot, główną i wymiany to co w wypadku pozostałych 2 partycji, na których mam ważne dane a które są obecnie w NTFS? Czy Instalator prze-konwertuje obie na ext4 automatycznie, czy musiałbym zgrać te dane na inny dysk a ten sformatować pod ext4 i ponownie wgrać dane?

Pozdrawiam!

Po pierwsze - po co partycja boot na systemie domowym?

Po drugie - Linux bez problemu radzi sobie z partycjami NTFS.

Nie wiem jak jest teraz w nowym ubuntu ale u mnie było tak, że wejść do dysku w NTFS mogłem, wszystko było widoczne ale niestety Ubuntu nie potrafiło otworzyć żadnego pliku.

Pewniejszym rozwiązaniem jest zakup dwóch cake’ów płyt DVD (koszt 10zł) i zgranie wszystkiego na nie, sformatowanie partycji i ponowne skopiowanie pików na dysk.

może pewniejszym ale ~500 gb nie zgram na płyty dvd o pojemności 4,7 :slight_smile:

co do boota na osobnej partycji to lubie eksperymentować i mógłby się przydać.

No fakt, 500GB jest problematyczne.

Już dawno temu pojawiło się coś takiego jak NTFS-3G (domyślnie w Ubuntu). Dzięki temu bez problemu można odczytywać i zapisywać na partycjach NTFS.

wiem, że się pojawiło, korzystałem z tego.

Ale czy taka partycja będzie równie szybka co ex4, która ma obniżone ryzyko fragmentacji?

Mysle ze areh ma racje linux bez problemowo obsluguje ntfs, jakie sa rozmiary tych partycji i ile masz tych danych? Zawsze mozna przeniesc dane z partycji ntfs na sformatowana wczesniej ext4 pzdr.

ubuntu sobie bez problemu poradzi z ntfs, na początek jednak bym radził zainstalować 2 systemy windows i linux-jako domyślny, niestety nie wszystko można zrobić na linuxie, windows jest zbyt spopularyzowany.

Moja siostra śmiga na UBUNTU 9.10 od ponad roku (przez 8 lat korzystała z Windows), kompletny laik jeśli chodzi o komputer, kupiła sprzęcik bez OS wiec jej postawiłem UBUNTU. W pierwszym tygodniu użytkowania zadała mi kilka pytań i nawet nie marudziła, wiec chyba linux nie jest taki straszny. Fakt że gry nie są jej pasją, wiec pasjans jej wystarcza. Do pracy Open Office i Firefox. Filmik też da się obejrzeć.

Dodane 15.04.2011 (Pt) 1:53

Z partycjami NTFS nie będziesz miał problemów

Linux faktycznie radzi sobie już od jakiegoś czasu z NTFS, ale nie zalecałbym tego jeśli nie zamierzasz korzystać zbyt wiele z Windowsa. Mogą być problemy chociażby z uprawnieniami.

Wiem co mogę zrobić na linuxie a czego nie :stuck_out_tongue:

Czytałem właśnie o tym na jakimś forum, dlatego pomyśle nad zgraniem danych na drugi dysk.

Wyedytuj /etc/fstab

sudo nano /etc/fstab

idopisz coś takiego

UUID=ACB80172B8013BF8 /media/partycja_1 ntfs-3g defaults 0 0

ACB80172B8013BF8 - musisz zmienić to ma być UUID partycji NTFS /media/partycja_1 - to punkt montowania – Dodane 15.04.2011 (Pt) 22:24 – wyświetla uuid

sudo blkid

@gregorsi, Już dawno się nie używa UUID. Wystarczy tylko podać ścieżkę do /dev/

Panowie nie zapominajmy że mamy biblioteki Windowsowe w: wine + playonlinux.

a zaglądałeś kiedyś do fstab?

a grub czego używa do identyfikacji partycji?

UUID można używać, ale jest to niewygodne dla nośników “stałych”.

Nie wiem jak Twój GRUB, ale mój używa formatu /dev/sXY. I jest to GRUB Legacy, więc nie najnowsza wersja.