Ubuntu - Kilka pytań odnośnie tego systemu

Witajcie

W Piątek dostałem dłuuugo oczekiwane płytki ubuntu…Kusi mnie , żeby zainstalować ten system…Ale mam kilka Pytań a mianowicie…

Mój komp nie jest jakiś tam rewelacyjny

Mam 512 MB RAM

40GB(2x po 20 )

Typ procesora AMD Sempron, 1500 MHz (9 x 167) 2200+

Pole Wartość

Nazwa płyty głównej ASRock K7VT4A+ (5 PCI, 1 AGP, 2 DDR DIMM, Audio, LAN)

Mikroukład płyty głównej VIA VT8377A Apollo KT400A

Czy na takim komputerze ubuntu nie będzie się zacinał…?

==============================================

Na dysku D: mam troche wolnego miejsca , czy utworzenie nowej partycji o wielkości 10 GB zaspokoji ubuntu…?Bo nie chciał bym tworzyć kilkudziesieciu partycji…Poprostu jendą a dużą…:slight_smile:

==============================================

Czy jak zainstaluje na osobnej partycji , to podczas włączania komputera wyświetli mi się okieno z możliwością wybrania systemu…

===============================================

Czy moge coś spieprzyć z windowsem podczas instalacji ubuntu…?

===============================================

Czy przed instalacją , mam zrobić jakąś kopie zapasową , czy punkt w przywracaniu systemu…?

===============================================

Czy jest wersja komunikatora tlen.pl na linuxa?

===============================================

Czy Ma ktoś Cracka do ubuntu:)

A tak na serio , kurcze te pytania mogą sie wydawać śmieszne , ale chcem się zapoznać z linuxem , nie miałem jeszcze styczności z tym systemem…

Więc prosze się nie śmiać :oops:

Ps : Ta prośba z Crakiem to był żenujący żart… :stuck_out_tongue:

Pozdr.

Xiqq

Na Twojej konfiguracji komputera większość dystrybucji Linuxa powinno pójść. Ja instalowałem Mandrake 10 na Duron 800, 256RAM, Dysk 28GB.

A niedano Fedorę Core 4 na Sempronie 2200 (1,5GHz), 256 RAM, 28GB dysk i żadnych problemów z niczym nie miałem (no może z odpaleniem neostrady).

Większość dystrybucji instaluje boot loadera w którym będziesz miał możliwość podczas startu systemu wybór systemu.

Jak będziesz ostrożny to nie.

Skopiuj na wszelki wypadek najważniejsze dane na CD np. Gdyby cos sie nie udało.

Tlenexx chyba jest odpowiednikiem Tlena na Linuxa.

Cracka nie potrzeba.

Dzięki adam9870

Mam jeszcze pytanie odnośnie partycji…

Czy 10 GB spokojnie wystarczy??

Tyle co z neta korzystać , gadać ze znajomymi i ET zainstalować(Wolfenstein - Enemy Territory)

adam9870 napisał:

Większość dystrybucji instaluje boot loadera w którym będziesz miał możliwość podczas startu systemu wybór systemu.

A no właśnie , większość ale czy ubuntu ma?! :wink:

A czy trudno skonfigurować neostrade pod linuxa(ubuntu)

Pozdr.

Xiqq

Złączono Posta : 08.04.2006 (Sob) 16:18

Delikatnie mówiać jestem newbie :slight_smile:

10 GB powinno spokojnie wystarczyć. Nawet gdzieś ~5 powinno wystraczyć (a nawet za dużo może być :? )

Ubuntu o ile wiem też instaluje boot loadera.

Tu jest opis instalacji neostrady z modemem Sagem F@st 800:

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=1494

A tu jak z modemem Thomson Speedtouch 330:

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t= … =neostrada

Ubuntu po instalacji i dodaniu kilku rzeczy zajmuje mi 2,39 GB więc spokojnie Ci 10 GB starczy (niezapominajmy o jakichs 300MB na partycje SWAP, można ją zrobić automatycznie z partycji przeznaczonej na instalację Ubuntu podczas instalacji), Ubuntu instaluje bootloadera GRUB (najpopularniejszego i ponoć najlepszego) jeżeli w chwili instalacji podpięty jest dysk z windowsem niebędzie żadnych problemów, w przeciwnym razie trzeba będzie edytować pliki konfiguracyjne GRUB’a (szerzej http://www.google.pl oraz wihibooks)

co do możliwości uszkodzenia Windowsa podczas instalacji Linuxa, teoretycznie cięzka sprawa, ale mi się za pierwszym razem udało, do tego stopnia, że zostałem bez jakiegokolwiek systemu operacyjnego, jednak była to yłącznie moja wina, gdyż niedoczytałem informacji wyświetlanych podczas instalacji.

aha Dzięki adam9870

Airborn napisał:

jeżeli w chwili instalacji podpięty jest dysk z windowsem niebędzie żadnych problemów

yyy , nie rozumiem…? Musze mieć płytke z windowsem? Czy jak…? Airborn napisał:

(niezapominajmy o jakichs 300MB na partycje SWAP, można ją zrobić automatycznie z partycji przeznaczonej na instalację Ubuntu podczas instalacji)

tzn. musze stworzyć partycje 10 GB-twoą + 300 MB ?

Złączono Posta : 08.04.2006 (Sob) 16:51

Mam tu na myśli 2 partycje 10 GB i 300 MB…Czy moge to zrobić , żeby wszystko było na 1 dysku?

niemusisz miec CD z windowsem, chodzi poprostu o to, że niektórzy odłanczają cały dysk twardy z windowsem na czas instalacji, lecz w ten sposób tylko sobie komplikują życie…

wystarczy, że będziesz miał przygotowaną jedną partycję 10GB, instalator sam będzie w stanie ją podzielić na odpowiednie rozmiary (rozmiar SWAP zależy od posiadanej ilości RAMu)

Airborn mam jeszcze jedno pytanie…

utworzyłem partycje , wkładam płytke do czytnia…robie reset kompa i nic się nie dzieje… :?

A na opakowaniu pisze , że 3ba włożyć płytke instal CD i uruchomić kompa ponownie…

Wiesz może o co chodzi?

A w BIOSie ustawiłeś uruchamianie z płyty jako first

robrock napisał:

A w BIOSie ustawiłeś uruchamianie z płyty jako first

yyy , uuuu , nie wiem…a wiesz może jak sprawdzić…?Wiem , że 3ba wejść w biosa , bo to logiczne…ale która zakładka…?

Xiqq Tu podałem jak zrobić aby komputer uruchamiał się z płyty a nie z dyskietki w BIOS-ie firmy Award.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 512#409512

Ja dostalem dzis i sobie poradzilem :smiley: Bez niczyjej pomocy . Dajesz BIOSa Druga zakladka albo trzecia(sprawdz nie boli) i w ktorejs masz advanced…boot czy jakos tak to dajesz to i ustawiasz. Amen :lol:

Tak sprawdzałem ,i z tego co sprawdzałem , co widziałem…to mam ustawione…

Zakładka boot, musisz ustawic na CD lub DVD, czasem moze tez byc nazwa konkretnego modelu Twojego napedu. Ważne aby CD/DVD bootowało się przed dyskiem twardym!

To jeszcze jedno małe pytanie…

W końcu udało mi się wspólnie z kolegą zainstalować na jego komputerze ubuntu…

Czy wiesz może jak go całkowicie wywalić z systemu…?

Ubuntu znajduje się na C: razem z systemem…?

Z góry Dziękuje i Pozdr.

ubuntu JEST systemem, nie bardzo wiec rozumiem jak chcesz go wywalić z systemu:P

ubuntu nie znajduje się na C, partycje linuxowe nie mają przyporządkowanych oznaczeń literowych jak te z pod Windowsa, partycje linuksowae okresla sie jako np. hda1 albo hdb1 gdzie a a1 oznacza pierwszą partycję dysku pierwszego, a b1 pierwszą partycję dysku drugiego.

Aby pozbyc sie Ubuntu (czy dowolnego systemu Linuxowego) należy sformatować partycją na której on sięznajduję, następnie przy pomocy konsoli naprawczej systemu win XP wpisac komęde fixmbr (przywracająca bootloadera windowsowskiego). Następnie należy partycę na której był Linuks przekonwertować na FAT lub NTFS w zależności od preferowanego systemu plików.

Dziękuje Airborn :slight_smile: