Ubuntu - kilka pytań: scroll w przeglądarce, autostart kadu

działa z ‘banan’

nie siedze na koncie admina ‘krystian’ , jedyne co z niego zrobiłem to to co mówiłeś wcześniej i jak widać nie działa

A Zobacz jakie masz uprawnienia na twoim użytkowniku W Konta użytkownika ?jak cos to zmien na administrator .Dziwne te twoje problemy . sprawdz czy na nowym użytkowniku będziesz miał te same .

Dodane 06.04.2013 (So) 11:31

Jak nie działa ? przecież zaktualizowało z repozytorii ?

w konta użytkowników teraz oba konta to konta admina, nie wiem dlaczego bo na 100% konto banan było kontem “zwykłym”

chodzi mi o to że inne polecenia sudo nie działają

Co jak widać nie działa? Co polecenia:

apt-get udpate

są potrzebne podwyższone uprawnienia, bo apt pisze do katalogu /var/lib/apt/… więc widać, że sudo działa na koncie “banan”. Działa też na koncie “krystian” bo z tego konta dodałeś użytkownika “banan” do grupy sudo.

Co więc nie działa?

Jak widać wszystko u niego działa. Może chciał, aby wszystko śmigało mu bez hasła. Marcin mój cfg sudo jest jak najbardziej bezpieczny. NOPASSWD: ALL mam wyłączone.

Wszystko fajnie, tylko po co dodawać użytkownika do wszystkich grup? …

Bo nam łącznie gdzieś 30 grup z czego do 25 i tak musiał bym się dodać. Szkoda mi życia aby się ręcznie dodawać do wszystkiego;] Łatwiej jest mi odpalić skrypt;]

inne tzn np

nie chodzi mi zeby wszystko bez hasła działało, jeśli robi się coś potrzebnego to je poprostu wpisuje…

To wynika z praw do pliku:

Wtedy uzyskujesz uprawnienia administratora:

sudo su

Potem:

cat /etc/sudoers

aha,coś już chyba zaczynam kumać jednak to dalej kropla w morzu linuksa … :slight_smile:

swoją drogą Będzin pozdrawia Sosnowiec :stuck_out_tongue:

Hehe, Sosnowiec pozdrawia Będzin o/ ;]

======

Przy okazji - dla tych co słyszeli w wiadomościach “W Będzinie na Śląsku”:

http://tinyurl.com/d5wrcxu .

Niestety musze odświerzyć temat, nie daje mi to spokoju

zainstalowałem gnome remix [zainstalowałem linuxa od nowa z płytki typowo tego gnome rmx a nie aktualizowałęm], zrobiłem tak jak wcześniej konto admina z hasłem, konto zwykłe z hasłem i terminal na koncie zwykłym dalej nie działa jeśli o sudo chodzi

jak widać terminal chce hasło do konta zwykłego nie do roota

Domyślam sie że już wkurza was wałkowanie tego samego jednak pytam o konkret - żeby używać sudo musze być zalogowany na koncie administratora ?

w gnome rmx jest opcja 'uruchom terminal z prawami administratora jednak ta opcja nie działa.Pyta o hasło (też do aktualnego konta czyli tego zwykłego ), wpisuje je i nic się nie dzieje.Jak wpisze hasło admina to pisze że hasło jest złe

EDIT

po aktualizacji zniknęło mi ‘centrum oprogramowania’ czy jak to sie tam zwie i teraz żeby cokolwiek zainstalować/usunąć musze wchodzić na konto roota i terminal, tylko tam działa.wcześniej było po aktualizacji zamieniło się w “aktualizacjie oprogramowania” (wcześniej tego nie było)

sudo podnosi uprawnienia użytkownika, który z niego korzysta.

Żeby korzystać z sudo, root musi ci na to zezwolić (dopisać do odpowiedniej grupy, albo dodać wpis do pliku /etc/sudoers).

Zainteresuj się tym linkiem: >> Klik <<

Nie możesz użytkownikiem który ma niepełne prawa korzystac z sudo , nawet jak jesteś na takim użytkowniku, to aby wykonać coś w terminalu musisz to robić dla użytkownika z prawami administracyjnymi. A co do centrum oprogramowania to dziwna sprawa jak dla mnie , nie mogło raczej usunać , spróbuj przez terminal wejść i sprawdzic jaki jest bład. Niestety nie wiem jaka to będzie komenda.

Centrum było usunięte, ponowna instalacja pomogła.Dla zainteresowanych:

teraz działa :smiley: